Skip to main content

Vše o prvních měsících života ve vývojovém kalendáři dítěte

Devět měsíců, plus mínus čtyřicet týdnů těhotenství, je definitivně pryč. Porod vám přinesl trápení, ale nakonec i dítě, na něž jste tak dlouho čekala. Zázrak je tady. Držíte ho v náručí, dotýkáte se jeho vlásků a zkoumáte, jak vypadá... Co všechno vás s ním čeká? Jaká překvapení přinese život s novorozencem, ze kterého se rychle vyvine malá samostatná osobnost?

Vývojový kalendář HiPP vám každý měsíc nabídne nové informace o vývoji vašeho chlapečka nebo holčičky. Dozvíte se, kdy můžete očekávat první úsměv, zvednutí hlavičky, přetočení na bříško, a dokonce i to, kdy můžete postavit první věž z kostek, kterou s nadšením zboří. Vaše malá rodina se rozrostla, velké dobrodružství začíná!

Vývoj miminka v měsících

Nová životní etapa

Zejména příchod prvního dítěte do rodiny znamená začátek zcela nové dimenze života. Od této chvíle se vše bude točit kolem novorozence, jeho potřeb a starostí o optimální růst a vývoj. Na světě snad není novopečené matky nebo otce, který by si po porodu nepoložil stovky otázek, ale nenašel na ně dostatek uspokojivých odpovědí. S vývojovým kalendářem HiPP vám postupně na vše odpovíme.

Každý měsíc se dozvíte:

  • Kolik miminko měří a váží?
  • Jakého pokroku v motorickém a emocionálním rozvoji dosáhne?
  • Které hry stimulují jeho vývoj? Jak ho nejlépe zabavíte? 
  • Co drobeček jí a pije? Kdy je třeba začít s doplňkovou stravou, tedy s „umělou výživou“?
  • Máte termíny v poradně u dětské doktorky? Jak probíhají vyšetření?
  • Jak dlouho má miminko spát?
  • Jak se daří matce a otci?

Ve vývojovém kalendáři HiPP se také dozvíte, které milníky, ve kterém období a v jakém pořadí zvládne novorozenec, kojenec a později batole. Přečtete si praktické rady týkající se kojení, o prvních příkrmech a pitném režimu.

Věk nejdříve v týdnech a měsících

Vývoj dítěte po narození je tak závratný, že pokud ho chceme přesně popsat, rozdělíme ho na týdny, maximálně měsíce. To vám umožní přesněji sledovat všechny jeho pokroky. Teprve po druhém roce života se rychlé tempo zpomalí a stačí uvádět věk dítěte nejprve v půlročních a pak teprve ročních intervalech.

Prvních 28 dní po narození je dítě oficiálně považováno za novorozence, ačkoli tradičně se za něj považuje po celé období šestinedělí. Po prvním ukončeném měsíci můžeme hovořit o kojenci a po prvních narozeninách už budete mít doma batole.

Jak se dítě vyvíjí v prvním roce života?

Jako rodiče budete se vzrušením a stejnou dávkou nadšení sledovat růst a vývoj novorozence, později kojence a batolete. Pediatr bude při pravidelných prohlídkách kontrolovat parametry odpovídající věku:

  • hmotnost
  • délku
  • obvod hlavy
  • zrak, sluch a motorický vývoj

Časový rámec pro dosažení důležitých motorických a smyslových dovedností je poměrně různorodý. Nesplňuje vaše dítě některé z tabulkových parametrů? Neznepokojujte se a nepanikařte – každé dítě se vyvíjí trochu jinak ve srovnání s ostatními!

Nejdůležitější události a milníky ve vývoji

  • první úsměv ve 2. měsíci
  • vědomé pokusy o uchopení ve 3. měsíci
  • první pokusy o plazení mezi 6. až 8. měsícem
  • první vědomé vnímání zvuků od 5. měsíce 
  • první správné slovo krátce před 1. narozeninami nebo po nich
  • první kroky okolo 1. narozenin

Těšíte se, až uvidíte, jak se vaše dítě vyrovnává s velkými i malými výzvami? Některé děti lezou už v šesti měsících a v osmi měsících zvládají první dětské krůčky.

Váš chlapeček mezi ně nepatří? Uklidněte se! Nesrovnávejte ho s holčičkou své kamarádky, prostě se smiřte s tím, že každé dítě má své vlastní, jedinečné tempo. Někteří „plazivci“ jsou pohodlnější a potřebují více času, aby se osamostatnili. Pokud se tak stane v přiměřeném časovém horizontu a v přiměřeném věku, je vše v pořádku.

Důležité otázky o vývoji dítěte

Jaké pokroky udělá mé dítě v prvním roce života?

Miminko v prvním roce života prochází mnoha vývojovými stadii. Velmi důležitý je motorický vývoj. Následující seznam vám napoví, jaké fáze by měl váš potomek postupně zvládnout:

  • Udrží samostatně hlavičku. 
  • Když leží na bříšku, podepře se ručkama a zdvihne zádíčka.
  • Obrátí se z bříška zpět na záda.
  • Obrátí se ze zad na bříško.
  • Začne lézt po čtyřech.
  • Umí se posadit a sedět.
  • Umí vleže nebo vsedě uchopit různé předměty.
  • Umí s pomocí maminky nebo tatínka uchopit předmět v pohybu.
  • Umí stát a začne chodit.

Kromě toho se děti v prvních týdnech a měsících učí vnímat podněty. Nové věci samozřejmě nejprve končí v ústech malého průzkumníka. Dítě poznává svět zkrátka nejprve prostřednictvím pusinky. Teprve po několika měsících jsou oči a zraková ostrost vašeho děťátka dostatečně vyvinuté, aby mohlo zkoumat hračky, jídlo a další předměty rukama i očima.

