Opruzeniny a ekzém - rozhovor s odborníkem

Odpovídá MUDr. Christina Schnopp

Dermatologická a alergologická klinika, TU Mnichov

Jak často mám své miminko koupat? Je čistá voda dostatečná, nebo mám používat přípravek do koupele?

Je přitom důležité věnovat péči správné teplotě vody a místnosti. Voda by měla být mezi 36 a 38 °C (teplota těla) a koupelna by měla mít příjemných 23–25 °C. V prvních několika měsících by miminka neměla zůstávat ve vodě déle než 5–7 minut. U novorozenců by se mělo brát v úvahu hojení pupíku. Pokud si nejste jistá, zeptejte se své porodní asistentky.

Přísadu do koupele lze také doporučit pro jemné mytí nebo za účelem minimalizace kožního podráždění. Mějte na paměti, že kožní ochranná bariéra může být ovlivněna také čistou vodou, přinejmenším dočasně. Ideální přípravky na mytí a přísady do koupele pro děti by měly pokožku čistit jemně, být pH neutrální nebo mírně kyselé tak, aby zachovaly kyselý plášť, a neměly by při kontaktu s očima dráždit⁷.

Studie v trvání 8 týdnů prokázala, že použití vhodných přípravků do koupele nemělo žádný negativní dopad na funkci pokožky, přičemž některé hodnoty byly ve skutečnosti lepší ve srovnání s dětmi, které byly umývány pouze v čisté vodě ⁸.

Správný přípravek do koupele lze tedy doporučit.

 

6) Garcia Bartels N, Mleczko A, Schink T et al. Influence of bathing or washing on skin barrier function in newborns during the first four weeks of life. Skin Pharmacol Physiol 2009; 22: 248-57.

7) Blume-Peytavi U, Cork MJ, Faergemann J et al. Bathing and cleansing in newborns from day 1 to first year of life: recommendations from a European round table meeting. J Eur Acad Dermatol Venereol 2009; 23: 751-9.

8) Garcia Bartels N, Scheufele R, Prosch F et al. Effect of standardized skin care regimens on neonatal skin barrier function in different body areas. Pediatr Dermatol 2010; 27: 1-8.