Výživa batolat od ukončeného 16. měsíce

V 16 měsících pravděpodobně ještě zápasíte s tvrdohlavým batoletem, do kterého musíte jídlo div ne ládovat pod tlakem. Jak jsme si ale řekli v minulém díle o odmítačích jídla, trpělivost a klidný přístup bude mnohem prospěšnější než nátlak nebo uplácení nezdravými dobrůtkami. Přinášíme vám další pokročilé tipy, jak společná jídla pro dítě i celou rodinu maximálně zpříjemnit.

5 tipů, jak batole zaujmout, aby papalo

 • Nabízejte jídla, která se snadno nabírají lžičkou, pokud už dítě lžičku ovládá, nebo taková, která může samo uchopit rukama a nasměrovat do pusy.
 • Začínejte malými porcemi a přidávejte batoleti podle jeho apetitu.
 • Neprotahujte dobu jídla na více než 20-30 minut. Po této době skliďte ze stolu, aniž byste to před dítětem komentovala.
 • Nenahrazujte odmítnuté jídlo hned jiným. Batole rychle pochopí princip a začne toho využívat. Naservírujte variaci chutí tak, aby na stole bylo vždy něco, co dítě preferuje.
 • Když se vám zdá, že toho dítě moc nesnědlo, nepřispěchejte o to dříve se svačinou. Počkejte s ní zase na obvyklou dobu.

Mezi jídly dohlédněte na to, aby batole dostatečně pilo (hlavně vodu nebo ředěné džusy), a hutnější šťávy podávejte spíše jen k hlavním jídlům.

  Nezapomínejte na mléko

  V minulých dílech jsme se naučili, že batole potřebuje sice méně mléka než kojenec, ale přesto je pro něj nesmírně důležité. 3 malé dávky mléka (po 120 ml), nebo několik mléčných výrobků denně je tak akorát.

  Pokud batole pije kravské mléko, dohlédněte ať je plnotučné, nikoliv polotučné nebo nízkotučné. BIO kvalita mléka je dětem také doporučována na úkor klasické produkce, o jejímž původu toho často mnoho nevíme. Jistotou, že vaše dítě dostává mléko s potřebnými živinami a v té nejvyšší kvalitě, je volba batolecího mléka HiPP 3 JUNIOR Combiotik®. Je dostatečně výživné a navíc obsahuje železo, které je v této vývojové fázi tak důležité pro správné vstřebávání vápníku a zdravý růst kostí.

  Jídelníček batolete v uk. 16. měsíci

  Jídelníček v ukončeném 16. měsíci věku se neliší od jídelníčku 15měsíčního batolete, co se živin a vitamínů týče, ale samozřejmě ho přizpůsobte schopnostem a preferencím svého prcka.

  • Ráno začněte kojením, nebo náhradní mléčnou výživou HiPP 3 JUNIOR Combiotik®. Pokud už dítě raději snídá tak jako máma a táta, nabídneme mu ráno chlebík s žervé, nebo máslem s plátky zeleniny.
  • Dopoledne je ideální čas pro čerstvé ovoce nebo ovocný příkrm.
  • K obědu ukuchtěte jídlo, kde by mělo vždy figurovat maso, několik druhů zeleniny a vařená příloha. Můžete podávat i kompletní menu HiPP z prověřených surovin, nebo silnou polévku.  Po obědě je jako vždy čas na sladkou odměnu např. v podobě ovocných BIO tyčinek.
  • Odpoledne zvolte jako svačinu obilnou kaši s nakrájeným čerstvým ovocem, nebo bílý jogurt s cereáliemi.
  • Večer vám s usínáním pomůže HiPP mléčná kaše na dobrou noc, chléb s pomazánkou, nebo brambory s tvarohem.

  Při vymýšlení receptů pro batolata můžete využít i prověřené BIO suroviny HiPP, jako je naše BIO maso nebo BIO zelenina.