Kyselina listová, vitamín B9, štěpená kyselina listová, folát, folacin v těhotenství

Kyselina listová, vitamín B9 rozpustný ve vodě, je nejdůležitější vitamín pro nastávající maminky. Lidé si často myslí, že všechny formy vitamínu B9 – tedy kyselina listová, folát, folacin, štěpená kyselina listová, mají pro organismus stejné prospěšné účinky. Není tomu tak: kyselina listová je označení pro syntetickou formu vitamínu B9, která se běžně používá v doplňcích stravy nebo v kojenecké výživě (v přípravcích také jako kyselina pteroylmonoglutámová). Aby byla jako vitamín pro organismus prospěšná, musí ji tělo v několika krocích nejprve složitě přeměnit na aktivní - štěpenou formu (odborně folát, aktivní folát či také bioaktivní folát).

Kyselina listová je zásadní pro nastávající maminky; těhotné ženy potřebují výrazně více tohoto vitamínu. Povíme vám vše, co potřebujete vědět o kyselině listové v  těhotenství.

Co je to kyselina listová?

Kyselina listová (neboli acidum folicum), lidově „listovka“, je jedním z vitamínů skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě. Poznáte ji také pod označením B9. Vyskytuje se v rostlinné i živočišné stravě. Odborně se kyselině listové říká folát. Název pro kyselinu listovou - folát - je odvozený z latinského slova „folium“ (list). Kyselina listová byla totiž poprvé získána z listů špenátu.

Co je to štěpená kyselina listová?

Kyselina listová se v trávicím traktu štěpí, tedy metabolicky přeměňuje, v několika krocích, na pro organismus aktivní účinnou formu (tzv. aktivní folát). Teprve tato forma – tedy naštěpená kyselina listová - má pro organismus prospěšné účinky. Štěpená kyselina listová (aktivní folát) je v těle naprosto nezbytná. Podporuje správný růst buněk i jejich dělení a podílí se na krvetvorbě. Je klíčová pro růst a vývoj vašeho nenarozeného miminka.

Množství kyseliny listové, které vaše tělo během gravidity potřebuje, obvykle nepokryje ani ten nejvzorovější jídelníček. Navíc vitamín B9 je velmi citlivý na světlo, tepelnou úpravu nebo kyselé prostředí. Proto lékaři doporučují příjem doplňků stravy s kyselinou listovou. Většina doplňků stravy obsahuje kyselinu listovou v syntetické neaktivní formě, kterou musí organismus vstřebat a složitě přeměnit na aktivní - naštěpenou kyselinu listovou. Některé přípravky ale obsahují kyselinu listovou už v této aktivní naštěpené formě – pro organismus tak má prospěšné účinky ihned: je okamžitě využitelná a dostupná pro každého. 

Konzultujte výběr vhodného doplňku stravy s kyselinou listovou s lékařem nebo lékárníkem.

Dávkování kyseliny listové

Denní doporučená dávka kyseliny listové pro dospělého je 200 mikrogramů, v době plánování těhotenství a v těhotenství váš lékař doporučí příjem zvýšit na 400 mikrogramů.

Pokud není příjem kyseliny listové ve vašem jídelníčku dostačující, doplňte si „listovku“ pomocí kvalitních přípravků (ideálně s obsahem již aktivní naštěpené kyseliny listové, najdete ji např. pod názvem methylfolát). Pro výpočet vašeho denního příjmu kyseliny listové platí, že 0,5 mikrogramů kyseliny listové v doplňku stravy odpovídá 1 mikrogramu obsaženému v potravinách (přepočítávací faktor tzv. ekvivalent folátu).

Proč je kyselina listová tak důležitá během těhotenství, ale i v prvních letech vývoje miminka?

Aby byla kyselina listová pro organismus prospěšná, musí ji lidské tělo v několika krocích složitě přeměnit na aktivní naštěpenou formu (tzv. aktivní či také bioaktivní folát). Štěpená kyselina listová  je jedním z nejdůležitějších vitamínů v těhotenství ale i v prvních letech vývoje miminka. Její hlavní funkce jsou:

 • Podílí se na růstu a dělení buněk v těle. Zajišťuje tedy správný vývoj vašeho dítěte.
 • Je důležitá pro vývoj mozku
 • Je klíčová pro krvetvorbu vašeho dítěte.

