Výživa batolat od 2 do 3 let

Náš seriál se chýlí ke konci, z vašeho batolete bude brzo předškolák a ve školce jistě bude s láskou vzpomínat na vaše vyvařování a trpělivost, až dostane od paní učitelky chleba s rybí pomazánkou :-). Do té doby bychom vám ale chtěli předat poslední dávku tipů, jak na výživu 2 až 3 letého batolete, aby správně prospívalo a nic mu nechybělo.  

2. narozeniny přináší pár novinek

Sfouknutím svíček na 2. narozeninovém dortu přichází další milník v životě vašeho děťátka. Jedna z novinek se týká mléka - nyní může batole pít i polotučné mléko. Pokud uvažujete o nízkotučném, počkejte až do 5. narozenin, protože neobsahuje dostatek kalorií potřebných pro růst batolete. Pokud chcete mít jistotu, že vaše dítě dostává v mléku přesně to, co zrovna potřebuje, vsaďte na HiPP 4 JUNIOR Combiotik®.

HiPP 4 JUNIOR Combiotik® je batolecí mléko speciálně vyvinuté pro zdravý vývoj dětí od 2 let věku. S věkem dítěte se totiž mění potřeba příjmu živin a běžné mléko a strava to neumí 100% reflektovat. U malých dětí postupně klesá potřeba příjmu energie z tuků, ale stále potřebují hodně vápníku stejně jako další vitamíny a minerální látky. Aktuální studie zabývající se výživou malých dětí ukazují, že běžnou výživou není zásobení vitamínem D, železem a jódem dostatečné. HiPP 4 JUNIOR Combiotik® s probiotickými kulturami mléčného kvašení a galaktooligosacharidy tyto potřebné živiny obsahuje v dostatečném množství včetně omega-3 esenciálních mastných kyselin důležitých pro rozvoj mozku a zdravý růst.

Kolik mléka má pít batole po 2. narozeninách?

2 leté batole potřebuje méně mléka než doposud, ale kolik je tak akorát? Ideální je podávat mléko nebo mléčné výrobky ve 3 porcích denně.

1 porce je zhruba:

  • 120 ml plnotučného mléka, nebo mléčné batolecí výživy
  • 60 g kelímek plnotučného jogurtu, čerstvého sýra, nebo pudinku
  • 60 g sýra na chlebu, nebo v sýrové omáčce

Jak roste batole od 2. do 3. narozenin

Vaše dítě bude mít kolem 2,5 let věku už všechny mléčné zuby - 10 nahoře a 10 dole. Spí pouze v noci, a to 11-12 hodin, občas si dá šlofíka i během dne. Mezi 2. a 3. narozeninami vyroste o zhruba 8 cm a přibere asi 2 kila.

Jak sestavit jídelníček batolete mezi 2. a 3. narozeninami?

minulém díle jsme si říkali, že při sestavování denního jídelníčku batolete nesmíme opomenout ovoce, zeleninu, maso, vápník ve formě mléka nebo mléčných výrobků a sacharidy ve formě brambor, obilovin nebo luštěnin. V následující tabulce vidíte doporučené množství každé z těchto skupin potravin pro 2-3leté batole na 1 den:

Chléb, brambory, těstoviny, rýže a další sacharidy - podávejte 1 porci ke každému hlavnímu chodu a občas ke svačině.

½-1 plátek chleba

3-6 vrchovaté lžíce snídaňových cereálií

1-3 vrchovaté lžíce uvařených těstovin

2-5 lžíce vařené rýže

1-3 lžíce bramborové kaše

Ovoce a zelenina - podávejte ke každému hlavnímu chodu a jako svačinu. Snažte se o 5 porcí denně.40 g zeleniny nebo ovoce vydá za 1 porci
Mléčné výrobky - 3 porce denně.

2x denně 170 ml plnotučného mléka, nebo batolecí mléčné výživy

+160 g mléka v mléčných výrobcích

Maso, ryby, vejce, fazole, čočka atd. - 2 porce denně.

2-4 lžíce mletého nebo nasekaného masa či ryby

½-1 vejce vařeného natvrdo

2-4 lžíce luštěnin (fazole, čočka, hummus, dahl)

Věříme, že s tímto tahákem budete mít vždy přehled o tom, jak v jídelníčku batolete zastoupit všechny důležité živiny. Pokud navíc vyhledáváte BIO suroviny, HiPP pro vás připravil kompletní menu pro batolataovocné příkrmy a nápoje z ekologického zemědělství, které můžete děťátku nabídnout tak, jak jsou, nebo je použít jako kvalitní a prověřený základ pro své vaření.