Jak rychle otěhotnět

Jak otěhotnět?

Plánování těhotenství je pro každý pár velmi vzrušující, ale někdy také stresující doba. Pokud tomu nehodláte nechat úplně volný průběh, v tomto článku zjistíte, co můžete udělat, abyste oplodnění trochu pomohla.

Ovulační kalkulačka

Správné načasování je alfa a omega zdárného oplodnění. Otěhotnět můžete pouze v době ovulace, tedy ve dnech, kdy jste plodná. Tehdy se vajíčko uvolní z vaječníku a sestupuje do dělohy “naproti” spermiím. Vypočítejte si své plodné dny na ovulační kalkulačce a zjistíte, kdy máte největší šanci na otěhotnění.

Ovulace se také projeví vyšší vaginální teplotou a výskytem hustšího hlenu zhruba 6 dní po menstruaci. Při každodenním pozorování tento okamžik celkem snadno poznáte, protože mu předcházejí tzv. suché dny (bez hlenu) po menstruaci. Na tuto metodu ale nelze spoléhat úplně.

Co jíst kvůli otěhotnění

Abyste zvýšila šanci na otěhotnění, jezte, jako byste už těhotná byla. Nahraďte polotovary, cukrovinky, uzeniny a nezdravá jídla s cukrem, konzervanty a umělými barvivy čerstvou zeleninou, ovocem, celozrnnými potravinami, bílkovinami a zdravými omega kyselinami z oříšků a rybího masa. To samé platí pro nápoje - vyměňte ty s umělými sladidly za 100% BIO šťávy. Celkově dbejte hlavně na dostatečný přísun kyseliny listové, jódu, železa a vitamínu D, které jsou pro těhotenství nezbytné.  

Cviky na otěhotnění

Ženy s velkou nadváhou, nebo naopak příliš nízkou váhou mívají větší problém otěhotnět a i následné těhotenství může být problematické. Z cvičení na podporu otěhotnění, pohodové těhotenství a hladký porod se doporučují hlavně cviky, které uvolní a posílí svaly pánevního dna a bederní páteře. Můžete zkusit třeba jógu nebo metodu Mojžíšové.

Vliv stresu na otěhotnění

Netlačte na pilu a berte snahu otěhotnět s klidem. Dejte svému tělu čas se vyčistit od antikoncepce a správně se naladit. Stresové hormony otěhotnění komplikují. Když se proto budete stresovat, že pořád nejste těhotná, otěhotnění tím spíš oddálíte.

Otěhotnění po antikoncepci

Každá antikoncepce má trochu jiné složení a poměr hormonů a otěhotnění ovlivňuje spousta dalších faktorů. Obecně lze ale říct, že pokud jste s partnerem zdraví a sledujete ovulaci, mohlo by se zadařit do 4 měsíců od vysazení antikoncepce. Antikoncepce, ať už v podobě pilulek, náplastí, injekcí nebo tělíska, podle lékařů nijak plodnost nesnižuje, naopak se může snadno stát, že otěhotníte hned v prvním cyklu po jejím vysazení.

Jak ovlivnit pohlaví dítěte

Na internetu a od okolí se možná dozvíte spoustu “zaručených” rad, jak mít chlapečka, nebo naopak holčičku – například větší konzumací cukrů či některých minerálů, sexem v určité poloze nebo v daný den ovulace. Neexistuje ale žádný vědecky podložený důkaz, že by tyto metody skutečně fungovaly. Pohlaví dítěte určuje spermie, která do vajíčka pronikne jako první a která má buď chromozom X (holčička), nebo Y (chlapeček), a jen stěží vědomě ovlivníte těch asi 50 milionů spermií, které k vajíčku pokaždé plavou.

První příznaky těhotenství

Pokud máte pravidelnou menstruaci, tak její zpoždění je taková první vlaštovka. Některé ženy ale menstruují i po otěhotnění. Další nápovědou vám může být únava, nevolnost, bolesti hlavy, podráždění, bolavá prsa nebo přibývání na váze.

Těhotenský test

Těhotenské testy jsou dnes dostupné v lékárnách a drogériích a jsou poměrně přesné. Jejich kvalita se ale liší. Tyto testy fungují tak, že měří hladinu těhotenského hormonu v moči. Ne všechny ženy ale tento hormon v moči mají, aspoň ne hned. Spermie navíc dokáží přežít až 72 hodin po vypuštění, během kterých mají čas splnit svůj úkol. Odborníci proto doporučují s testem počkat týden po vynechání menstruace a test si případně udělat dvakrát. Pokud je výsledek negativní, ale vy se cítíte těhotná, navštivte lékaře. Ten to s jistotou zjistí ultrazvukem.

Mýty okolo otěhotnění

  • Není dokázáno, že by některá sexuální poloha slibovala větší šanci na otěhotnění.
  • Říká se, že spermiím pomůžete k vajíčku, když budete po sexu držet nohy nahoře. Gravitace ale spermie nijak neovlivní.