Náš tip:

Pokud plánujete otěhotnět, může pro vás být prospěšné doplňovat kyselinu listovou ještě předtím, než otěhotníte. Doporučujeme, abyste se poradila se svým gynekologem.

Nedostatek kyseliny listové

Nedostatek kyseliny listové brání normálnímu růstu buněk a tvorbě nových krevních buněk, červených krvinek. To jsou významné vývojové procesy u každého člověka.

V  těhotenství je však kyselina listová ještě důležitější, protože ji potřebujete dodávat nejen svému tělu, ale i vašemu miminku.

Nedostatek kyseliny listové může způsobit:

 • anémii matky
 • vrozenou vadu, která postihuje páteř dítěte (spina bifida)
 • vrozené vady postihující mozek dítěte
 • další možné funkční vrozené vady, které se stále zkoumají (např. předčasný porod, nízká porodní hmotnost, vady močové soustavy, rozštěp rtu a patra, srdeční vady)

Včasné zjištění nedostatku kyseliny listové

Pro prevenci nedostatku kyseliny listové v těhotenství je vhodné zvýšit doporučený příjem kyseliny listové co nejdříve po otěhotnění. Ideální je, pokud kyselinu listovou začnete užívat ještě před samotným otěhotněním, v době, kdy miminko teprve plánujete.

Projevy nedostatku kyseliny listové u dospělého:

 • únava
 • podrážděnost a/nebo deprese
 • bledá pleť
 • závratě
 • dechová nedostatečnost

V závažných případech i:

 • zarudlý a bolavý jazyk
 • zhoršení chuti
 • průjem a úbytek tělesné hmotnosti

Poraďte se s lékařem

Tyto příznaky nejsou jednoznačnou známkou nedostatku kyseliny listové, příčinou mohou být i jiná onemocnění. Pokud se tedy některé symptomy u vás objeví, měla byste se vždy poradit s lékařem, aby odhalil jejich pravou příčinu.

Léčba nedostatku kyseliny listové

V případě podezření na nedostatek kyseliny listové je prvním krokem provedení krevního testu. Příznaky jsou podobné jako v případě nedostatku vitamínu B12. Krevním testem se stanoví, zda se skutečně jedná o nedostatek kyseliny listové. Pokud test nedostatek vitamínu B9 potvrdí, váš doktor vám předepíše doplňky s kyselinou listovou.

Během těhotenství by však každá žena měla kyselinu listovou přijímat v doplňku stravy. Proto ji lékaři obvykle předepíší již při první prohlídce. Někteří lidé (odhaduje se, že až polovina žen1však nemají enzymatické vybavení na to, aby se přeměňovalo dostatečné množství kyseliny listové na aktivní štěpenou kyselinu listovou. A tudíž mají kyseliny listové nedostatek, přestože doplňky stravy poctivě užívají.

Jak jste na tom vy? Plošné testování se u lékaře neprovádí. Pokud si nejste jistá, poraďte se s lékařem rovnou o vhodném kvalitním přípravku s kyselinou listovou v již naštěpené formě. Tu v těle není potřeba složitě přeměňovat - je tedy ihned využitelná a účinná, prospěšný účinek poskytuje každému. 1 Voldánová, J. (2015, červen 25). Když tělo neumí zpracovat kyselinu listovou. Převzato z Dvojka listopad 4, 2021

Kyselina listová a plánování těhotenství/před otěhotněním

Plánujete v nejbližší době otěhotnět? Pak byste měla začít užívat kyselinu listovou ještě před početím. A to ideálně co možná nejdříve po vysazení antikoncepce.

Kyselinu listovou byste měla začít užívat nejlépe alespoň jeden měsíc před početím. Chcete-li zjistit, kdy je vaše šance otěhotnět nejvyšší, použijte naši praktickou kalkulačku plodnosti.

Říká se, že žena pravděpodobněji otěhotní, pokud bude užívat kyselinu listovou. To se však ještě vědecky neprokázalo. Kyselina listová má ale příznivý účinek na hormony, které mohou otěhotnění podpořit.

