Alergie, prdíky, ublinkávání a jiná trápení při kojení
Kojení je pro každé miminko to nejlepší. Mateřské mléko totiž obsahuje všechny nezbytné živiny a protilátky, díky kterým je zdravé a v bezpečí. Co ale dělat, když spokojený úsměv na tváři vašeho broučka vystřídá pláč kvůli bolavému bříšku, nebo ho začnou trápit alergie a ublinkávání? Pak přichází ke slovu speciální kojenecká výživa.
Alergie u dětí – dá se jí předejít?
Pokud máte v rodině alergie, ještě to neznamená, že hrozí i vašemu dítku. Jak velký sklon k alergiím váš potomek má, můžete zjistit z naší tabulky. Nejlepší prevencí vzniku alergií je krmení mateřským mlékem během prvních 6 měsíců.
Pokud se ale alergie u vás v rodině vyskytují a existuje-li zvýšené riziko vzniku alergie, přičemž kojení není možné, poraďte se s pediatrem o speciální výživě s (hydrolyzovanou) na malé kousky štěpenou bílkovinou.
Reflux u kojenců
Občas si může děťátko krátce po krmení nebo při něm ublinknout. Kvůli tomu není potřeba panikařit. Zkrátka jen vypilo příliš mléka nebo spolykalo víc vzduchu. Pokud se ovšem ublinkávání objevuje po každém krmení, může vaše děťátko trápit reflux.
Na vině je snížení napětí dolního jícnového svěrače, který není ještě dostatečně vyvinutý a který pak dostatečně nebrání, aby se strava vracela zpátky do jícnu a pusy. Než s drobečkem poběžíte k pediatrovi, zkuste několik fíglů.
Teprve když všechno selže, konzultujte s lékařem možnost použití speciální kojenecké výživy HiPP BIO Anti-Reflux s karubinem (svatojánský chleba). Jde o přírodní zahušťovadlo, díky kterému je výživa hutná, takže zůstane v žaludku.
Prdíky a bolesti bříška při kojení
Za bolestmi bříška u kojenců může být potravinová alergie, citlivost trávicího ústrojí, zavádění tuhé stravy, nedostatečné odříhnutí, stres a nepohoda doma, nepravidelná denní rutina a mnoho dalších důvodů.
Pro potřeby kojenců s citlivým bříškem je tu speciální výživa HiPP Comfort. Vyvážená dávka probiotických kultur mléčného kvašení, polynenasycených mastných kyselin, hypoalergenní bílkoviny, redukovaný obsah laktózy a lehce stravitelný tuk jsou cestou ke zdravě plným plenkám.
Průjem u kojenců
Průjem je u kojenců celkem běžný. Může ho způsobit nevhodná výživa, potravinová alergie, špatně sterilizované nádobí nebo třeba změna prostředí, viry a bakterie. První pomocí je dostatečný pitný režim dítěte, aby se zabránilo dehydrataci, a časté kojení. Mateřské mléko totiž pomáhá upravovat stolici a například u průjmu způsobeného rotaviry urychluje jeho odeznívání.
Průjem může být i chronický a dlouhodobý, v takovém případě je nejspíš na vině onemocnění trávicího traktu nebo alergie na laktózu z kravského mléka. Pak je konzultace s lékařem a úprava výživy nezbytná.
Nezapomeňte, že speciální kojenecká výživa by se měla podávat pouze pod lékařským dohledem a na doporučení lékaře.