Mléčný lexikon A-Ž

HMO (oligosacharidy mateřského mléka)

Zkratka HMO (Human Milk Oligosaccharides) označuje oligosacharidy mateřského mléka. Složení oligosacharidů v mateřském mléce je u každé maminky jiné, je jich v mateřské mléce více jak 200 a jejich množství kolísá v průběhu dne i kojení. Stejně jako GOS a FOS, jsou HMO pro kojence nestravitelnou vlákninou. Slouží jako potrava pro střevní bakterie, čímž zajišťují zdravou střevní mikroflóru. Uměle získané HMO zatím neexistují dlouho a navíc se vyrábějí použitím geneticky modifikovaných organismů. Protože HiPP BIO neobsahuje GMO (geneticky modifikované organismy), BIO kvalita je pro nás důležitá, do kojenecké výživy je nepřidává. 

 

Co je to 3’-GL? Zkratka GL znamená galaktosyllaktóza. Jedná se komplexní sacharidové řetězce se strukturou podobnou HMO.Na rozdíl od typických HMO přítomných v mateřském mléce se 3’-GL vyskytuje hlavně v kravském mléce. V mateřském mléce se vyskytuje pouze ve stopovém množství, resp. vyskytuje se zejména v kolostru, ve velmi malém množství. Ve zralém mateřském mléce se 3’-GL nachází pouze ve stopovém množství. Proto je spíše klasifikován jako bovinní (kravský) mléčný oligosacharid (BMO) než jako humánní mléčný oligosacharid (HMO). Stejně jako GOS jsou oligosacharidy z mateřského a kravského mléka „nestravitelná vláknina“ a přispívají ke zdravé střevní flóře. Dosud neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by 3’-GL měla významný přínos pro zdraví dítěte.

HiPP BIO Combiotik samozřejmě obsahuje 3’-GL.  3´-GL je přirozená složka mléčných produktů, jako je GOS, odtučněné mléko, mléčná syrovátka a laktóza.

Kromě jeho podobnosti s HMO, je jeho přítomnost v MM nutná právě pro klasifikaci pravého mléčného oligosacharidu jako HMO.

Z vědeckého hlediska by měl být 3'-GL klasifikován spíše jako bovinní než jako oligosacharid mateřského mléka. Neexistují žádné vědecké důkazy týkající se přínosů 3'-GL pro zdraví.

Zpět na seznam pojmů