Proč je kyselina listová důležitá i během kojení?

Mateřské mléko obsahuje kromě jiných živin i kyselinu listovou, převládající zastoupení má právě štěpená kyselina listová (odborně methyltetrahydrofolát). To znamená, že kojením poskytujete svému miminku aktivní naštěpenou kyselinu listovou. Vaše miminko tak nemusí kyselinu listovou metabolicky měnit, štěpená kyselina listová (aktivní/bioaktivní folát) má v mateřském mléku prospěšný účinek ihned, využije ji každé miminko. Podílí se na zdravém růstu miminka, protože v rychle se vyvíjejícím a rostoucím organismu podporuje zejména:

- správné dělení a růst buněk

- krvetvorbu

- rozvoj mozku a nervových buněk

Tip

Po narození je kyselina listová rovněž nezbytným stavebním kamenem pro správný růst vašeho dítěte. Kojením dodáváte svému miminku štěpenou kyselinu listovou, kterou v převládajícím množství přirozeně obsahuje mateřské mléko. Miminko nemusí kyselinu listovou již složitě metabolicky přeměňovat, je ihned účinná a pro každé miminko využitelná. Poté, co kojit přestanete, poraďte se s lékařem o vhodné kojenecké výživě.

HiPP 2 BIO COMBIOTIK® je jediné kojenecké mléko s kyselinou listovou v naštěpené formě, v jaké ji miminko dosud získávalo jen z mateřského mléka*.

 *Metafolin® je registrovaná ochranná známka společnosti Merck KGaA, Darmstadt, Německo. HiPP je jediné pokračovací mléko s bioaktivním folátem Metafolin®.

Mnoho lékařů doporučuje užívat kyselinu listovou i v době kojení. Zejména po porodu a v době kojení je zdravá strava důležitá, abyste získala zpět sílu a zvládla svou novou roli „mateřství“.

Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, který na základě vašich specifických potřeb, znalosti zdravotního stavu a po provedení důkladného vyšetření zváží, zda je nutné užívat doplňky stravy a případně jaké.

Které potraviny obsahují kyselinu listovou?

Kyselina listová, jak napovídá samotný název (odborně folát, folium = lístek), je obsažena zejména v listové zelenině. Jejím bohatým zdrojem je ale i brokolice, rajčata, brambory, vejce, maso či celozrnné výrobky. Kyselina listová je ale velmi citlivá na tepelný ohřev, světlo nebo kyselé prostředí. Její dostatečný příjem během těhotenství pouze ze stravy tak může být velmi náročný.

Existují však některé potraviny, které byste měla jíst více, abyste předešla nedostatku kyseliny listové a chránila své nenarozené dítě:

 • listová zelenina (např. salát nebo špenát)
 • luštěniny (např. hrášek nebo sója)
 • vaječný žloutek
 • játra (jen v malém množství, játra obsahují vitamín A, jehož vysoký příjem je během těhotenství nevhodný)
 • ostatní zelenina (např. chřest, rajčata, zelí či paprika)
 • ořechy
 • celozrnné výrobky
 • pšeničné otruby

Kyselina listová v těhotenství – co byste si měla zapamatovat

Abyste předešla nedostatku kyseliny listové, měla byste během těhotenství konzumovat stravu bohatou na tento vitamín. Výše uvedené potraviny tento požadavek splňují. Denně byste měla také užívat kyselinu listovou ve formě doplňku, který vám může předepsat váš lékař.

V době těhotenství se doporučuje denně přijímat 550 mikrogramů ekvivalentu folátu. Pro výpočet vašeho denního příjmu kyseliny listové platí, že 0,5 mikrogramů kyseliny listové v doplňku stravy odpovídá 1 mikrogramu obsaženému v potravinách (přepočítávací faktor tzv. ekvivalent folátu).

Až 400 mikrogramů je ideální přijímat jako doplněk stravy. Pro vaši jistotu si můžete vybrat přípravky s kyselinou listovou v naštěpené formě. 150 mikrogramů je pak ideální získat ze stravy. Takto si zajistíte dobře vyvážený mix.

