I já jsem pokročila a udělala 7 udržitelných kroků

Ne, už si nikdy nemusíme říkat, že jeden člověk nic neznamená. Věřím, že #spolecnedokazemevic, a já vykopávám!

Když jsem se začala věnovat projektu #klimatickypozitivni, věděla jsem, že bude příjemnou výzvou zapojit do naší rodiny další kroky, které povedou k udržitelnějšímu životu a čistší planetě. Budou inspirací i pro vás?

1. Zkrátila jsem dobu sprchování – jakmile vidím, že se začíná lehounce mlžit sprchová zástěna, je to pro mě stopka, že mám zavřít vodu. Odhadem je to ušetřených sto litrů denně.
2. Odhodlala jsem se k opravě splachovadla na toaletě, abychom pořád nemuseli používat jen to „velké“, které spotřebuje daleko víc vody.
3. Nechala jsem si u krejčové vyčistit a opravit všechny staré a nepříliš používané kabáty a bundy, takže jsem znovu dostala chuť je nosit a nekupovala nové. Stejně tak jsem odnesla do zlatnictví všechny roztržené řetízky a zašlé náušnice – rázem z nich mám kousky jako nové, které s chutí nosím, a tím minimalizuji svou spotřebu. I s parádou se dá dělat udržitelnost!
4. Velkou část zahrady měníme s jarem na kvetoucí louku. Ódy pěje i manžel, který se zbaví otravného sekání.

5. Jednou denně nechávám auto doma a jdu pěšky. Do školy a zpět jsou to přes čtyři kilometry.
6. Pořídila jsem si na terasu kompostér pro biologický odpad.
7. Zavedla jsem bezmasé pondělí a naučila se vařit 10 nových zeleninových jídel (květákové placky a krémové polévky byly už ohrané). 

Věřím, že se počítá každá maličkost. I proto jsem řadu věcí dělala už předtím: kupovala bio příkrmy a bio mléčné produkty, protože věřím v ekologické hospodaření šetrné k přírodě, důsledně třídila odpad, a to třeba i hliník, podporovala české vinaře, nevyhazovala jsem – dekorace, oblečení, kosmetiku, která mi nevyhovovala, doplňky, ale posílala dál a jen minimálně pro sebe kupovala nové (v tom mi hodně pomohla doba covidová)…

Na zahradu jsme pořídili trvalky a dřeviny, které nevyžadují závlahu, máme vlastní jablka, švestky, ostružiny, ořechy a bylinky (díky mrazáku po celý rok). Na zahradě necháváme přes zimu hromádky listí a dřeva jako úkryt pro živočichy. Nezaléváme ani nehnojíme trávník, takže je to spíš přehlídka květin a plevelů – a tím pádem i hmyzu.

Kupuju spoustu knih a časopisů, ale nosím je pak do knihovny, kde slouží dál. Nikdy neházím do krbu to, co tam nepatří. Dětem se snažím kupovat oblečení z bio bavlny. Máme šetrné spotřebiče a pouštíme je, až když je jejich kapacita zaplněná.

Ale taky vím, kde má naše rodina mezery: na dovolenou pravidelně létáme, jíme hodně mléčných výrobků, naše auto nemá zrovna nízkou spotřebu, pijeme kávu z kapslí, utrácíme za výtvarné potřeby a s chutí si zajdeme do restaurace. Budu se snažit každou maličkost vykompenzovat, slibuju!

Michaela Švestková Červená

Téma udržitelnosti je jí blízké jako každé mámě, která chce pro své děti zachovat čistou planetu. Jako novinářka a „markeťačka“ předává zelený pohled na svět nejen ve svých článcích pro HiPP Baby club, ale i díky kreativním projektům, jako je udržitelný MAMAblog roku 2022. Založila také anketu MAMAvolba vybírající to nejlepší pro děti a rodiče.