Mléčný lexikon A-Ž

A2 mléko

Naše mléko HiPP vyrobené z BIO kozího mléka je označováno jako A2 mléko. Co vlastně A2 mléko znamená?

Mléko živočišného původu je zdrojem mnoha důležitých živin. Mimo jiné obsahuje i různé bílkoviny, například beta (β) kasein. Tato bílkovina existuje v různých formách, nejběžnější je varianta A1 beta kasein a A2 beta kasein. Výhodou A2 beta kaseinu je, že jde o velmi jemnou bílkovinu, která je pro člověka daleko lépe stravitelnější než A1 beta kasein. Zajímavé je, že mateřské mléko obsahuje pouze A2 beta kasein.

Kozí mléko má také přirozeně velmi vysoký podíl bílkoviny A2 beta kaseinu, který je svou strukturou srovnatelný s beta kaseinem v mateřském mléce. Bílkovina kozího mléka je tak díky svému složení snadno stravitelná a děti kozí mléko velmi dobře tolerují. Na rozdíl od něj, kravské mléko běžně obsahuje směs obou - A1 a A2 beta kaseinu. Proto se kozí mléko často používá jako vhodná alternativa, pokud dítě bez zdravotního důvodu citlivě reaguje na běžné kojenecké mléko.

HiPP A2 kozí mléko je obzvláště lehce stravitelné a šetrné k citlivému dětskému bříšku. Díky vysokému podílu pečlivě vybrané jemné bílkoviny A2 beta kaseinu a galaktooligosacharidům GOS z BIO laktózy ho malé bříško dokáže velmi snadno zpracovat.

Mléčná kojenecká výživa z kozího mléka se nedoporučuje užívat, pokud má dítě prokázanou alergii na bílkovinu kravského (živočišného) mléka nebo při podezření na tuto alergii. V tomto případě konzultujte způsob výživy s pediatrem.

Zpět na seznam pojmů