Vše o péči o nastávající maminku

Jak pečovat o těhotnou ženu?

Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Ať už jde o prvního potomka, nebo jste už zkušená maminka, těhotenství dá vašemu tělu pořádně zabrat. Pro vaši fyzickou i psychickou pohodu byste proto o sebe měla před porodem pečovat a užívat si i péči ze strany ostatních členů rodiny. Jak je to ale se cvičením, kosmetikou nebo sexem v těhotenství? Čeho si dopřát vrchovatě a čemu se raději vyhnout?

Strava v těhotenství: předejděte nepříjemnostem

První z oblastí, které byste měla věnovat zvýšenou pozornost, je strava. Zatímco potřeba minerálů a vitamínů v těhotenství je až dvojnásobná, poučka o jedení za 2 neplatí: kvalita je důležitější než kvantita. Pestrým a vyváženým jídelníčkem podpoříte vývoj miminka, zamezíte zbytečnému přibírání, předejdete bolestem břicha a s trochou štěstí i nevolnostem v těhotenství.

Kosmetika a barvení vlasů v těhotenství: vyhněte se chemii

Ať už se jedná o dekorativní kosmetiku nebo přípravky na pleť, snažte se vyhýbat chemikáliím a látkám, které by mohly vám i miminku uškodit. V kosmetice řady HiPP Babysanft s BIO mandlovým olejem například nenajdete žádné minerální oleje, mýdla, emulgátory, zbytečná barviva ani konzervanty. Při barvení vlasů v těhotenství si dejte pozor na výpary amoniaku - důkladně proto větrejte, nebo dejte přednost přírodním alternativám od prověřeného výrobce.

Kouření v těhotenství, alkohol a další neřesti

Věděla jste, že kouřením v těhotenství několikanásobně zvyšujete riziko komplikací od předčasného porodu přes vážná onemocnění srdce a plic až po poruchy chování a učení. Cigarety byste proto měla zahodit, i když se o miminko teprve snažíte. Co se týče alkoholu v těhotenství, na bezpečném množství se vědci zatím neshodnou. Jedno pivo nebo sklenka vína by miminku ublížit neměly, ale 100% zárukou je jen abstinence.

Cvičení a masáže pro těhotné: vybírejte s rozvahou

Máte ráda pohyb? Cvičení v těhotenství se souhlasem lékaře je ideální způsob, jak se udržet v kondici. Místo adrenalinových sportů a hopsání všeho druhu však volte raději aktivity, na které jste zvyklá a nadměrně vás nezatěžují. Oblíbené sauně či vířivce v těhotenství se však raději vyhněte - procedury zvyšujících tělesnou teplotu představují pro tělo zátěž, která může způsobit dehydrataci, nevolnost, kolaps a výjimečně i potrat. Endorfiny si vyplavíte také vhodnou masáží pro těhotné, které navíc v kombinaci s vhodným olejem pomáhají předcházet striím v těhotenství.

Sex v těhotenství: celibát držet nemusíte

Ačkoli otázka sexu v těhotenství dělá mnohým nastávajícím maminkám starosti, pokud vám lékař styk nezakázal a cítíte se dobře, není důvod ke zdrženlivosti. Připravte se však na to, že hormony zamávají s vaším libidem: zatímco v 1. a 3. trimestru si většina žen stěžuje na jeho nedostatek, v 2. trimestru tomu bývá naopak. S trochou štěstí a opatrnosti si však intimnosti můžete užívat celých 9 měsíců, aniž byste se musela bát nechtěného vyvolání porodu.

Tetování v těhotenství

Ráda zdobíte své tělo i jinak? Povrchových zásahů se v těhotenství bát nemusíte. Pokud však přemýšlíte o tetování, počkejte raději do porodu. I na očekávanou bolest totiž tělo reaguje vyplavením stresových hormonů, které mohou způsobit předčasné kontrakce. Tetování je navíc považováno za infekci, se kterou je potřeba bojovat, což zatěžuje imunitní systém. Riziko nákazy v tetovacím salónu (např. nesterilní jehlou) je sice malé, ale vždy je lepší neriskovat.