Mléčný lexikon A-Ž

Kyselina listová

Kyselina listová je obecný název pro skupinu vitamínů B9. Je to nejdůležitější vitamín nejen pro nastávající maminky, ale i pro rychle rostoucí a vyvíjející se organismus miminka po jeho narození. Název kyselina listová (někdy též folát), je odvozený z latinského slova „folium“ (list). Tento vitamín B byl totiž poprvé získán z listů špenátu. Vyskytuje se v rostlinné i živočišné stravě.

Lidé si často myslí, že všechny formy vitamínu B9 – tedy kyselina listová, folát, folacin či štěpená kyselina listová, mají pro organismus stejné prospěšné účinky. Není tomu tak: kyselina listová je označení pro syntetickou formu vitamínu B9, která se běžně používá v doplňcích stravy nebo v kojenecké výživě (v přípravcích také jako kyselina pteroylmonoglutámová). Aby byla jako vitamín pro organismus prospěšná, musí ji tělo v několika krocích nejprve složitě přeměnit na aktivní - štěpenou formu (odborně aktivní folát či také bioaktivní folát).

Pouze naštěpená kyselina listová, odborně označovaná jako bioaktivní folát, je snadno každým využitelná. Lidské tělo ji totiž nemusí nijak složitě zpracovávat či přeměňovat.

Kyselina listová a mateřské mléko

Mateřské mléko obsahuje kromě jiných živin i kyselinu listovou, převládající zastoupení má právě štěpená kyselina listová (odborně methyltetrahydrofolát). Pro miminko je mateřské mléko jejím jedinečným zdrojem. To znamená, že kojením poskytujete svému miminku aktivní naštěpenou kyselinu listovou. Miminko již nemusí kyselinu listovou metabolicky měnit, štěpená kyselina listová (aktivní/bioaktivní folát) má v mateřském mléku prospěšný účinek ihned a využije ji tak každé miminko. Podílí se na jeho zdravém růstu a vývoji.

 

Mateřské mléko nás v HiPPu inspiruje, i proto jsme jako první výrobce nahradili běžnou kyselinu listovou v mléčné kojenecké výživě kyselinou listovou v již naštěpené formě, která je patentovanou a ochrannou známkou farmaceutické společnosti Merck. Tato forma se již řadu let bezpečně využívá v doplňcích stravy pro těhotné a kojící ženy, které tento doplňkový zdroj kyseliny listové v naštěpené formě užívají, protože kyselina listová je zásadní pro dělení buněk – tedy růst jakéhokoliv organismu, a pro krvetvorbu.

Zpět na seznam pojmů