Jak velké porce pro batolata?

Na začátek pro vás máme dobrou zprávu - na rozdíl od kojenců jsou batolata velmi samostatná v tom, aby se najedla tak akorát, jak jejich rychle rostoucí tělíčko potřebuje, i když se nám občas zdá pravý opak. Kolik a čeho mají tedy ideálně sníst a jak vyzrát na “odmítače” jídla?

Kolik energie potřebuje batole?

Batole potřebuje denně přijmout zhruba 95 kcal na kilogram své váhy oproti dospělým, kterým stačí 35 kcal na kilogram. Je tedy jasné, že v období, kdy batolata rostou a bouřlivě se vyvíjí nervová soustava, je energií nabitý jídelníček absolutní nezbytností. Oproti dospělým však mají jen třetinový žaludek, a proto je důležité, aby se nepřejedli dříve, než do těla dostanou ty nejdůležitější živiny: 

Nechutenství a vztekání u batolat

Je úplně normální, že v některý den má vaše dítě menší, nebo větší apetit než jindy. Nemusíte se bát, že by občasné odmítání některých jídel způsobilo zásadní problém - výkyvy v průběhu měsíce se potřebný příjem energie nakonec vyrovná, a pokud je děťátko jinak spokojené a pediatr rovněž, není proč se stresovat. Zbývá jen bojovat s nově nalezeným “já” vašeho prcka, které se často ukazuje právě u jídla, a zachovat dekorum.

  • Příjemná atmosféra u stolu bez naštvaných rodičů často pomůže s přivykáním na nové chutě nejvíce.
  • Batole se prostě v tomto období bojí nových věcí a je naprosto normální, že potřebuje několik pokusů, než si nové jídlo oblíbí.
  • Zkuste smíchat odmítnuté jídlo s jídlem oblíbeným - novou zeleninu s oblíbenou zeleninou, tvrdší kousky do kašovité stravy atp.

    TIP: Máte obavy, jestli vaše dítě dost papá? Veďte si tabulku s váhou a výškou batolete, kterou pak ukážete pediatrovi na prohlídce a ten ji porovná s normou. Nebo se naopak bojíte, že batole přibírá až příliš? I tady se bude hodit tabulka, kterou vám k vedení možná svěří i sám pediatr, když bude zjišťovat, zda nemáte v jídelníčku příliš cukru nebo mléka.