Mléčný lexikon A-Ž

Vitamin D

 

Vitamín D je důležitý pro mnoho tělesných funkcí. Přispívá např. k normálnímu vývoji kostí a zubů či řídí začlenění vápníku do kostí (mineralizace kostí). Vitamín D je obzvláště důležitý během růstových fází. V dětství a raném dětství vede nedostatek vitamínu D k narušení mineralizace kostí a křivici. Je také spojen se zvýšenou náchylností k infekci.Lidské tělo si umí vitamín D vyrobit samo s pomocí slunečního záření, které dopadne na naši kůži. Proto se mu někdy říká vitamín slunce. V zimě a na podzim ale slunečního záření ubývá. Navíc malé děti by slunci ani příliš vystavovány být neměly. Proto u dětí hraje výživa zásadní roli, pokud jde o dostatečný přísun vitamínu D.

Rostoucí dítě má mnohem větší spotřebu vitamínu D. Dítě do 3 let by mělo denně přijmout až 7x více vitamínu D na kg svojí tělesné hmotnosti než dospělí.

Zpět na seznam pojmů

 

Existuje však jen málo potravin, které obsahují potřebnou denní dávku vitamínu D. Dítě by např.  denně mělo zkonzumovat 10 až 12 vajec, 1 kg hub, 1,5 kg sýra či více než 125 g lososa.

Více o vitamínu D v článku zde.