Moje dítě je velmi vybíravé

Moje dítě je velmi vybíravé a odmítá mnoho druhů jídel – co můžu dělat?

Často se stává, že se z dětí najednou stanou velmi vybíraví strávníci. Nové potraviny, ale i potraviny, které jim předtím chutnaly, najednou odmítají. To částečně souvisí s jejich objevem vlastní vůle a s potřebou mít nad svým jídlem kontrolu. Odmítání nových věcí může být spojeno se strachem, který je pro batolata typický, tzv. neofobií.

Předpokládá se, že příčina má biologický původ, protože každá nová potravina s sebou nese riziko otravy. Opatrnost dětí je chrání ve věku, kdy se učí chodit a mohly by se vzdálit od rodičů. Pro rodiče je důležité vědět, že je to obvykle dočasné období, kdy dítě něco „nemá rádo“,a opakovaná zkušenost s danou potravinou to může změnit. Odmítání různých jídel je proto u batolat normální a je nejlepší ho nekritizovat. Děti často potřebují několik pokusů, než si určité jídlo oblíbí.

 

Tipy:

Nabídněte svému dítěti širokou škálu potravin v příjemné atmosféře – i ty potraviny, které předtím odmítalo. Špatná nálada kazí chuť – čím více se rodiče kvůli vybíravosti zlobí, tím méně má dítě chuť jíst. Zdravý výběr potravin na stole dává dítěti možnost dobrovolně vyzkoušet různé věci a naučit se je mít rádo. Buďte dobrým příkladem a jezte pestrou a zdravou stravu.

Někdy může pomoci smíchat odmítnuté jídlo s jídlem oblíbeným, aby si dítě na chuť postupně zvykalo (například smíchat novou zeleninu s oblíbenou zeleninou, např. s mrkví). Přestože to trvá několik měsíců a Vaše trpělivost slábne – dříve nebo později bude vaše dítě jíst mnoho potravin, proto buďte v klidu a zkoušejte to znovu a znovu…