Co a kolik má dítě jíst?

Jak zjistím, že moje dítě jí dost a dostává všechny živiny, které potřebuje?

Chuť a výběr potravin se často u jednotlivých dětí a také den ode dne velmi liší. Normálně děti během určité doby dostanou vše, co potřebují. Nejlepší důkaz dostatečného příjmu je jednoduchý: Pokud je Vaše dítě v normě co se týče výšky a váhy a je zdravé, pak je zásobeno dostatečně. Jestliže si nejste jisti, poraďte se se svým dětským lékařem – v případě potřeby vám může pomoci.


Kolik jídel nyní moje dítě potřebuje?

Podle zkušenosti je pro batolata nejvhodnějších 5 jídel: 3 hlavní jídla – snídaně, oběd a večeře – plus jedna svačina dopoledne a jedna odpoledne.

Kolik sladkostí může mé dítě sníst?

V umírněném množství  mohou být sladkosti součástí batolecí stravy, to znamená jednou nebo dvakrát denně například malé množství sladké pomazánky namazané na chléb. Je důležité, aby se děti učily, jak se sladkostmi zacházet. Rodiče však musejí dbát na to, aby děti neměly sladkostí příliš mnoho, protože:

  • příliš častá konzumace sladkostí poškozuje chrup
  • sladkosti obvykle obsahují mnoho kalorií a jen málo živin, např. vitamínů a minerálů

 

Konzumace velkého množství  sladkostí zvyšuje riziko vzniku nadváhy a nedostatečného příjmu životně důležitých živin.

Náš tip: Než sladkosti jen tak mlsat, je lepší je nabídnout  jako svačinu mezi jednotlivými jídly, např. ve formě sladké pomazánky na chlebu nebo trochy zmrzliny. Náhodné mlsání dodává zbytečné kalorie a snižuje chuť na pravidelná jídla.