Cestování v těhotenství

Bezpečné cestování v těhotenství

Láká vás výlet do zahraničí, nebo plánujete delší cestu po českých luzích a hájích? Pokud je vaše těhotenství bezproblémové, není důvod se v cestování omezovat. Pro cestování je nejvhodnější období mezi 4. a 7. měsícem, kdy je těhotenství nejstabilnější. Cestu by měl ovšem tak jako tak nejdříve schválit váš doktor.

Kdy v těhotenství necestovat

Nedoporučuje se cestovat v případě rizikového nebo vícečetného těhotenství (čekáte-li dvojčata), když máte těhotenskou cukrovku, vysoký krevní tlak, potíže s placentou, špiníte nebo trpíte jakýmikoli těhotenskými obtížemi. Pokoušet náhodu byste neměla, ani pokud jste v minulosti předčasně porodila nebo potratila.   

V těhotenství cestujte, ale dodržujte pravidla

Při cestování dbejte na pohodlí a bezpečí. Nevydávejte se do míst, kde hrozí infekce nebo exotické nemoci, na místa s vysokou nadmořskou výškou, extrémními teplotami nebo špatnými hygienickými podmínkami. Vyhněte se raději kohoutkové vodě a jídlům z pouličních stánků. Sauny, bazény, potápění a namáhavé aktivity si nechte až na dobu po porodu a šestinedělí.        

Létání v těhotenství

Létání není v těhotenství zakázané, příliš se ale nedoporučuje ženám ve 3. trimestru, tedy od 28. týdne těhotenství. Je dokonce možné, že v takovém případě po vás aerolinka bude chtít lékařské potvrzení, že můžete letět. Je dobré si podmínky pro těhotné pasažérky nastudovat ještě před koupí letenek. Podobné podmínky mívají i lodní společnosti, takže se opět vyplatí se nejdřív dopravce na podmínky zeptat.

Tipy na cestování letadlem v těhotenství

  • Do letadla si vezměte kompresní punčocháče, které stimulují proudění krve v nohách. Těhotenství a dlouhé sezení v letadle totiž zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy.
  • Klidně si zujte boty a aspoň jednou za hodinu se projděte v uličce.
  • Hodně pijte, ale vyhněte se nápojům s kofeinem.
  • Na mnoha letištích vás také přednostně odbaví nebo se můžete posadit do VIP či business salónku. Nikdy neuškodí se zeptat. 

Těhotenství a bezpečná jízda autem

Auto je pro cestování v těhotenství nejlepší. Kdykoli si uděláte zastávku, odpočinete si, osvěžíte se a protáhnete se. Nebojte se povídaček o riziku spojeném s pásy a airbagy pro těhotné ženy. Statistiky dokazují, že vy i vaše miminko jste s nimi chráněni daleko více než bez nich. Proto se vždy připoutejte, a to tak, že spodní popruh pásu vede pod bříškem přes pánev (nikdy ne přes bříško) a vrchní popruh nad bříškem mezi prsy. Zranění airbagem lze zase předejít, když posunete sedadlo dál od palubní desky nebo volantu a volant seřídíte, aby nemířil přímo na břicho.

Těhotenství a cestování autobusem nebo vlakem

Pokud si můžete vybrat, dejte přednost vlaku před autobusem. Cesta je pohodlnější, vlak méně drncá, můžete se zout, projít se nebo se občerstvit v jídelním voze. Ne všechny autobusy navíc mají toaletu a povinné zastávky se dělají zhruba po 2 hodinách. I tak hodně pijte a dostatečně jezte.

Těhotenství a koupání na dovolené

Od 7. měsíce těhotenství se nedoporučuje koupání v rybnících, termálních lázních ani bazénech. Vlivem hormonů jsou vaše dámské partie náchylnější k infekcím. V tomto ohledu je nejlepší volbou pro koupání slaná mořská voda. Najděte si ale klidné místo bez velkých vln a držte se pro jistotu u břehu. Po koupání se ideálně ihned osprchujte čistou vodou a pokožku ošetřete např. sprchovým krémem HiPP BabySanft s BIO mandlovým olejem. 

Stejně tak to nepřehánějte se sluníčkem – v těhotenství byste se neměla opalovat déle než 20 minut denně. Mažte se opalovacím krémem a pořiďte si slušivý šátek nebo klobouk na ochranu před úpalem.  

Těhotenství a návštěva lékaře v zahraničí

Předem si zjistěte dostupnost a kvalitu lékařské péče v místě, kam cestujete. Nezapomeňte si s sebou vzít těhotenský průkaz a kartičku pojištěnce. S ní vám ve všech členských zemích EU poskytnou základní zdravotní péči v těhotenství, přičemž pro vás platí stejné podmínky jako pro místní. Pokud tedy za ošetření platí oni, budete i vy.

Můžete si sjednat komplexní cestovní pojištění, které zahrnuje péči o vás a děťátko, musíte ale pečlivě vybírat a ptát se. Různé pojišťovny poskytují různý rozsah pojištění pro těhotné ženy a není ani výjimkou, že vás zhruba od 7. měsíce těhotenství nebudou chtít pojistit vůbec.