Výživa batolat od ukončeného 12. měsíce

Je čas slavit! Vaše děťátko má právě 1. narozeniny. Z kojence je batole a začíná pro něj nové období plné dosud nepoznaných chutí a dalších vzrušujících vývojových krůčků. Základem pro zdravý růst zůstává strava bohatá na živiny se spoustou ovoce a zeleniny a vedení ke správným stravovacím návykům.

Máme doma batole

Batolecí období začíná prvními narozeninami a vaše dítě začíná být čím dál samostatnější. No, alespoň se o to snaží :-). Už si umí vložit lžičku do úst, ale jíst samo se naučí až kolem 15. měsíce. Často si bude chtít všechno samo vyzkoušet a jak se učí mluvit, nebude se bát vás odkázat do patřičných mezí typickým “já sám”.

Kojeneckou láhev již nepotřebujete. Nejpozději od jednoho roku by vaše dítě mělo pít veškeré nápoje z hrnečku.

Správné stravovací návyky

Co se týče stravy a s ní spojených návyků, jste pro své dítě absolutním vzorem. Vždy se snažte jíst společně a ve stejnou dobu - alespoň jednou denně by se celá rodina měla sejít u stolu, aby dítě mělo při jídle společnost a vzor.  I když některé pokrmy nebude chtít zpočátku ochutnat, je důležité vytrvat a nabízet je zas a znovu nenásilným způsobem.

TIP: Nechte různé složky jídla rozložené na stole a nechte dítě, aby si vybralo. Rozhodně by mělo něco z nabídnutých pokrmů sníst, ale může si vybrat. Potřebuje totiž až 10 „pokusů“, než si na nové jídlo zvykne a oblíbí si ho. Nezapomeňte prcka za každé zdlábnuté jídlo náležitě pochválit.

Jídelníček ročního batolete

Ročnímu batoleti se už prořezaly mléčné zoubky a může papat polotekutou i tuhou stravu, která je pro něj vhodná, stejně jako pít mléčnou výživu pro batolata. Mléko a mléčné výrobky jsou v tomto věku stále důležité a doporučuje se, aby batolata dostávala 300 – 330 ml mléka a mléčných výrobků denně – nejlépe podávaných ve 2 až 3 porcích v průběhu dne.

Mléčná batolecí výživa HiPP 3 JUNIOR Combiotik® s probiotickými kulturami mléčného kvašení a galaktooligosacharidy GOS odpovídá speciálním výživovým požadavkům dětí od 1 roku. Obsahuje důležité živiny, které jsou nezbytné pro správný růst dítěte, a vitamíny a minerály pro zdravý vývoj - např.  jód, železo, vápník a vitamín D, který podporuje vstřebávání vápníku, a tím i růst kostí. Esenciální omega-3 mastné kyseliny v mléce jsou důležité pro rozvoj mozku, protože organismus malého dítěte si je neumí sám vytvořit.

HiPP pro roční batolata připravil také spoustu nových chutí a prospěšných látek ukrytých v dětských BIO těstovinách v praktických plastových “srdíčkových” miskách. Snadno tak celou misku ohřejete v lázni s horkou vodou nebo v mikrovlnné troubě. Vybírejte z boloňských špaget, lasagní, mini-rigatoni se smetanovou omáčkou nebo těstovinami s rajčaty a cuketou. Všechny varianty obsahují jód pro podporu funkce štítné žlázy a rozpoznávacích funkcí. Vyvážený obsah živin dodají batolatům i BIO maso-zeleninová menu speciálně určená pro věk od 1 roku. Děti v tomto věku totiž v závislosti na své hmotnosti potřebují až 4x více železa a 3x více vápníku než dříve.

Pro zdravé chroupání jsme pro roční batolata připravili BIO dětské jablečné keksy s vitaminem B1 a BIO müsli tyčinky s broskvovo-jablečnou příchutí. Tyčinky jsou ideální na cesty a chutnají i dospělým. Dobrůtkou jako dělanou na cesty jsou také HiPP BIO ovocné tyčinky.

Doporučený jídelníček ročního batolete na celý den

  • Ráno začněte kojením, nebo náhradní mléčnou výživou HiPP 3 JUNIOR Combiotik®, pokud si již batole nezvyklo sníst celou porci müsli HiPP. Můžete zkusit dítěti nabídnout i plátek celozrnného chleba - samostatně, nebo s batolecím mlékem HiPP v hrnečku.
  • Dopoledne nabídněte oslavenci obilnou kaši a ovoce v jakékoliv formě.
  • K obědu naservírujte menu pro batolata, nebo polévku. Jako dezert přijde na stůl ovoce.
  • Odpoledne přichystejte obilnou kaši a ovoce - dušené, čerstvé, ve skleničce, kapsičce, nebo ovocné tyčince.
  • Večer zasytí před spaním HiPP mléčná kaše na dobrou noc, ovoce, nebo krajíc chleba v mléku.

Pitný režim doplňujte obyčejnou vodou, čaji a BIO ovocnými šťávami. Novopečenému batoleti nabídněte ke každému jídlu přibližně 100 – 150 ml nápoje v hrnečku. Za celý den by mělo vypít zhruba 600 – 800 ml tekutin.