Výživa kojence od 10. ukončeného měsíce věku

ýživa a příkrmy od ukončeného 10. měsíce

V 10 měsících potřebuje děťátko mezi 500-600 ml mléka denně a jeho pitný režim stále více zaplňuje voda, čaje a ovocné šťávy. Pití z hrnečku už celkem ovládá a se lžičkou už to umí trochu lépe. Je fajn, když při krmení máte jednu lžičku pro sebe a jednu pro dítě. Učíte se tak zacházet se lžičkou společně a děťátko vás může napodobovat.

Jednohubky a oplatky pro šikovné prsty

Děťátku se zlepšuje schopnost koordinace ukazováčku a palce, díky čemuž je pojídání jednohubek, dětských keksů a oplatek pro něj ještě jednoduší. Zkuste mu připravit do mističky kuličky hrášku nebo rozinky a sledujte, jak se zdokonaluje.

Trávení připraveno na pevnou stravu a nové chutě

Trávicí systém 10 měsíčního kojence je již vyzrálý natolik, abyste ho mohla seznamovat s první pevnou stravou a neobvyklými chutěmi. Můžete dát dítěti na zkoušku ochutnat kousek toho, co jíte vy, ale každopádně dbejte na to, aby nešlo o příliš kořeněné nebo solené jídlo. Naopak vybírejte lehce stravitelné a šetrně upravené kousky - nejlépe na páře. Chybu neuděláte s napařenou zeleninou nebo ovocem.

Aktivnější dítě potřebuje více energie

Touto dobou se zkracují denní šlofíčky i délka spánku přes noc a dítě potřebuje stále více energie. Prcek je čím dál aktivnější - lezení po čtyřech už má natrénované a objevují se první pokusy o vstávání s přidržováním se maminky nebo nábytku. Není tedy divu, že má větší apetit. Odměnou pro vás mohou být i první slovíčka.

Jídelníček kojence od uk. 10. měsíce

Jídelníček se oproti 9. měsíci nemění, ale jak jsme si řekly, můžete častěji zařazovat a testovat pevnou stravu, jako je například chleba s máslem, rohlík s vařenou zeleninou a podobně. Mateřské mléko nebo náhradní mléčnou výživu do jídelníčku zahrňte podle potřeby děťátka.

  • Ráno připravte k snídani müsli nebo mléčnou kaši. Sní-li dítě celou porci nebo skleničku, nemusíte dokrmovat mlékem.
  • Pro dopolední svačinku zvolte ovocný příkrm, nebo obilnou kaši.
  • K obědu podávejte 3složkové menu pro děti starší 7 měsíců a půl skleničky polévky. Jako dezert nabídněte malému ovoce - vyzkoušejte, zda už zvládne čerstvé nebo podušené ovoce na větší kousky.
  • Pro odpolední svačinu se hodí ovocná kapsička, obilná kaše nebo právě kousek celozrnného chleba s máslem či zeleninovou nebo masovou pomazánkou. Tu vyrobíte jednoduše z BIO masa HiPP.
  • Večer připravte kaši na dobrou noc a podle potřeby před spaním ještě dokrmte mateřským mlékem, nebo mléčnou výživou.
  • Pitný režim pro stále aktivnější dítě doplňujte BIO čaji a šťávami HiPP.