Jak podpořit správné stravovací návyky dítěte

Věnujte důslednou pozornost tomu, co Vaše dítě jí v batolecím věku. V období batolecího věku se budují základy zdravých stravovacích návyků, kterých se Vaše dítě může držet celé roky…

Využijte příležitosti a zkontrolujte si své vlastní stravovací návyky dítěte; v případě potřeby je změňte. Jako rodiče jste pro dítě důležitým vzorem při volbě potravin a stravovacích návyků. Vždy se snažte jíst společně se svým dítětem. Nejméně jednou denně by se celá rodina měla sejít u stolu. Děti potřebují při jídle společnost a správný vzor.

Ideálně byste svému dítěti měli nabízet širokou škálu zdravých potravin. Pestrá strava složená ze zdravých ingrediencí zajišťuje vyvážený příjem živin. I když dítě některé pokrmy zpočátku odmítá, je důležité nabízet je nenásilným způsobem znovu. Je praktické mít všechny složky jídla na stole a nechat dítě, aby si vybralo. Pravidlem je, že z toho, co je na stole, by dítě mělo něco sníst, ale může si vybrat, co to bude. Děti potřebují až 10 „pokusů“, než si na nové jídlo zvyknou a oblíbí si ho. Pak si samozřejmě Váš miláček zaslouží pochvalu.

Jídlo – radost pro děti i rodiče

Již na konci prvního roku se Vaše dítě může učit jíst samo, jakmile sedí bezpečně ve své dětské židličce. Jídlo, které se snadno uchopí, mohou děti jíst pomocí prstů. Pomalu se naučí jíst lžící. Dejte svému dítěti přiměřený příbor, který je vhodný pro malé děti, s mírně zakřivenou lžící  a opravdu VELKÝ bryndák, protože bryndání k učení  prostě patří. Můžete také přikrýt oblečení a podlahu.

Dopřejte svému dítěti dostatek času, aby si s jídlem vyhrálo. Zpočátku bude jídlo všude, jen ne v puse, ale to je úplně normální. Buďte trpěliví a občas svému dítěti pomozte tím, že mu to předvedete, povzbudíte ho a pochválíte. Když už má Vaše dítě pokusů dost, můžete mu s krmením pomoci, aby se hladový badatel konečně také nasytil.