Výživa batolat od ukončeného 18. měsíce do 2 let

Vašemu dítěti už je 1,5 roku a touto dobou už často umí jíst zcela samostatně lžičkou a sedí bez opory u stolu. Do věku 2 let se naučí jíst samo i vidličkou a jak se prořezávají další mléčné zoubky, bude zkoušet stále nové chutě, druhy a textury stravy. Buďte mu při tom průvodcem.

Jídelníček batolete se pomalu přibližuje dospělým

I když byste z jídelníčku batolete měli vynechat kořeněná, smažená a obecně těžko stravitelná jídla, dítě se pomalu přibližuje k jídelníčku, na který jsou zvyklí i rodiče.

  • Ráno si dá s chutí půlku chleba či rohlíku s máslem a kvalitní marmeládou nebo se šunkou a žervé. Kousek zeleniny jako doplněk a zapít trochou mléka - to je snídaně, na které by si smlsnul leckterý dospělý.
  • Ke svačině si dá čerstvé ovoce, ovocnou kapsičku nebo ovocný příkrm.
  • K obědu mu můžete naservírovat to, co jste připravila pro celou rodinu, ale je vhodné odebrat porci pro dítě dříve, než dokořeníte. Pokud připravujete pro manžela jeho oblíbenou nezdravou bombu, tak raději uvařte separátní oběd s dušeným masem, vařenou zeleninou a přílohou ve formě brambor, rýže či těstovin. K ruce vám budou také kompletní menu HiPP pro batolata a BIO suroviny HiPP té nejvyšší kvality. Hlavní chod je vhodné doplnit malým salátkem z čerstvé zeleniny nebo ovocným dezertem.
  • Ke svačině si dá svou pravidelnou porci vápníku ve formě jogurtu, kam můžete zamíchat čerstvé ovoce a nalámat dětské keksy.
  • K večeři se vrátí k pečivu s máslem a pokud máte doma nespavce, může ho doplnit mlékem, na které je zvyklé, nebo mléčnou kaší na dobrou noc, které bříško příjemně zaplní.

Důležitý je rovněž pitný režim během dne. Střídejte vodu, vodou zředěné ovocné i zeleninové džusy, ovocné čaje, minerálky a podle možností i kojení nebo náhradní mléčnou výživu.

Vždy berte v úvahu kombinace jídel během dne a snažte se suroviny skloubit tak, aby batole mělo v celodenním jídelníčku vždy ovoce, zeleninu, maso, vápník ve formě mléka nebo mléčných výrobků a sacharidy ve formě brambor, obilovin nebo luštěnin. Maso lze nahradit vařeným vejcem.

Prcek se chce zapojit do kuchtění

V tomto období se může stát, že batole projeví o přípravu papání takový zájem, že vám bude chtít u vaření asistovat. Nepouštějte ho rovnou k plotně, ale půjčte mu na hraní plastové misky, vařečky nebo rendlíky. Nejen že prcka zabavíte, zatímco navaříte, ale navíc získá pocit, že pomáhá mamince.

TIP: Dětem často chutná mrkvový salát  s ananasem. Zařadit můžete i hlávkový salát, salát z čínského zelí, rajčatový salát nebo okurkový.