Proč batole nechce jíst?

Každodenní zápasy u krmení jsou u batolat ve věku kolem 1,5 roku naprosto běžné. Rozvíjí se totiž jejich osobnost, uvědomují si svou individualitu a zkouší hranice toho, co maminka a tatínek vydrží. Může se tak stát, že dítě najednou odmítá i jídlo, které patřilo dříve k jeho oblíbeným. Nedělejte si z toho vrásky a vyzkoušejte naše tipy, jak malého rebela převézt.

Vytrvejte v pestrém jídelníčku

Základní radou je zachovat klid, dále nabízet malému pestrý a vyvážený jídelníček a neustupovat směrem k nezdravým dobrotám, které by do sebe dítě nejraději futrovalo celý den. Nemusíte se bát, že by dítě mělo denně sníst určitý počet kalorií, mnohem důležitější je vaše “celotýdenní úspěšnost”, kdy se obvykle denní výkyvy vyrovnají. Věřte, že batole nakonec z odmítavé fáze vyroste, a to mnohem rychleji, když kolem sebe uvidí rodinu, která si společné jídlo a jeho jednotlivé složky užívá.

7 tipů, jak obelstít odmítače

  • Batolata často potřebují ochutnat novou potravinu i více než 10krát, než si získá jejich důvěru - buďte trpěliví.
  • Pokud dítě projeví nechuť, jakmile mu určitý pokrm nabídnete, bez rozčilování ho odneste a pokračujte v dalších chodech, aby společný rituál hladce odsýpal a nestal se pro dítě akorát zdrojem stresu a výčitek.
  • Řešte hlavně chvíle, kdy dítě papá, než nepapá, a hodně chvalte.
  • Když dítě jídlo ani neochutná, není všem dnům konec. Možná ho ochutná příště, nebo poté, co uvidí, jak si na něm debužíruje jiný člen rodiny. Nápodoba dělá divy!
  • S předchozím bodem souvisí univerzální rada - Jezte společně s vaším prckem! Vaše dítě vás a vaši rodinu pořád ještě kopíruje. Navíc malé děti si stále pořádně neuvědomují pocit hladu, takže je společné a pravidelné zasednutí ke stolu jasným signálem, že je čas papat.
  • Neuplácejte dítě za to, že bude jíst. Nepřemlouvejte ho a hlavně ho nenuťte. Docílíte tak naprostého opaku, než je pohodové papání.
  • Neslibujte sladkosti a jiné mlsání na oplátku za dojedení běžného jídla.

TIP: “Srdíčkové” dětské těstoviny HiPP jsou u maminek oblíbené nejen pro jejich praktický obal, díky kterému jídlo pohodlně sbalíte na cesty a snadno ohřejete, ale hlavně proto, že je zdlábne i ten nejzarytější odmítač. Vyzkoušejte jejich kouzlo!

    A na závěr si pamatujte, že je krajně nepravděpodobné, aby se dítě samo vyhladovělo k smrti :-). Je to jenom fáze, tak se nemusíte přehnaně strachovat. Pokud byste přece jen měla podezření, že za nechutenstvím vašeho batolete může být něco vážnějšího, rozhodně se obraťte na svého pediatra.