Jak správně kojit: odpovědi na nejčastější otázky

O kojení jste už přečetla kdeco, ale pořád máte nejasnosti? Ať už na příchod miminka teprve čekáte, nebo se vám u nohou nějaké batolí, některé otázky ohledně kojení se stále vracejí. V závěru našeho seriálu si proto shrneme odpovědi na otázky, jak správně kojit.

Jak správně kojit?

Ačkoli je kojení jednou z nejpřirozenějších činností, otázka správné techniky kojení vrtá hlavou mnoha maminkám. Tajemství úspěchu tkví ve vhodné poloze při kojení: zvolte tu, která bude vám i miminku nejpříjemnější a zároveň mu umožní, co nejlépe se přisát.

Jak často kojit?

Otázka, jak často kojit novorozence, je individuální. Odpověď tedy zní: kojte miminko podle jeho potřeb. Pokud denně počůrá kolem 7 plenek, stolici má jako míchaná vajíčka a týdně přibere alespoň 100 g, nedělejte si starosti s “ideální” frekvencí.

Co jíst při kojení?

Jídelníček při kojení by měl být zhruba stejný jako v těhotenství: pestrý, vyvážený, s vyšším příjmem vitamínů, minerálů a tekutin. Krmení z prsu je energeticky náročné, takže si můžete dopřát více jídla bez strachu z přibírání. Vždy však upřednostňujte kvalitu.

Jak dlouho kojit?

Otázka, jak dlouho kojit novorozence, závisí opět na situaci. Odborníci doporučují prvních 6 měsíců kojit plně a pokračovat podle potřeby zhruba do 2 let věku dítěte. Ať už jde o počet minut denně nebo celkovou dobu kojení, důvěřujte svým zkušenostem a intuici.

Jak přestat kojit?

Ať už děťátko kojíte jakkoli dlouho, k ukončení kojení byste vždy měla přistupovat pomalu a citlivě: postupným snižováním frekvence krmení z prsu a nabízením náhražky miminku usnadníte přechod na mléčnou kojeneckou výživu a příkrmy.

Mateřské mléko je nejlepší a nejlevnější forma výživy, a tak byste jeho výhod měla využívat co možná nejdéle. Obsahuje nejenom všechny důležité živiny, vitamíny a minerály, ale i prebiotické oligosacharidy a probiotické bakterie, které v synergii udržují zdravá střeva a tak i zdravý imunitní systém. Pokud z jakýchkoli důvodů kojit nemůžete nebo nechcete, lze po konzultaci s lékařem mateřské mléko nahradit.

Mléčná kojenecká výživa HiPP BIO Combiotik® obsahuje vše, co miminko pro svůj vývoj potřebuje: galaktooligosacharidy GOS získané z laktózy, probiotické kultury mléčného kvašení, esenciální omega-3 mastné kyseliny pro rozvoj mozku a nervových buněk, vitamíny A, C, D pro podporu imunitního systému i laktózu - lehce stravitelný mléčný cukr, který se nachází v mateřském mléku.

A co noční kojení?

Zhruba po 6 měsících už miminka nevyžadují prs ani tak z hladu, jako spíš ze zvyku a pro pocit. Místo kojení “na dobrou noc” se tak děťátku snažte projevovat lásku jinak, např. mazlením. Zbavit se nočního kojení bývá nejtěžší, ale vytrvat se vyplatí vám všem.

Barvení vlasů při kojení

Ačkoli po porodu se riziko snižuje, vždy je dobré vyhýbat se chemikáliím a látkám, které by mohly vám či miminku uškodit. Při barvení vlasů při kojení proto dávejte pozor na výpary amoniaku, důkladně větrejte, nebo dejte přednost přírodním alternativám.

Antikoncepce při kojení

Zapomeňte na mýtus, že díky kojení jste přirozeně chráněná - mateřské mléko není antikoncepce. Pokud hledáte vhodnou antikoncepci po porodu, hormonální antikoncepce se obecně nedoporučuje kvůli tomu, že může ovlivnit množství i kvalitu mléka. Můžete zvážit mechanickou ochranu, jako jsou kondomy a pesar, nebo dlouhodobě působící nitroděložní tělísko. Existují i alternativní metody jako antikoncepční injekce či globule, ovšem v každém případě doporučujeme ideální antikoncepci přesně pro vás zkonzultovat s lékařem.