Kdy se mohou objevit první zuby a jak miminku ulevit od bolesti?

První zoubek může z dásní vykouknout náhle a bezbolestně, ale stejně tak může miminko a maminku pořádně potrápit. Užitečné rady a tipy jsme připravili ve spolupráci s MUDr. Michaelou Štětinovou, zubní lékařkou a maminkou dvou dětí. Píše úspěšný blog zdravezubydetem.cz a organizuje kurzy péče o zoubky dětí, kde odpovídá rodičům na všechna PROČ a JAK.

Průměrný věk, kdy můžete očekávat příchod prvního zoubku u svého miminka, je kolem 6. měsíce. Já však maminkám doporučuji se k tomuto datu neupínat, protože je obvyklé, že se první zub objeví dříve, ale někdy naopak i mnohem později.

Který se vyklube první a kdy?

Stejně jako některé děti chodí v deseti měsících a jiné svůj první krůček udělají sotva v roce a půl, tak je to i se zuby. Narostou. Nebojte se. Není nijak výjimečné, že dítě oslaví první rok bez zoubků – je to naprosto v pořádku. Odborně to označujeme jako opožděnou erupci, ale je to jenom termín, ne chyba. V případě růstu zubů před půl rokem věku dítěte jde naopak o předčasnou erupci. Vada, kdy není založený žádný zub, je extrémně vzácná, proto se nebojte, když už zoubky dlouho vyhlížíte, a ony stále nejsou. 

Podobné je to i s obvyklým pořadím, jak zuby do pusinky vyhupnou. Nejčastějšími prvními zoubky jsou dolní jedničky. Nelekněte se ale, když první bude dolní dvojka, horní jednička, nebo dokonce horní dvojka. Neznamená to, že  dítě nemá zuby založené, jen některé předběhly v růstu jiné

Platí pravidlo, že pokud dítěti vyroste zub, měl by jeho druhostranný kolega vyrůst do půl roku. Pokud dítěti chybí levý i pravý konkrétní zub a už dávno minulo období, kdy měly vyrůst, pak je reálné, že dítě nemá zuby založené. Není však třeba běžet hned k lékaři. U dočasných zubů se tato vada neřeší, čeká se až na stálé nástupce. Pokud dítě nemá založený nějaký dočasný zub, neznamená to automaticky, že nebude mít založeného i jeho stálého nástupce. 

Jak ulevit od bolesti, pokud růst zoubků dělá obtíže?

U svého syna, který růst zubu nezvládal úplně bez problémů, jsem postupovala od co nejpřirozenějších možností, jak mu pomoci a zmírnit bolest. Tedy v první řadě doporučuji v období, kdy evidentně růst zubů dítě obtěžuje, častěji kojit, pokud je to možné také častější kontakt s maminkou, například v nosítku, obzvlášť pokud je projevem rozmrzelost. 

Pokud dítě bolí dásně, jsou výborným pomocníkem kousátka. Na trhu jsou dnes i kousky, která se dají v ledničce zchladit a fungují i jako chladicí obklad na dásně. Další možností je zamrazit mateřské mléko (například v tvořítku na led s kousátkem na principu nanuka). Spousta maminek si chválí studenou okurku a jiné zchlazené potraviny, v tomto případě bych ale byla opatrná. Vždy dávejte dětem jen potraviny, na které jsou už zvyklé. Platí to nejen o konkrétním druhu jídla, ale také o formě, ve které ho nabízíte. 

Dalším častým pomocníkem jsou gely, kterými se potírají bolavé dásně. Ideální jsou přírodní. Já měla oblíbený přírodní s heřmánkem.

S léky raději opatrně

Další variantou jsou gely, které obsahují antiseptickou a anestetickou složku. Tyto gely já v oblibě nemám, protože je děti polykají a může tedy dojít k chvilkovému znecitlivění vstupu do dýchacích cest. Spousta maminek si je ale chválí, ublížit s nimi nemůžete. Až jako poslední bych zmínila léky určené k tišení bolesti s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Tato léčiva užívejte jen v případech, kdy má dítě opravdu velké obtíže nebo je přítomna horečka. Určitě bych nesáhla po léku na bolest každou noc několik týdnů, protože dítě kvůli zubům nespinká. 

Zoubky vyrůst musí. Děťátko se vám s nimi před očima změní z bezbranného malinkého tvorečka na objevitele života a všech jeho chutí. Najednou se bude jinak usmívat i jinak vypadat. Přeji vám, ať to všechno proběhne klidně a bezbolestně. S radostí z dosažených milníků. A v případě obtíží věřím, že vám budou tyto řádky při jejich zvládnutí nápomocné. 

Dolní první řezákykolem 6. měsíce
Horní první řezáky6. - 8. měsíc
Dolní druhé řezákyokolo 8. měsíce
Horní druhé řezákyokolo 9. měsíce
První stoličkymezi 12. a 16. měsícem
Špičákyokolo 17. měsíce
Druhé stoličkymezi 20. a 30. měsícem