Prebiotika a probiotika pro kojence: Co o nich ještě nevíte?

Pro zdravý vývoj kojenců je nejdůležitější, aby spolu s mateřským mlékem přijímali všechny důležité vitamíny a živiny. Mezi nejdůležitější látky mateřského mléka patří vitamíny A, C a D, LCP mastné kyseliny, omega 3 mastné kyseliny a probiotika a prebiotika.  My se dnes zaměříme detailně právě na 2 poslední zmíněné složky mateřského mléka, které mají rozhodující význam pro střevní mikroflóru miminka a tím pádem i pro rozvoj jeho imunitního systému: na probiotické kultury mléčného kvašení a na prebiotickou vlákninu.

Co jsou probiotika?

Hlavním přínosem probiotik (pro = příznivý a bios = život) je příznivý vliv na naše zdraví a organismus, zvláště na střevní mikroflóru. Mateřské mléko obsahuje velké množství různých druhů probiotik - prospěšných bakterií – a u každé maminky je jejich skladba jiná. My dospělí probiotika doplňujeme nejčastěji mléčnými výrobky.

Při kojení jsou probiotika mateřským mlékem předávána děťátku a ty se pak uchytí na stěně jeho střeva, kde vytlačují “nežádoucí” bakterie. Proto se probiotika získaná z mateřského mléka začala dodávat i do receptury kojeneckých mlék.

Co jsou prebiotika?

Prebiotika jsou potravou těchto zdraví prospěšných probiotik a podporují jejich růst a množení ve střevech. Dobře živená probiotika pak vytvoří na stěně střeva ochrannou vrstvu proti škodlivým bakteriím.  Mateřské mléko obsahuje různorodé množství prebioticky aktivních oligosacharidů a tím se inspirovali při hledání ideální receptury kojeneckých mlék i výrobci mléčné výživy.

  • Jde o přírodní potravinovou vlákninu získávanou z mléčného cukru laktózy.
  • Slouží jako potrava pro probiotika ve střevě miminka starající se o správné trávení a rozvoj imunity, čímž zvyšují jejich účinnost.
  • Omezují rozvoj škodlivých bakterií a pomáhají těm přátelským.
  • Napomáhají vstřebávání důležitých živin a vitamínů.
  • Zabraňují zácpě a nepříjemným prdíkům.
  • Můžete se setkat i s označením GOS (Galaktoologosacharidy), což je 1 skupina obzvláště prospěšných prebiotik.

Prebiotika a probiotika v mléčné kojenecké výživě

Klasická prebiotika dnes obsahuje kdejaké dětské mléko, ale jen HiPP přináší dětem zároveň i probiotické kultury mléčného kvašení. Kojenecká a batolecí mléka HiPP navíc obsahují také esenciální omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pro zdravý vývoj mozku a nervové soustavy dítěte a vitaminy A, C, D pro podporu imunitního systému. BIO kvalita je samozřejmostí a nic tak není blíže mateřskému mléku než HiPP.