Díky tomu bude Vaše miminko spát dobře a bezpečně

Ve vzácných případech se může v prvním roce života projevit ve spánku syndrom náhlého úmrtí kojence. Naštěstí je k dispozici účinná prevence - správné prostředí pro spánek. Jednoduchá opatření pomohou snížit riziko pro Vaše miminko na minimum. Následující doporučení jsou vědecky potvrzená a ukázala se v praxi jako úspěšná.

Spánek na zádech

Od prvního dne by Vaše miminko vždy mělo spát na zádech – i během dne. Toto je nejdůležitější preventivní opatření pro bezpečný spánek. Snižuje se tak riziko syndromu náhlého úmrtí kojence o celých  50 %.

Pokud se obáváte, že by Vaše miminko mohlo při spaní na zádech spolknout vyzvrácené jídlo nebo se jím dokonce udusit, můžete již být klidní. Odborníci tvrdí, že tento strach je zcela nepodložený a bohužel často stojí v cestě bezpečné poloze při spánku.

Pokud je Vaše miminko vzhůru a aktivní, můžete ho klidně položit na bříško, aby se naučilo zdvíhat hlavičku. Později, až bude Vaše miminko schopné se přetočit samo na bříško za účelem spánku, můžete ho nechat spát v této poloze. V této vývojové fázi je již riziko syndromu náhlého úmrtí kojence velice nízké a spánková poloha tedy nehraje významnou roli.

Dětský spací pytel místo přikrývky

Vhodný dětský spací pytel nelze odkopat ani přetáhnout přes hlavu. Nedávejte prosím do dětské postýlky žádné přikrývky nebo polštářky. Je to důležité, protože vaše miminko pod ně nebude dávat hlavičku, a tím se vystavovat nebezpečí.

Pomůcka pro určení správné velikosti: Velikost těla plus 10 cm ve všech směrech. Otvor pro krk nesmí být větší než obvod hlavy. Existují již speciální spací pytle pro novorozence.

Ochrana před přehřátím

Udržujte teplotu v ložnici maximálně na 18 °C, a to i v zimě. Ideální teplota v ložnici je 16 °C až 18 °C. Ruce a nohy vašeho miminka mohou být studené. Neznamená to, že mu je zima. Vše, co miminko potřebuje ke spánku jsou plenka, dupačky, pyžamo a spací pytel. Pokud je teplota v místnosti vysoká (zejména v létě), potřebuje toho ještě méně. Jakmile se miminko potí kolem krku, je místnost příliš přehřátá.

Nedávejte prosím spací čepičku. Miminka potřebují hlavu holou, aby si mohla regulovat svou tělesnou teplotu. Pokud jsou vůbec nutné vodní lahve a vyhřívací dečky, musejí se používat pouze pro předehřátí postýlky. Pro spánek nejsou nutné, ba jsou dokonce nebezpečné. Kožešinová podložka nebo podobné předměty do postýlky také nepatří.

Cigaretový kouř je škodlivý

Kouření v blízkosti miminek zvyšuje riziko nemocí a také riziko syndromu náhlého úmrtí kojence. Doma nebo za přítomnosti miminka prosím zásadně nekuřte.

Oddělená postýlka v ložnici rodičů

V 1. roce by miminko mělo spát ve své vlastní postýlce ve vaší ložnici.

Kojení je zdravé

Pokud je to možné, měla byste své miminko kojit po dobu 4 – 6 měsíců. Posiluje to jeho organismus a imunitní systém.