Vitamín D. Opomíjený ochránce imunity

Často podléháme dojmu, že našemu broučkovi po narození ke zdravému růstu nic nechybí. Že o to nejdůležitější se přece postarala matka příroda. Ale není tomu tak. Jedním z nedostatkových, ale životně důležitých vitamínů je „déčko“.

Ovlivňuje látkovou výměnu vápníku. Při nedostatku vitamínu D dochází ke zhoršenému vstřebávání vápníku do kostí, což může v pozdějším věku působit problémy. Je tedy klíčový pro zdravé kosti a zuby. V kondici udržuje naše srdce a mozek. A co je vůbec nejdůležitější: posiluje imunitní systém. Lékaři navíc upozorňují, že miminka potřebují vitamínu D daleko více než dospělí.

Dostatek vitamínu D je jedním ze základních předpokladů pro to, aby vaše miminko vyrůstalo zdravé a co nejméně se potýkalo s nemocemi. Vitamín D totiž prokazatelně zvyšuje aktuální odolnost organismu proti virům i akutním respiračním onemocněním. Zvyšuje také vrozenou imunitu. I to je důvod, proč lékaři běžně doporučují nastávajícím maminkám zvýšit přísun tohoto cenného vitamínu. Vrozená imunita se totiž tvoří již v těle matky. Dostatek potřebných živin a zdravé prostředí „v bříšku“ tak ovlivňuje doslova celý následný život potomka

S narozením našeho broučka by však naše snaha o doplnění vitamínu D skončit neměla. Právě naopak. Kojenec ve věku 7 až 11 měsíců potřebuje zhruba šestkrát více déčka na kilogram hmotnosti než dospělý (viz graf). 

Kojenec ve věku 7 až 11 měsíců (8 až 9 kg) potřebuje 6x více vitamínu D na kg hmotnosti než dospělý (80 kg) a malé dítě ve věku 12 měsíců+ (12 kg) potřebuje 7x více vitamínu D na kg hmotnosti než dospělý (80 kg). WHO Growth Standards, EFSA 2013.

Jak takového množství docílit? V prvních několika měsících života je pro miminko mateřské mléko často jediným zdrojem všech důležitých živin. Proto je mimořádně důležité, aby matka měla zdravou a vyváženou stravu. Musí jíst čerstvé ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a nejméně jednou týdně ryby. Z naší stravy je však bohužel jen málo potravin dostatečně bohatých na vitamín D, což se může následně projevit nejen na zdraví maminky, ale i samotného dítěte. Rozsáhlá studie Státního zdravotního ústavu v Praze z roku 2017 ukázala, že z dospělých osob naplní svou potřebu z obvyklé stravy méně než jedno procento Čechů. I proto je důležité, aby si již samotná nastávající maminka hlídala potřebnou hladinu vitamínu D a případně sáhla po doplňku stravy. Ten by však měla v těhotenství i v období kojení vždy konzultovat s lékařem – ať už s gynekologem (během těhotenství) anebo s pediatrem (po narození děťátka, v průběhu kojení).

Někteří lidé věří, že v případě vitamínu D stačí pravidelné intenzivní slunění. Jenže to se u malých dětí nedoporučuje. Podle dermatologů bychom naopak měli zranitelnou dětskou pokožku před intenzivním slunečním zářením chránit. Proto se kojeným i nekojeným dětem vitamín D preventivně přidává v umělé formě jako doplněk stravy. Pediatři doporučují pravidelně doplňovat zásobu vitamínu D během celého prvního roku dítěte a ve druhém roce minimálně v zimních měsících, kdy jsou přirozené zdroje déčka pro naše tělo ještě vzácnější.

Na pravidelné doplňování déčka myslí i náhradní mléčná kojenecká výživa, která je o vitamín D obohacena. Jeho množství v kojeneckém mléku stanovuje zákon. Při výběru pokračovacího kojeneckého mléka je pak dobré brát ohled na jeho kvalitu a zvolit takové, jehož složky jsou BIO, tedy přírodního původu a podléhají přísným kontrolám.

Vitamín D je třeba pravidelně doplňovat

Pro aktivaci imunitních procesů v tělíčku a lepší zvládání infekce se podle nejnovějších výzkumů doporučuje mít u kojenců do jednoho roku hladinu vitamínu D vyšší než je hranice optima - což znamená více než 50 nmol/l. Hodnotu je možné naměřit z krve v laboratoři. Optimální hranice pro dospělé se běžně uvádí mezi 75 až 150 nmol/l. Česká populace má vitamínu D však velmi málo - často dokonce pod hranicí 50 nmol/l. Odborníci zdůrazňují, že vyšší dávky vitamínu D jsou určené právě pro kojence, malé děti, těhotné ženy a ženy po menopauze. K dávkování je ale třeba přistupovat individuálně.

Doporučená denní dávka pro kojence je podle evropských expertů 10 mikrogramů (400 IU), pro malé děti do dvou let 15 mikrogramů. Někteří praktičtí lékaři však doporučují vyšší dávku, protože dávka 500 IU odpovídá 1 kapce v současnosti nejdostupnějšího doplňku stravy na českém trhu.

Jak alespoň doporučenou dávku déčka dosáhnout?

Lékaři uvádějí, že nejlépe ho získáte ze slunečního záření. To jde však zejména v zimním období těžko – pobýváte-li v našem podnebném pásmu. A jak bylo zmíněno výše, miminka na intenzivní sluníčko rozhodně nepatří. Druhou možností je strava. Mezi potraviny s nejvyšším přirozeným obsahem vitamínu D se řadí ryby, margaríny, vejce nebo houby. Nekojeným i větším dětem pomůže s příjmem vitamínu D rovněž náhradní mléčná výživa. Kojenecké mléko zaujímá první místo pomyslného žebříčku v obsahu vitamínu D před rybami a ostatními potravinami obsahujícími déčko. Obsah vitamínu D je v kojeneckém mléce povinný. Od jednoho roku jsou vhodnější než plnotučné kravské mléko, které je navíc na tento vitamín naopak chudé, batolecí mléka. Déčko v dětské výživě však najdete i v produktech, jako jsou mléčné kaše. Určitě se tedy vyplatí věnovat pozornost složení výrobků. Výživu nezapomeňte konzultovat s pediatrem, jenž zná vašeho broučka z lékařského hlediska nejlépe.