První pomoc při dušení kousky jídla u dětí

S největší pravděpodobností se nevyhneme situacím, kdy naše děti budou potřebovat nějaký druh první pomoci. Když budeme mít štěstí, půjde jen o drobná poranění, odřená kolena či zašlápnutou včelku. Co z první pomoci by ale měl vědět každý rodič, to jsou situace, jak se vypořádat s dušením či nutnou resuscitací dítěte. Právě to jsou situace, které nepočkají na přivolání odborníků a je třeba s nimi začít včas.

Kdy přichází rizikové období?

První situace, kdy se nám děti mohou začít dusit, přichází prakticky již po příchodu z porodnice. Není neobvyklé, že mají maminky silnou spouštěcí reakci mateřského mléka při kojení a snadno se může stát, že se kapka mléka dostane do dýchacích cesta dítě u prsu zfialoví či zmodrá.

Nenechte se vyděsit. Kojenci mají velice průsvitnou kůži a každá změna kyslíku v organizmu je na nich lehce patrná, a to výraznou změnou barvy kůže. Pokud však dítěti zpřístupníte dýchací cesty, stačí 2 nádechy a miminko vám v náručí opět krásně zrůžoví.

Jak postupovat při dušení mateřským mlékem či jinou tekutinou?

Když zmíním polohu „na tygříka“, jistě bude mnoho rodičů vědět, kterou mám na mysli. V rámci první pomoci si touto polohou vypomůžeme.

  • Miminko si položíme na vlastní předloktí.
  • Jeho hlavička bude směřovat k naší dlani a nožičky do loketní jamky.
  • Když naklopíme miminko hlavou dolů, velkou službu nám udělá gravitace, která se zaslouží o skutečnost, že kapka mléka či jiné tekutiny z dýchacích cest vyteče zpět do dutiny ústní.

POZOR! V případě dušení není vhodné dávat dítě vzhůru nohama s držením za jeho nožičky.

Jak nám ale miminko roste, přestane mu stačit mléčná strava a na řadu přichází nemléčné příkrmy pro děti, které budou s přibývajícími týdny obsahovat i kousky. Malý strávník se musí naučit vypořádat se s novou konzistencí a v právě tomto období hrozí zvýšené riziko, že se kousek jídla dostane, kam nemá, a dítě se vám může začít dusit.

Tip: Doporučuji, aby v době přípravy pokrmu bylo miminko pevně připnuté v krmicím lehátku. Ve chvíli, kdy jdeme krmit, je s výhodou odepnutí dítěte, abychom v případě nutnosti mohli bez zdržení kojence vytáhnout a první pomoc mu poskytnout bez lehátka na jeho zádech. 

Přečtěte si, co doporučuje Dr. Máma při zavádění prvních příkrmů.

Jak postupovat při dušení kojence kouskem jídla či předmětem?

Pokud do dýchacích cest zaskočí kousek jídla, případně jiného předmětu, postupujeme u kojenců stejně, jako kdyby se dusilo tekutinou.

  • Opět si tedy miminko rozprostřeme na své předloktí, ale v případě, že do dýchacích cest vklouzlo sousto či jiný předmět, nepostačí nám již využití gravitace náklonem hlavičky dítěte k zemi.
  • V případě překážek v dýchacích cestách je již třeba pomoci úderem do zad. Úder směřujeme mezi lopatky a hranou zápěstí ho vedeme pod úhlem přibližně 45°.

Tedy „nezatloukáme do zad hřebík“, ale snažíme se pod úhlem vytlouci těleso ven. Představte si, že úderem ruky vystřelí z dítěte sousto v dráze, kterou směřuje váš úder.

Pokud se v přechodu na nemléčnou stravu rozhodnete pro BLW (Baby Led Weaning, kdy se dítě odmala krmí samo) metodu stravování, je riziko dušení kvůli většími kousky vyšší. Mějte proto prosím na paměti výše uvedené metody, a buďte u dětí při každém jídle, dokud důkladně nezvládnou nácvik kousání.

Přečtěte si, co doporučuje Dr. Máma při zavádění maso-zeleninových příkrmů a lepku do jídelníčku děťátka.

Znalost první pomoci dítěti může předejít vážným situacím

Dnes jsme si ukázali, jak na první pomoc u nejmenších dětí, která je často využívaná v době prvních příkrmů. Nejen dušení je ale stav, který zdraví dětí ohrozí.

Právě proto se již 3. rokem snažím vzdělávat rodiče prostřednictvím kurzů, na kterých procházíme vše od drobných úrazů, pádů, ran, popálenin, přes otravy a spolykané hračky až po poruchy vědomí, bezvědomí a kardiopulmonální resuscitaci dítěte. Věřím, že čas investovaný do takového vzdělání se vyplatí a srdečně vás na své kurzy zvu.

První pomoc při dušení dítěte: Shrnutí

Kdy: Při kojení a seznamování s příkrmy až do doby, kdy bude mít dítě nacvičeno kousání.

Co: Poloha na tygříka s využitím přirozené gravitace v případě zakuckání, v případě větších kousků jídla v dýchacím traktu úder mezi lopatky.

Příprava: Dítě při krmení máme odepnuté z jídelní židličky, abychom byli připraveni včas zasáhnout v případě dušení.