Jak šetrně přejít z mateřského na umělé mléko: ukončení kojení a odstavení miminka

Kojíte už nějaký ten pátek, ale cítíte, že nastal čas přestat? Ať jsou vaše důvody jakékoli, připravte se na to, že to možná nepůjde tak snadno. Kojení totiž nepředstavuje jen prostředek, jak miminko nakrmit, ale také jedinečný rituál, kterého se mnohé děti nerady vzdávají. Jak tedy odstavení zvládnout bez pláče?


Jak dlouho kojit? Záleží na situaci

Mateřské mléko je nejlepší a nejlevnější forma výživy, a tak byste jeho výhod měla využívat co možná nejdéle. Odborníci doporučují prvních 6 měsíců kojit plně a dále pokračovat podle potřeby zhruba do 2 let věku dítěte. Otázka ukončení kojení je však nanejvýš individuální. Pokud z jakýchkoli důvodů kojit nemůžete nebo nechcete, lze po konzultaci s lékařem mateřské mléko nahradit už dříve mléčnou kojeneckou výživou.

Jak přestat kojit? Hlavně citlivě

Přestože existují děti, které se odstaví samy, většina se mléka, tepla a bezpečí maminčiny náruče nechce vzdát bez boje. Jak tedy ukončit kojení, aby to pro oba bylo co nejméně bolestné? Začněte zlehka: každý týden nebo den vynechte 1 krmení z prsu a děťátku nabídněte náhražku. Postupným snižováním frekvence mu usnadníte přechod na kojeneckou výživu a příkrmy, a zároveň předejdete zatvrdlinám a zánětům prsů.

Tajemství úspěchu? Důslednost

Děťátko se zoufale dožaduje prsu a vám to trhá srdce? Vydržte. Trvejte na tom, že mlíčko už není, a pokuste se rozptýlit jeho pozornost hračkou nebo hrou. Před spaním, kdy přestat s kojením bývá nejtěžší, děťátku projevujte o to více lásky mazlením. Pokud láhev odmítá, dejte mu čas si na novou chuť i způsob sání zvyknout. Při výběru kojeneckého mléka i prvních příkrmů přitom vždy raději vsaďte na prověřeného výrobce.

 

 

 

E-book: Moje začátky

Nalezněte řadu užitečných rad týkajících se kojení, přechodu na mléčnou výživu a také, jak postupovat při výběru umělého mléka.

 Připraveno ve spolupráci s pediatričkou MUDr. Kateřinou Karolovou

STÁHNOUT

 

Kojenecká výživa? Vybírejte pečlivě

Mléčná kojenecká výživa HiPP 2 BIO Combiotik® obsahuje vše, co miminko pro svůj vývoj potřebuje: galaktooligosacharidy GOS získané z laktózy, probiotické kultury mléčného kvašení, esenciální omega-3 mastné kyseliny pro rozvoj mozku a nervových buněk, vitamíny A, C, D pro podporu imunitního systému i laktózu - lehce stravitelný mléčný cukr, který se nachází v mateřském mléku.