Hurá, školka je tu!

Pro většinu maminek čerstvě tříletých dětí bývá září obdobím stresu. Jejich malý brouček má před sebou velký krok – nástup do školky! Musí se pustit máminy sukně a vykročit vstříc neznámému prostředí, novému kolektivu, vstříc paní učitelkám a povětšinou i novým pravidlům. 

Jak tohle období zvládnout co nejvíce v klidu? Zeptali jsme se přímo paní učitelky z mateřské školy, která je zároveň maminkou dvou chlapečků.

A její rady? Ze zkušenosti vyplývá, že strach mají většinou daleko větší sami rodiče než děti. Některé děti se aklimatizují na nové prostředí rychleji, jiné pomaleji. Dobrá zpráva ale je, že adaptační proces bývá téměř u všech úspěšný a děti chodí do školky rády.

Vy svým přístupem a činnostmi ale můžete dětem na začátku ledasco usnadnit. Pár bodů z praxe, které se osvědčily jak paní učitelkám, tak především maminkám:

  • Co slíbíte, to dodržte!

Pokud dítku slíbíte, že po obědě přijdete, opravdu přiďte. Děti se na tyto sliby upínají, je to pro ně v neznámém prostředí záchytný bod. Při nedodržení dochází rychle ke ztrátě důvěry i k chuti do školky chodit.

  • Loučení zkraťte na minimum!

Adaptace je skvělá, projděte si s dětmi třídu, podívejte se společně na záchod, kam bude chodit. Mrkněte na hrneček a židličku. Projděte si i pár zajímavých hraček. Pak si dejte pusinku, obejmout a ahoj! Sáhodlouhé loučení, slzy na obou stranách, případně odejít a vzápětí se vrátit, bývá spíše kontraproduktivní. Vytvořte si svůj malý rituál – nazout bačkůrky, říct si, kdy maminka přijde, pusinku, obejmout, zamávat a odejít.

  • Maminky, držte se!

Mluvte o školce už od prázdnin jen hezky. Je to báječné místo plné kamarádů, plné hraček, s hodnými učitelkami. Místo, kde si bude dítko hrát, zpívat a tvořit! Vyvarujte se smutných psích očí, nebuďte ve svém dítěti dojem, že školka je něco špatného, čeho je třeba se obávat.

  • Strhněte ho svým nadšením!

Při vyzvedávání se nadšeně ptejte, co dítko dělalo, jak tvořilo, co mělo dobrého k jídlu a kde bylo na procházce.

  • Pláče, když odcházíte?

Máte taky slzy v očích a celé dopoledne jste jako na trní? Domluvte se s paní učitelkou, aby vám za 20 minut poslala aktuální stav, či rovnou fotku. V 99 % případů bude dítko vesele v kolektivu s hračkami.

A když ani přes všechny rady nepomáhá nic? Nezoufejte. Malé děti ještě nemají zcela vyvinutý mozek, nemají zvládnuté emoce a u některých dětí proces adaptace na nový režim představuje stav ohrožení. Potřebují se nejdříve společně s vámi ujistit, že se nic špatného neděje. Buďte jim oporou. S úsměvem, láskou a pochopením vše zvládnete na jedničku!

Přejeme všem pohodový nástup do školky a dobré HiPP svačinky!