Udržitelné obaly - HiPP mise do roku 2025

Chceme, aby do roku 2025 byly všechny obaly od produktů HiPP znovu využitelné, stejně jako jsou HiPP skleničky. To znamená, že chceme zajistit 90% recyklovatelnost všech obalů.

Recyklovatelný obal = zodpovědně zabaleno

Co znamená ...

Již více než 60 let se HiPP zabývá BIO farmařením a udržitelnou výrobou. Přitom bere v úvahu celý produkt: od surovin přes zpracování až po obaly. HiPP skleničky jsou již nyní vysoce recyklovatelné. Ale co to vlastně znamená? Zde bychom rádi vysvětlili klíčové pojmy, které používáme v souvislosti s tématem "udržitelný obal".

Recyklovatelnost
Recyklovaný obalový materiál
Plastové kompozitní obaly
Jednodruhové plastové obaly
Buď HiPP třiď s námi!
HiPP skleničky
Kosmetika HiPP
HiPP kojenecká výživa

Recyklovatelnost

Co znamená recyklovatelnost a proč je důležitá? Aby z použitých obalů mohlo vzniknout opět něco nového, musí být schopnost jejich recyklace co možná nejvyšší. Důležitou roli hraje jejich správná likvidace. Jen tak lze optimálním způsobem podporovat cirkulační ekonomiku a obalové materiály znovu používat jako cennou výchozí surovinu. HiPP skleničky mají již teď recyklovatelnot vyšší než 97 %*.

*klasifikováno podle cyclos-HTP. Institut cyclos-HTP je společnost pro klasifikaci, posuzování a testování recyklovatelnosti obalů a zboží.

Recyklovaný obalový materiál

Co je to vlastně recyklovaný materiál? Odkud pochází a jak se dá použít? Recyklovaný materiál je ten, který je vyroben procesem recyklace. Správně roztříděné a zlikvidované obalové materiály lze znovu zpracovat a použít k výrobě nových obalových materiálů. Nejznámějším recyklovaným materiálem je papír, ale recyklovat lze i plast. Recyklované plasty však nelze použít k výrobě nových obalů potravin,  zejméne dětské výživy, protože by nesplňovaly nezbytné požadavky na kvalitu a bezpečnost. U skla a hliníku je tomu jinak: recyklované sklo nebo hliník lze perfektně využít k výrobě nových obalů na potraviny, protože se během procesu recyklace zpracovávají při velmi vysoké teplotě, která eliminuje případné nečistoty. Na výrobu HiPP skleniček je použito ze 70 % recyklované sklo.

Plastové kompozitní materiály

Plastové kombinované (kompozitní) materiály se skládají z několika vrstev a obvykle ze dvou nebo více druhů plastů. Jakmile se vrstvy spojí, nelze je již v třídírnách oddělit nebo jen částečně. Proto je ve skutečnosti nelze recyklovat. Plastové kombinované materiály jsou již mnoho let základem pro obaly výrobků, protože zajišťují vysokou úroveň ochrany a snadno se zpracovávají. Ale časy se mění! Ve společnosti HiPP usilovně pracujeme na tom, aby naše obalové fólie byly recyklovatelné.

Jednodruhové plastové obalové materiály

Jednodruhové obalové materiály obaly se skládají pouze z jednoho materiálu nebo jednoho typu plastu. Lze je proto třídit a recyklovat.

Bioplasty

Pokud jde o bioplasty, je třeba rozlišovat mezi těmi, které jsou vyrobeny z biologických zdrojů, které jsou biologicky odbouratelné, a těmi, které jsou obojí.

1. Biologický znamená, že materiál nebo výrobek byl vyroben z biomasy, tj. z obnovitelných surovin, jako je kukuřice nebo cukrová třtina.

2. Biologicky odbouratelné popisuje chemický proces, při kterém mikroorganismy v přírodě přeměňují materiál na přírodní látky, jako je voda, oxid uhličitý a kompost. Biologická rozložitelnost materiálu je ovlivněna podmínkami prostředí. Svou roli hraje teplota, druh mikroorganismů a vlhkost. Pokud nejsou podmínky vhodné, materiál se biologicky rozkládá velmi pomalu nebo vůbec.

Buď Hipp a třiď s námi! Proč je správné třídění použitého obalového materiálu tak důležité?

Pouze když všechny použité obaly správně roztřídíme, může z nich vzniknout opět něco nového. Když je všechno snědeno a spotřebováno, měl by být prázdný obal správně roztříděn a zlikvidován. Tak mohou být obalové materiály jako sklo, papír a plast optimálně recyklovány a znovu použity.

Třiďte spolu s námi, protože jen tak dostaneme více obalových materiálů znovu do oběhu a budeme moci životní prostředí společně a udržitelně chránit.

Skleničky HiPP  

První HiPP sklenička s mrkvičkou byla uvedena na trh již roku 1960. Od té doby se podařilo váhu skleničky snížit o cca 23 %.

Kdybychom i dnes používali pro naše 190g příkrmy stejné skleněné obaly jako v roce 1964, tak bychom ročně spotřebovali o 3.000 tun více skla. Stejně tak víčko HiPP skleniček bylo změněno do podoby s úzkým okrajem a menší tloušťkou plechu. Při roční výrobě zhruba 300 miliónů skleniček příkrmů HiPP je každoročně uspořeno okolo 77 tun bílého plechu!

HiPP kosmetika

Recyklovatelnost

U naší kosmetické řady HiPP Babysanft a jejích obalů se nám již podařilo dosáhnout míry recyklovatelnosti 96 %. U nových lahviček lze všechna víčka a dávkovače s pumpičkou odšroubovat, což usnadňuje recyklaci nebo opětovné plnění. Sáčky s náhradními náplněmi a sáčky se vzorky budou převedeny na jednodruhový materiál, čímž se zvýší recyklovatelnost z 0 % na 82-83 % u sáčků se vzorky a z 0 % na 95 % u sáčků s náhradními náplněmi.

Snížení hmotnosti

Od roku 2019 do roku 2020 se množství materiálu použitého na výrobu našich lahviček, a tím i hmotnost, snížilo o 8 % (=18,43 tuny*). Od roku 2020 do roku 2022 došlo k jejich snížení o dalších 7 % (14,3 tuny*). *prodeje v roce 2022

Snížení uhlíkové stopy

Používáním nových obalů můžeme ušetřit 22 tun uhlíku.

 

HiPP kojenecká výživa

HiPP se zavázal k udržitelnosti. Již více než 10 let používá na obaly svých kojeneckých mlék kartony s FSC certifikací (Forest Stewardship Council), což znamená, že dřevo na jejich výrobu pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů. K potisku jsou použity pouze ekologické barvy na bázi rostlinných olejů bez přítomnosti minerálních olejů pocházejících z ropy. Uvnitř kartonu je pak v porovnání s předchozí řadou mlék pouze jeden vnitřní sáček, čímž byly sníženy emise CO2.