Co nepatří do jídelníčku batolete?

Co nesmí jíst děti od 1 do 3 let?

I když je seznamování s novými chutěmi v tomto období velice žádoucí, na některé potraviny a látky bychom si měli dát v jídelníčku batolete pozor. Které to jsou, jak s nimi zacházet a zda je úplně vynechat se dozvíme v další dílu seriálu o dětské výživě.

Nevhodná jídla pro batolata obecně

Začneme naprosto prakticky - některá jídla jsou nevhodná proto, že by dítěti mohla zaskočit. Např. syrová mrkev by se neměla podávat celá, ale nastrouhaná. Nebezpečné jsou také tvrdé bobule nebo ořechy. Pro zdravé chroupání jsou mnohem vhodnější dětské oplatky a keksy, ale i ty by dítě mělo vždy papat pod dozorem dospělého. Nevhodná jsou také příliš kořeněná jídla nebo ta, která nejsou svým zpracováním speciálně určena pro kojence nebo batolata - obsahují nepovolená aditiva, mají nevyvážené složení a obsahují příliš mnoho tuku, soli nebo cukru.

Sůl v jídelníčku batolat

Kojenci i batolata samozřejmě potřebují malé množství soli, aby jejich organismus správně fungoval, ale nesmí se to přehánět. Sůl je přirozeně přítomna v surovinách, které denně v jídle přijímají, a proto žádné jídlo nedosolujeme a pečlivě kontrolujeme složení na balení různých svačinek. Maximum denního příjmu soli činí u batolat 2 g soli denně (0,8 g sodíku).

Cukr v jídelníčku batolat

Nepřehánějme to ani s cukrem. Sladké nápoje a limonády obsahují ohromné množství přidaných cukrů a nejen, že mohou narušit zubní sklovinu citlivých mléčných zoubků, ale navíc přispívají k obezitě. Sladkosti mohou být v malém množství součástí batolecí stravy, ale je důležité, aby se děti učily, že sladkosti jsou jen občas nebo za odměnu. Lepší je nabídnout je jako svačinu mezi jídly, např.  2x denně ve formě malého množství sladké pomazánky namazané na chléb nebo trochu ovocného sorbetu, než mlsat neustále a pak se divit, že dítě nechce papat připravené hlavní jídlo ani svačiny.

TIP: Alternativou je zdravé mlsání HiPP v podobě BIO Müsli tyčinek s jemnou ovocnou chutí bez přidaného cukru pro spokojené bříško.

Med v jídelníčku batolat

Kojenci by med vůbec neměli přijímat kvůli možným zárodkům bakterií, ale batolata už se s ním mohou začít seznamovat.

Další rizikové potraviny pro batolata:

  • Ryby s vysokým obsahem rtuti, hlavně mořské, jako je např. žralok nebo mečoun.
  • Syrová nebo nedovařená vejce kvůli riziku nakažení salmonelózou.
  • Kofein v čaji nebo kávě - může omezit vstřebávání železa ze stravy.

Pozor na příliš mnoho vlákniny

Zatímco nám dospělým je důležitost vlákniny neustále vštěpována, děti do 5 let ji tolik nepotřebují a naopak jim může uškodit - zpomalit vstřebávání železa a vápníku nebo je zaplnit tak, že nebudou mít už chuť na nic jiného.

    Veškerá batolecí výživa HiPP je přizpůsobena potřebám dětí v tomto věku, a můžete si být proto jistá, že svému dítěti dáváte jen to nejlepší a navíc v BIO kvalitě.