Alergie u kojenců: Záleží i na výživě

Vznik alergie u miminka je strašák, který dělá vrásky nejedné mamince. Nejste v tom sama. S nějakou formou alergie se v současnosti potýká až 5 % kojenců a alergie u jednoho člena rodiny představuje 20-40% šanci, že propukne i u vašeho děťátka. Dobrá zpráva je, že alergiím u dětí se dá předcházet výživou. A doba kojení a seznamování s příkrmy je ten nejlepší čas.

Alergie u dětí a pravděpodobnost jejího výskytu

Náchylnost k alergiím je dědičná, a čím více přímých příbuzných (matka, otec, sourozenci) alergiemi trpí, tím větší je pravděpodobnost, že ji bude mít i váš potomek. O jejím vzniku ale rozhoduje mnoho proměnných. Jedním z ovlivňujících faktorů je právě výživa v prvních měsících života.

Alergie u kojenců a její příčiny

Rozhodujícím faktorem při vzniku alergií bývá nejčastěji mléčná bílkovina a poté kondice střevní mikroflóry kojence. Alergické a nealergické děti mají rozdílné složení střevních bakterií, a tak se i rozdílně jejich imunitní systém brání alergenům a jinak štěpí mléčnou bílkovinu. Těm s citlivým imunitním systémem může prospět speciální výživa s extenzivně hydrolyzovanou, na malé kousky naštěpenou, bílkovinou.

Projevy alergií u kojenců

  • Kožní projevy – zarudnutí, kopřivka, ekzém, vyrážka, otoky úst nebo očí
  • Trávicí problémy – zvracení, průjmy, možný výskyt krve ve stolici
  • Dýchací problémy – hlavně dušnost při vydechování
  • Systémové projevy – neklid, poruchy spánku, koliky a chudokrevnost

Pro ošetření pokožky alergického miminka se skvěle hodí produkty z řady HiPP Babysanft, které byly vyvinuty právě s ohledem na citlivou pokožku. Neobsahují parabeny, éterické oleje, emulgátory ani konzervanty, které mohou vést k alergiím.  

Jak poznat alergii na lepek

Lepek patří k nejčastějším potravinovým alergenům. Vaše děťátko by na něj mohlo mít alergii nebo nesnášenlivost, pokud má bolesti bříška, průjem nebo naopak zácpu, ubývá na váze, málo roste nebo má nafouknuté břicho. V tom případě kontaktujte svého pediatra.

Jak ovlivnit vznik alergií u kojenců

Příroda vám dala do rukou tu nejúčinnější zbraň proti alergiím – mateřské mléko. To je nejen plné živin, ale i cenných obranných látek. Proto je důležité po dobu prvních 6 měsíců miminko kojit. Pro snížení rizika výskytu alergií toho můžete udělat ještě více:

  • Nekuřte, zejména v blízkosti dítěte.
  • Často větrejte, předejdete tak vzniků plísní.
  • Dítě očkujte podle doporučení očkovací komise.
  • Nezapomínejte ani na srst a sliny domácích mazlíčků – velmi běžný zdroj alergenů.  

Alergenům se nevyhýbejte

Dovolte svému děťátku vyzkoušet všechno a potenciálně alergenním potravinám se nevyhýbejte. Když se s nimi vaše dítko nesetká, nemůže si na ně zvyknout. Správná doba také hraje roli – především při seznamování s pevnou stravou. Obecně se doporučuje začít s příkrmy ideálně mezi ukončeným 4. a 6. měsícem. Nejlépe vám poradí váš pediatr, ale neuděláte chybu, když nové potraviny zkoušíte postupně, s odstupem 1–2 týdnů. Pokud dojde k alergické reakci, snadno tak poznáte, která surovina je na vině.

Jak vidíte, výživa je pro rozvoj imunitního systému děťátka jedním z nejdůležitějších faktorů. Přečtěte si také o prebiotikách a probiotikách pro kojence.