Výživa batolat od ukončeného 17. měsíce

Děťátku už je skoro rok a půl a je čím dál šikovnější - mluví svým roztomilým slovníkem, běhá sem a tam a šplhá po schodech a židlích. Aby jeho rostoucí organismus měl stále dostatek energie, potřebuje 3 vyvážená hlavní jídla denně a mezi nimi výživné svačinky. Pravidelný stravovací režim je základem pro to, aby batole nebylo z nenadálého kručení v bříšku rozmrzelé a navíc si vybudovalo vzor pro zdravý životní styl v dospělosti.

Prcek bere jídlo konečně na milost

Dobrá zpráva, maminko. Touto dobou také u většiny dítek pomalu odeznívá “negativistické” období a vaše batole začíná být mnohem ochotnější. Je pro něj totiž čím dál důležitější pochvala a to, aby vám udělalo radost. Krmení a poznávání nových chutí tak půjde mnohem lépe. Dejte malému osahat a ochutnat další dospělácká jídla a pracujte dále na zdokonalování jeho stolovacích schopností. Umožněte například dítěti  sedět na židličce či v křesílku s ohnutýma nohama v kolenou oproti nataženým. Naučí se tak k židličce správně natočit a bezpečně dosednout.

Děti v tomto věku už většinou umí sami pít s hrnečku a krmit se lžičkou. Často jim už také stačí jen jeden šlofíček přes den. Napodobují vše, co vidí kolem sebe, a proto toto období využijte k rozvíjení jejich psychomotorických schopností - malujte, tvořte, skládejte a hrajte si.  Správnému vývoji mozku a učení pomohou příkrmy HiPP s omega-3 mastnými kyselinami. 

Jídelníček batolete v uk. 17. měsíci

Jídelníček se neliší od jídelníčku 16 měsíčního batolete. Upravujte ho podle chutí a schopností dítěte, ale vždy přitom dbejte na pestrost jídelníčku i různé formy podávání zeleniny, ovoce a mléčných výrobků. K pití je ideální voda nebo naředěný ovocný džus.

  • Ráno začněte kojením, nebo náhradní mléčnou výživou HiPP 3 JUNIOR Combiotik®. Pokud je batole už zvyklé na pevnou stravu, nabídněte krajíček chleba s máslem nebo rostlinným tukem s plátkem rajčete, okurky nebo jiné zeleniny. Snídaňové menu střídejte - další den nabídněte třeba jogurt. Cereálie s ovocem jsou také vhodnou volbou.
  • Dopoledne se ke svačince bude hodit čerstvé ovoce, nebo ovocný příkrm.
  • K obědu podávejte pokrm s masem, více druhy zeleniny a dostatkem sacharidů z brambor, rýže nebo těstovin. Vše potřebné najdete rovněž v kompletních menu HiPP. K obědu se hodí i vydatná polévka.  Jako dezert vyberte ovocnou kapsičku, čerstvé ovoce, nebo ovocný pudink.
  • Odpoledne je opět vhodný čas pro doplnění vápníku a vitamínů. Zkuste malému nabídnout ovoce s tvarohem a piškoty.
  • Večer doporučujeme jednu z HiPP BIO mléčných kaší na dobrou noc, která batole příjemně zaplní a uklidní.