Období batolecího věku - začíná nové období

Všechno nejlepší k 1. narozeninám Vaší malé/Vašeho malého!

Nyní už Vaše dítě není miminko, ale batole, které aktivně objevuje svět. Proto je nutná zdravá strava, která dodá dostatek energie a spoustu živin.

Batolata mají zvláštní stravovací potřeby. Potřebují stravu bohatší na živiny, ale nesnesou ještě všechno, co běžně jedí dospělí nebo starší děti.

Postarejte se v tomto věku o zdravou stravu, s množstvím ovoce a zeleniny, protože děti si právě teď vytvářejí stravovací návky, které mohou trvat po celý život.

V batolecím věku se u dětí rozvíjí potřeba dělat co nejvíce činností samostatně a chtěly by také jíst jako dospělí. Fráze „já to umím sám/sama“ je každodenní součástí slovníku dítěte, jakmile začne mluvit.

Povzbuzujte radost ze samostatnosti a nechte své dítě vyzkoušet a naučit se o jídle co nejvíce.

Mnoho rodičů je trochu bezradných, pokud jde o správnou stravu v tomto vzrušujícím období. Nejsou si jisti, zda jsou stále ještě vhodné kojenecké výrobky, nebo co smí dítě jíst při rodinném obědě. S naším průvodcem bychom Vám chtěli poradit a zárověň podpořit v rušném období batolecího věku Vašeho dítěte.

Přizpůsobte svou nabídku jídel vývoji dítěte. Některé děti už umějí dobře žvýkat a chtějí jíst stejné pokrmy jako zbytek rodiny, zatímco jiné mohou déle potřebovat kašovitou stravu. Co se týče výběru potravin, je zde jen velmi málo omezení.

Považujte prosím naše doporučení za vodítko, nikoli za bezvýhradnou nutnost. Strava se nemůže vždy řídit plánem, protože dítě nechce pokaždé jíst to, co mu nabízíte. Pokaždé také nejste doma, a  nemáte všechno, co potřebujete, abyste se držela plánu. To je ale úplně v pořádku. Důležité je, abyste nabízeli jídla podle plánu, když je to možné, a abyste v průběhu týdne předkládali dítěti vyváženou stravu.