Když miminko pláče

Co mám dělat, když miminko pláče?

Jakmile Vaše malé začne plakat, vaše první reakce bude, že ho vezmete do náruče, nebo si k němu sednete a utišíte ho. Instinktivně jste to udělala správně! Tím, že dítě pláče, vám signalizuje, že se necítí dobře. Pokud miminko pláče, potřebuje uklidnit, aby vědělo, že tam jste a že není samotné.

Co byste měla dělat, pokud vaše miminko pláče?

  • Pokud má dítě hlad, nebude stačit, že ho vezmete do náruče. Pokud bylo poslední jídlo před více než 2 hodinami, zkuste miminko nakojit nebo nakrmit z lahve. Pokud mělo řádné jídlo teprve před hodinou, pak příčinou pláče pravděpodobně nebude hlad. Místo toho zkuste miminko vzít do náručí, nechte ho znovu si odříhnout a vyčkejte nějakou chvíli do příštího jídla. Doporučujeme tento postup, protože pokud budou intervaly mezi jídly příliš krátké, žaludek miminka bude pořád ještě zaměstnán předešlým jídlem a nebude prázdný – a miminko bude potom pravděpodobně plakat ještě více!
  • Příčinou pláče miminka může být také nadýmání. Dojde k němu například, pokud je v žaludku ještě vzduch a když si miminko po posledním jídle dostatečně neodříhlo. Vezměte tedy opatrně miminko do náruče a nechte ho ještě jednou odříhnout. Někdy také pomůže jemně dítě pohoupat nebo masírovat bříško lehkými kruhovými pohyby ve směru hodinových ručiček. To rozpustí vzduchové bublinky ve střevech, kterých se miminko nemůže zbavit. Zdravý stav kultur kyseliny mléčné ve střevní flóře také pomáhá proti nadýmání.

Tip: Pokud používáte počáteční kojeneckou výživu, může být užitečné zamíchat pokrm vidličkou a poté jím naplnit lahev místo protřepávání. Zamezí se tím vytvoření velkého množství bublinek ve výživě. V úporných případech by mohla pomoci masáž bříška olejem o teplotě ruky nebo fenyklový či speciální čaj na bříško.

  • Zkontrolujte, zda není mokrá plenka nebo zda miminko nemá opruzený zadeček.
  • Vaše miminko může také plakat, protože mu je zima. Miminka jsou pořád ještě citlivá na chlad. Pokud chcete nahřát před spaním postýlku, můžete použít speciální dětskou horkou lahev s froté návlekem. V tomto případě dbejte na to, aby horká voda neunikala a aby lahev nebyla příliš horká! Jakmile budete miminko ukládat do postýlky, vyjměte nejprve horkou lahev.
  • Miminka někdy pláčou, protože jim je naopak moc horko. Když se vaše miminko potí kolem krku, rukou zkontrolujte, zda není oblečené příliš teple. Pro oblečení na spaní jsou ideální přírodní vlákna, protože umožňují správnou výměnu tepla s prostředím. Miminku v nich nebude příliš teplo, ale nebude ani oblečené příliš lehce. Vlněné kabátky a čepičky jsou potřebné pouze venku a pouze tehdy, když je zima nebo vítr.

Tip: Pokud dítě pláče, zazpívejte mu ukolébavku nebo vyprávějte pohádku. Velice často ho dokáže utěšit pouhý zvuk Vašeho hlasu nebo pocit, že jste nablízku.