Péče o zoubky od narození do tří let

Důkladná ústní hygiena se nesmí zanedbat. Užitečné rady a tipy jsme připravili ve spolupráci s MUDr. Michaelou Štětinovou, zubní lékařkou a maminkou dvou dětí. Píše úspěšný blog www.zdravezubydetem.cz a organizuje kurzy péče o zoubky dětí, kde odpovídá rodičům na všechna PROČ a JAK.

Máte doma miminko a hledáte informace, jak pečovat o jeho zoubky? Kdy je nutné zuby začít čistit? Jakým kartáčkem? Pak jste tu správně, pojďme se společně podívat na všechno, s čím se můžete při péči o zoubky dítěte potkat: 

Zoubky začněte čistit, až se opravdu objeví

Stále se setkávám s radami, a to i od odborníků, že je třeba bezzubou pusinku miminka vytírat plenkou (v tom horším případě po každém kojení). Dokud se vašemu miminku neobjeví první zoubek, užívejte si čas s ním. O pusinku se v rámci dentální hygieny starat nemusíte. 

Když se zoubek objeví, je načase sehnat vhodný kartáček

Silikonový návlek na prst zvaný prsťáček a ani jiná podobná silikonová kousátka nejsou vhodná k čištění již prořezaného zoubku, i když vám to může tvrdit váš ošetřující dětský lékař. Prsťáček klidně využívejte k masírování dásní při prořezávání. Ve chvíli, kdy se miminku objeví první zoubek, pořiďte dětský kartáček. Doporučuji na první zoubky jako nejvhodnější  kartáček s malinkou kulatou hlavičkou s názvem solokartáček. S přibývajícími zoubky je vhodné doplnit solokartáček o klasický, kterým čištění začneme a solokartáčkem dočistíme. 

Jak by měl klasický kartáček vypadat:

  • malá hlavička kartáčku
  • husté, měkké, rovně střižené štětinky

Mezi mými favority je značka Tepe, která má pro děti dvě velikosti kartáčku, kromě toho také ekologickou řadu, a navíc hezké dětské motivy. Dále značka Curaprox s kartáčky Baby pro nejmenší a Kids pro děti od čtyř let a jako poslední zmíním kartáček z ekoplastu Junior od české značky Herbadent.

Pokud se dva zuby navzájem dotýkají, je potřeba čistit mezizubními pomůckami

Proč některé děti potřebují mezizubní kartáčky a jiné ne? Není to určeno věkem, vždy záleží na tom, jestli se dva zuby navzájem dotýkají. Pokud ano, tento prostor je potřeba čistit mezizubními pomůckami. Pokud ne, postačí čištění klasickým kartáčkem. Z toho vyplývá, že některé děti budou mezizubní pomůcku potřebovat jen někde, další mezi všemi zuby, jiné nikde a je jedno, jestli je dítěti pět měsíců anebo šest let.

Jsou dva typy mezizubních pomůcek: 

1. Dentální nit (u dětí je z důvodu snazší manipulace lepší ta napnutá na praku). 

2. Mezizubní kartáčky (musím zmínit, že dětské mezizubní kartáčky se nevyrábějí, vždy si vystačíte s nejmenšími velikostmi od dané značky).

Má doporučení jsou tedy tato:

  • U stoliček je vždy lépe volit mezizubní kartáček, pokud se do prostoru vejde. Stoličky jsou v mezizubním prostoru prohnuté a nit tedy nevyčistí tento prostor tak dokonale jako štětinky kartáčku.
  • Dentální nit používat v těch případech, kam se opravdu mezizubní kartáček nedostane.
  • U předních zubů je výběr vhodné pomůcky na vás. Záleží, se kterou se vám lépe zachází, klidně to může být kombinace obou. 

Z důvodu rozdílné anatomie dočasných a stálých zubů je u mléčných zubů o dost náročnější najít mezizubní prostor stoliček. Spousta rodičů si myslí, že se kartáček do těchto prostor nevejde. Většinou tomu tak není, pouze hledají prostor špatně. Jak správně zavést mezizubní kartáček, vám pomůže dentální hygienistka. Podrobný návod s názornou ukázkou najdete také v mém online kurzu Zdravé zuby dětem. Pro úplnost: vždy je potřeba používat tu největší možnou velikost mezizubního kartáčku, která se do prostoru vejde, protože menší velikost sice prostor vyčistí, povrch zubů od plaku však nikoli a zub je tedy i přes vaše čištění ohrožen vznikem kazu. 