Doporučujeme, abyste se poradila se svým gynekologem, zda musíte doplňovat kyselinu listovou po celou dobu těhotenství.

Německá společnost pro výživu (DGE) obecně doporučuje tento denní příjem:

Věk Množství odpovídající denní dávce ekvivalentu folátu v mcg
0 až 4 měsíce 60 mikrogramů
4 až 12 měsíců 80 mikrogramů
1 až 4 roky 120 mikrogramů
4 až 7 let 140 mikrogramů
7 až 10 let 180 mikrogramů
10 až 13 let 240 mikrogramů
od 13 roků 300 mikrogramů
Těhotné ženy 550 mikrogramů
Kojící ženy 450 mikrogramů

Nejdůležitější otázky ohledně kyseliny listové / folátu

Co když si zapomenu vzít doplněk stravy s kyselinou listovou?

V těhotenství byste měla dbát na to, abyste si pravidelně každý den vzala kyselinu listovou. Pokud pro jednou zapomenete tabletku spolknout, nic se nestane. Dávku není ani potřeba další den zvyšovat. Pokud si ale nejste něčím jistá, je nejlepší poradit se vždy s vaším lékařem.

Je možné užívat vyšší množství kyseliny listové? Mohu se kyselinou listovou předávkovat?

Zajímá vás také, jestli vyšší množství kyseliny listové v těhotenství než je doporučené může miminku nějak uškodit? Obecně se mohou vyskytnout některé mírné vedlejší účinky. Mezi ty může patřit:

 • nervozita
 • gastrointestinální problémy
 • nevolnost

Neměla byste užívat více než 1 000 mikrogramů kyseliny listové denně. Pokud zaznamenáte nějaké vedlejší účinky poté, co jste užila doplněk s kyselinou listovou, doplněk neužívejte a poraďte se se svým gynekologem.

Přečtěte si více o vyvážené a zdravé stravě v době těhotenství od HiPP.

Štěpená kyselina listová?

VCelá řada výživových doplňků s kyselinou listovou obsahuje i jód, protože mnoha lidem v dnešní době schází právě obě tyto látky. Jelikož i jód je důležitou živinou, kterou je třeba přijímat v dostatečném množství (to platí zejména právě během těhotenství), doplněk stravy s jódem může být dobrou volbou. Měla byste být ale opatrná, pokud máte problémy se štítnou žlázou. V takovém případě byste měla jód vynechat. Doporučujeme, abyste se o vašich možnostech poradila se svým gynekologem.

 

Kyselina listová s jodem, nebo bez něj?

Kyselina listová se v trávicím traktu v několika krocích metabolicky mění na aktivní štěpenou kyselinu listovou (aktivní/bioaktivní foláty). Až tato forma je pro organismus využitelná a prospěšná: podílí se na replikaci DNA při dělení buněk a tvorbě červených krvinek. Odhaduje se, že až polovina žen nemá enzymatické vybavení na to, aby se dostatečné množství kyseliny listové přeměnilo na folát1 a tudíž ho má nedostatek. Plošné testování se standardně u lékaře neprovádí. Lékaři volí doplňování kyseliny listové formou přípravků z lékárny, pro vaši jistotu si vyberte přípravky s kyselinou listovou v naštěpené formě (methylfolát)

1 Voldánová, J. (2015, červen 25). Když tělo neumí zpracovat kyselinu listovou. Dvojka. Převzato listopad 4, 2021

Je dobré užívat doplňky s rybím tukem?

Doplňky stravy s rybím tukem se také doporučují těhotným ženám, obzvláště pokud nejíte dostatek mastných mořských ryb. Tyto doplňky vám dodávají hodnotné omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité právě během těhotenství, jelikož se podílejí na vývoji mozku vašeho dítěte. Existují výrobky, které obsahují zároveň i kyselinu listovou a dodávají vám tak všechny důležité živiny, které během tohoto období potřebujete.

Objevte více od HiPP

 

Důležité živiny

Správná výživa v průběhu těhotenství hraje důležitou roli ve zdravém vývoji miminka.

Zjistit více

 

HiPP Baby club

Pravidelné informace a tipy do emailu. Zábavné soutěže a další.

Registrovat