Návrat z porodnice: Jak pečovat o novorozence

Návrat z porodnice domů patří po narození miminka mezi nejkrásnější okamžiky každé čerstvé maminky. Pokud máte obavy, jak péči o novorozence bez pomoci doktorů a sestřiček zvládnete, žádný strach. V tomto článku si povíme, co by u vás doma rozhodně nemělo chybět, a jak hravě zvládnout koupání i přebalování.  

Výbava pro novorozence: kosmetika a další vymoženosti

Základní výbavu pro miminko už máte dávno připravenou, teď stačí jen doplnit pár důležitých drobností. Protože koupání a přebalování bude hned po kojení patřit mezi vaše nejčastější činnosti, bez speciální kosmetiky se neobejdete. Nezapomeňte také na teploměr do vody, líh na pupík, odsávačku a rektální rourku, kterou miminku ulevíte od prdíků, když bude nejhůře.

Koupání novorozence: nejdůležitější je správná teplota

Ačkoli zpočátku se doporučuje koupání jen obden a maximálně 5-7 minut, o to větší radost může přinášet. Koupel si miminko nejvíce užije při teplotě vody okolo 36 °C v místnosti vyhřáté na zhruba 24 °C. Pokud navíc použijete přípravek do koupele HiPP s přírodním BIO mandlovým olejem, bude vaše děťátko ještě o to voňavější a jeho pokožka krásně opečovaná. Na konci stačí miminko jednoduše opláchnout žínkou nebo dětskou konvičkou a natřít mlékem, krémem či olejem.  

3 pravidla přebalování: čistota, sucho, pohodlí

Tajemství spokojeného miminka tkví také v pravidelném přebalování: snažte se zadeček pořád udržovat suchý a čistý. Vlhčeným ubrouskem  ho přitom vždy utírejte směrem zepředu dozadu a poté natřete pečujícím ochranným krémem na zadeček. Miminko také nechávejte co nejčastěji “na holo”. Při oblékání nové plenky pro novorozence pak dejte pozor, aby nebyla příliš těsná - mezi plenku a bříško by se měl vejít 1 prst.

 

 

 

Nejdůležitější informace srozumitelně a na jednom místě!

Potřebujete se zorientovat v tom, jak správně pečovat o své miminko po návratu z porodnice? Odpovědi na nejčastější otázky a praktické tipy najdete v naší brožurce vytvořené ve spolupráci s pediatričkou a maminkou MUDr. Karolovou.

Stáhnout e-book a začít číst

Tip na závěr: myslete i na sebe

Přestože pro každou maminku je děťátko po návratu z porodnice zpravidla na prvním místě, nezapomeňte pečovat také o sebe. Snažte se svému tělu dopřát co nejvíce odpočinku a pomozte mu tak při jeho obnově. Kromě dostatečného spánku a vyvážené stravy mohou pomoci například speciální masážní oleje, které oceníte po porodu stejně jako před ním.