Používat pastu, ano či ne?

Je nutné používat pastu, nebo lépe čistit zuby bez pasty? Pastu s fluoridy, anebo bez?
Když se vašemu dítěti prořežou první zoubky, není zubní pasta potřeba. Kdy a jakou pastu začít používat, záleží na více faktorech. Pokud si dítě nechá zuby v klidu vyčistit a vy tedy máte možnost čistit perfektně, není pasta třeba až do doby, než dítě umí pastu vyplivnout. Pokud chcete využít pastu v rámci prevence vzniku kazu, volte pastu s fluoridy a nejlépe při prořezání prvních stoliček.

Situace je trochu jiná, pokud si vaše dítě zuby čistit nechce a vy s ním více či méně při čištění bojujete. V takovém případě můžete využít chuti pasty, abyste ovlivnili spolupráci dítěte při čištění. Volte pastu přírodní a bez fluoridů, abyste dítěti bez obav mohli pastu přidat nebo aby si ji mohlo samo obsluhovat. Pokud však vaše čištění kvůli nespolupracujícímu dítěti není v žádném případě dokonalé, volte pastu s fluoridy. 

Musím ale zdůraznit, že pokud vaše čištění nebude dlouhodobě perfektní, pasta zuby před vznikem kazu neochrání. Vždy je zásadní mechanické odstranění zubního plaku. Já u dětí, které čištění nemají v lásce, doporučuji oba typy pasty. Tu bez fluoridů na samotné čištění dítětem, kde nevadí i větší konzumace pasty, a tu s fluoridy pro následné dočištění. 

Pozor, pastu s fluoridy nikdy nenechte dítě jíst, vždy s ní manipulujte pouze vy. Dlouhodobý nadměrný příjem fluoridů má své následky a i z toho důvodu u dětí do tří let kartáček pastou s fluoridy pouze ušpiňte.  

Zuby nemají rozum, aby počkaly, než ho dostane dítě

Pokud se vašemu dítěti čištění nelíbí, udělejte maximum: kupte kartáček s hezkým motivem, pouštějte pohádky, čistěte navzájem, zpívejte… Pokud ale nezabere nic, prosím čistěte. Bohužel zuby nemají rozum, aby počkaly, než ho dostane dítě, a kaz na dočasném zubu vzniká až moc snadno...

Jednoduché cukry, pro zuby to nejhorší

Miminka přirozeně sladkou chuť nevyhledávají, ale pokud bude první pití, které ochutnají, oslazený čaj, na vodu už je budete učit těžko. Jednoduché cukry jsou pro zuby uplně nejhorší. Je to nejsnazší zdroj energie pro bakterie v zubním plaku, a ty ho velice rychle přemění na kyseliny, jež následně dráždí zubní sklovinu. Z tohoto důvodu jednoznačně doporučuji naučit pít dítě jako hlavní zdroj pitného režimu čistou vodu, popř. neslazeny dětský čaj. 

U prvních ovocných příkrmů vždy myslete na to, že spousta přesnídavek, které jsou běžně dostupné na našem trhu, je doslazovaná. Opět zdůrazňuji, nezvykejte nejmenší děti na příliš sladkou chuť. Pokud jde o přesnídávky a kapsičky, které nebudete sami vyrábět, vybírejte vždy jen takové, jež jsou na 100 % pouze z ovoce. Pro mě je prioritou dokonce ovoce v biokvalitě, proto jsem u dcery byla věrna značce HiPP. Jejich kapsičky a přesnídávky obstály nejen u mě, co se týká kvality, ale i u mé dcery, a to především kvůli chuti.  

Vždy však myslete na to, že fruktóza obsažená v ovoci je také cukr a i ta může snadno způsobit zubní kaz. Tedy za mě: volte ovocné produkty nedoslazované cukrem, ale myslete na to, že na prvním místě je správná dentální hygiena, jinak jsou zuby ohroženy vznikem zubního kazu stejně jako při příjmu klasického cukru.