Opruzeniny a ekzém - rozhovor s odborníkem

Odpovídá MUDr. Christina Schnopp

Dermatologická a alergologická klinika, TU Mnichov

Kdy mám použít krém? Který krém mám použít a na co (přebalování, výlety, po koupeli)?

Je těžké dávat obecné doporučení aplikace krému, protože většina dětí nepotřebuje pravidelné používání. U péče o suchou pokožku ale pravidelná aplikace krému může zlepšit funkci ochranné bariéry kůže. Jedna americká studie dokonce naznačuje, že u geneticky znevýhodněných dětí to může snížit riziko neurodermatitidy⁹.

Kromě toho použití kožního krému ve velmi suchém prostředí (topení v zimě), po častém koupání nebo na výjimečně náchylných místech (kolem úst, ruce) může být vhodné.

Nezávisle na typu kůže by obličej měl být chráněn před nízkými teplotami použitím velmi mastného krému.

Pokud jiné metody ochrany (pobyt mimo slunce, ochrana oblečením) nejsou možné nebo jsou nedostatečné, potom je vhodné použití krému proti slunci.

Krém na ochranu před opruzeninami pro oblast plínek pomáhá předcházet horšímu scénáři, pokud se aplikuje při prvních známkách podráždění. Někteří rodiče nedají dopustit na pravidelnou aplikaci krému proti opruzeninám, a zažehnají tak zánět hned zkraje

 

9) Simpson EL, Berry TM, Brown PA et al. A pilot study of emollient therapy for the primary prevention of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol 2010; 63: 587-93.