Mléčný lexikon A-Ž

Metafolin®

Metafolin® v pokračovacím mléku HiPP je kyselina listová v naštěpené formě - prémiová forma bioaktivního folátu, inspirovaná mateřským mlékem.

Metafolin® byl vyvinutý a patentovaný farmaceutickou společností Merck. Již řadu let se bezpečně používá v doplňcích stravy pro těhotné a kojící ženy, které tento doplňkový zdroj kyseliny listové v naštěpené formě používají, protože je zásadní pro dělení buněk – tedy růst jakéhokoliv organismu, a pro krvetvorbu. Pro miminko je mateřské mléko jedinečným zdrojem naštěpené kyseliny listové. Mateřské mléko je zázrak přírody. Proto je kojení pro dítě vždy to nejlepší.

Jaká je výhoda štěpené kyseliny listové v mateřském mléku oproti běžné (nenaštěpené) kyselině listové?

Aby byla kyselina listová jako vitamín pro organismus prospěšná, musí ji tělo v několika krocích nejprve složitě přeměnit na aktivní - štěpenou formu (odborně aktivní folát či také bioaktivní folát). Pouze naštěpená kyselina listová je snadno každým využitelná. Lidské tělo ji totiž nemusí nijak složitě zpracovávat či přeměňovat. Mateřské mléko obsahuje kromě jiných živin i kyselinu listovou, převládající zastoupení má právě štěpená kyselina listová (odborně methyltetrahydrofolát). Pro miminko je právě mateřské mléko jejím jedinečným zdrojem. Miminko již nemusí kyselinu listovou metabolicky měnit, štěpená kyselina listová (aktivní/bioaktivní folát) má v mateřském mléku prospěšný účinek ihned a využije ji tak každé miminko.

*Metafolin® je registrovaná ochranná známka společnosti Merck KGaA, Darmstadt, Německo. HiPP je jediné pokračovací mléko s bioaktivním folátem Metafolin®.

Zpět na seznam pojmů