V prvním roce života se také výrazně rozvíjí kognitivní schopnosti. Dítě se postupně učí, že hračky nebo lidé mohou být neviditelní, ale jsou stále nablízku. Rozvíjí své emoce a ve věku několika měsíců se již dokáže spontánně zasmát.

Pro všechny vývojové kroky vašeho miláčka existuje široké časové okno. Některé děti přeskočí jednotlivé motorické fáze, jako je plazení, zatímco jiné potřebují na každou oblast více času. Zajímá vás, zda se vaše dítě vyvíjí přiměřeně ke svému věku a zda je vše v pořádku ze zdravotního hlediska? Promluvte si se svým pediatrem nebo pediatričkou v poradně o všem, co vám není jasné.

Jaké podněty stimulují vývoj do prvního roku života?

Dítě toho zpočátku moc nepotřebuje. Aby se cítilo dobře, potřebuje cítit podporu mámy, táty nebo jiných blízkých lidí, jejich hlasy a známé vůně. Přímé doteky a kontakt s pokožkou jsou v prvních týdnech obzvlášť důležité.

Dítě rychle roste a pozorným pohledem objevuje svět. Miluje ukolébavky, říkanky, hudbu a rádo se plazí. Napodobuje pohyby, chování a hlasy všech lidí, kteří upoutají jeho pozornost. 

Obrázkové a dotykové knížky jsou dobrou příležitostí pro hraní dětí, které již aktivně sahají po předmětech a hračkách. Společně s nimi objevují jednoduché příběhy z pohádek a vnímají různé struktury.

S rostoucí pohyblivostí se rozšiřuje i rozsah pohybu a akce kojence. Má rádo hry, při nichž lze stavět věže a kutálet kuličky. A ještě více ho baví, když je může bourat.

Děti ve věku od šesti do osmi měsíců milují dovádění s rodiči a hry s jemným lechtáním. S rostoucí mobilitou rády následují rodiče po domě a objevují širokou škálu aktivit.

Přečtěte si, jak prožít s miminkem první týdny života.

Kolik spánku potřebuje děťátko v prvním roce života?

Potřeba spánku je individuální a u jednotlivých dětí se značně liší. Dítě v prvním roce života spí několik hodin během dne, ale tyto hodiny jsou rozděleny do spánkových fází, které jsou různě dlouhé. Noční spánek je obvykle přerušován obdobími bdělosti a přestávkami na kojení nebo krmení.

Zpočátku dítě spí čtrnáct až osmnáct hodin z celého dne. Denní a noční rytmus se však vyvíjí postupně. Mnoho malých zdřímnutí během dne se do poloviny druhého roku života zredukuje na jednu nebo dvě stabilní spánkové jednotky. Jakmile je dosaženo potřebné kognitivní a fyziologické zralosti, spánkové intervaly se nenápadně přizpůsobují intervalům dospělých.

Nenechá vás vaše batole v noci spát? Noční buzení se vyskytuje u většiny dětí, zejména v prvních letech života. Nelekejte se, z hlediska fyziologie to není nic neobvyklého. Se skutečností, že vy a případně i váš partner jste nevyspalí, se musíte smířit. Snažte se odpočívat, když dítě spí. Nevynakládejte svou drahocennou energii na úklid – domácí práce pro vás mohou jít v prvních měsících stranou. Po nějaké době dítě synchronizuje svůj spánkový rytmus se standardním „dospěláckým“ rytmem. Samozřejmě ne vždy a všude. I tříleté dítě na dovolené vás může v pět hodin ráno vzbudit zmatené s otázkou: „Mami, už jsem jedl?“

Nejlepší je mateřské mléko

Mléko od maminky je bez diskuze to nej! Odborníci doporučují plně kojit prvních šest měsíců a pokračovat v kojení s vhodnými příkrmy, tzv. dokrmováním, až do druhých narozenin a klidně i později, pokud si to matka a dítě přejí.

Kojencům, kteří z různých důvodů nemohou být kojeni zcela nebo vůbec, doporučují odborníci podávat mléčnou výživu. Je vhodná v prvním roce a později, a to i vedle příkrmů ke kojení. Potřebujete se vyznat v terminologii? Možná vám pomůže praktický mléčný lexikon

Zavedení vhodné doplňkové stravy se doporučuje nejdříve na začátku 5. měsíce života.

S vhodnou dobou zavedení příkrmů vám nejlépe poradí dětský lékař. Nejčastěji je to v období od konce 4. do 6. měsíce života. Podrobné informace a návod, jak začít s příkrmy, najdete v naší brožuře ke stažení.

Dítě může jíst kaši, přesnídávku nebo jídlo přímo z rodinného stolu, pokud je nabízené jídlo pro dítě vhodné. To znamená, že jídlo by mělo:

  • mít absolutně minimální obsah soli a cukru,
  • být bez aromatických přísad nebo konzervačních látek,
  • být co nejpřirozeněji a šetrně zpracované.

Doporučuje se vyvážená, zdravá směs ovoce a zeleniny a potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou celozrnné těstoviny, rýže nebo chléb. Nezapomeňte do jídelníčku zařadit zdravé libové maso, ideálně z ekologických chovů, a kousek ryby.

Po zahájení přikrmování v prvním roce byste dítěti neměla dávat kravské mléko ani výrobky z kravského mléka buď vůbec, nebo jen v omezeném množství, maximálně 200 ml, resp. 200 g denně.

Důležité: Jídlo by mělo být pro dítě zábavou a zážitkem pro všechny smysly. Děti se seznamují s doplňkovými potravinami ústy a rukama, zkoumají, osahávají a nakonec podrobně ochutnávají každou novou potravinu.