Kůže je důležitým článkem zdraví – i když není úplně dokonalá

Kůže je jako zrcadlo. Přesto i extrémně suchá, nebo naopak mastná pleť odhalují více, než bychom očekávali. Jaké jsou nejčastější kožní problémy v mladém věku – jak se jich zbavit nebo jak s nimi žít?

Pokud je vám více než pětadvacet let a máte zdravou, pevnou a pružnou pleť, nemusíte jí věnovat tolik pozornosti jako později – řekněme po pětatřicítce. Vystačíte si se základní péčí s produkty založenými na kvalitních přírodních složkách. Věděla jste, že ji může také poskytnout dětská kosmetika

Kromě věku se však na kůži projevují i jiné problémy. Některé jsou typické pro dospívající a mladé dospělé, jiné se mohou objevit kdykoli. Často je obtížné s nimi bojovat – pokud to není způsobeno geny nebo slabší imunitou, mohou to být vlivy životního prostředí. Zrádné může být i nadměrné opalování, nevhodný životní styl, úraz nebo neodborně provedená kosmetická úprava, piercing či tetování. Některá onemocnění – zejména ta, která souvisejí s játry, štítnou žlázou a metabolismem – nesouvisejí přímo s kůží, ale projevují se také na ní.

Co je dobré vědět o zdraví a pokožce?

Kůže není jen „obal člověka“. Kromě toho, že je považována za největší povrchový orgán lidského těla a „dolaďuje jeho design“, tedy jedinečnost každého z nás, plní několik dalších úkolů. Nejdůležitější je ochranná bariéra proti vnějším vlivům.

Hranice mezi mnou a prostředím

Kůže slouží jako ochranná bariéra mezi vnějším prostředím a vnitřními orgány. Chrání je před fyzikálními vlivy (ultrafialové záření, poranění), chemickými (dráždivé a jedovaté látky) a biologickými (pronikání patogenních látek do nitra těla). 

Hlavním zdrojem tvorby vitaminu D3 je kůže, která je však také přímo vystavena ultrafialovému záření. Na jedné straně potřebujeme sluneční paprsky k syntéze vitaminu D, ale na druhé straně nadměrné a dlouhodobé vystavení tomuto záření způsobuje spálení, předčasné stárnutí kůže a oslabení imunitního systému.

Věděli jste?

Odborně se základní funkce kůže definují také jako: 

  • Senzorická: Kůže je smyslový orgán hmatu. Obsahuje mnoho buněk citlivých na bolest, tlak, teplo, chlad nebo svědění.
  • Termoregulační: Zdravá kůže se významně podílí na udržování stálé tělesné teploty a na vylučování vody a soli z těla.
  • Imunitní funkce: Sehrává roli při imunitních procesech.

Proto vám přinášíme přehled 10 typických kožních problémů, se kterými se potýkají mladí lidé po dvacítce a třicítce, a tipy, jak se s nimi účinně vypořádat. Nemusíte číst všechno, rozklikněte si problém, který trápí vás, vašeho přítele nebo nejlepší kamarádku, a řekněte jim, co jim může pomoci.

Atopický ekzém (atopická dermatitida)
Lupenka (psoriáza)
Akné
Růžovka (rosacea)
Kontaktní alergie (kontaktní dermatitida)
Solární kopřivka (solární alergie)
Pigmentové skvrny (chloazmy)
Mateřská znaménka (névy)
Jizvy
Plísně (mykózy)

1. Atopický ekzém (atopická dermatitida)

Při vzniku tohoto chronického zánětlivého onemocnění hraje roli dědičnost. Svou roli však mají i vlivy vnějšího prostředí, imunologická nerovnováha a porušená kožní bariéra. Atopický ekzém vzniká nejčastěji v dětství. V pubertě má tendenci se zhoršovat a v dospělosti většinou mizí, ale není to pravidlem. Spouštěčem jsou obvykle potravinové a pylové alergeny, roztoči, plísně, peří, ale také stres nebo dráždivé oblečení.

Projevy: Zanícená, suchá a svědící kůže v záhybech loktů a kolen, v oblasti třísel, za ušima, na obličeji, kolem úst a na krku je fyzicky i psychicky omezující. Kromě suché formy se někdy objevuje také  mokvající. V akutní fázi jsou ložiska červená a odlupují se. Při intenzivním škrábání se na nich může vytvořit bakteriální nebo virová infekce. Kůže na postižených místech postupně zhrubne a změní barvu, zejména po opalování bývá výrazně světlejší.

Léčba: O atopickou pokožku je třeba intenzivně pečovat každý den. Péče spočívá v hydrataci a opětovném masírování vhodnými mléky a krémy, olejovými koupelemi. Extrémně suché pokožce pomohou masáže mandlovým olejem, který musí být přírodní a 100% čistý. Léčba zahrnuje lokální kortikosteroidy, imunomodulátory, antibiotika, dehty a antihistaminika, které vám předepíše dermatolog a alergolog. Akutní projevy zmírní fototerapie a balneoterapie. 

Náš tip:

Pro atopika je velmi důležité udržovat se v dobré psychické pohodě a vyhýbat se stresovým situacím. 

2. Lupenka (psoriáza)

Mnozí si myslí, že je nakažlivá, ale není tomu tak. Jedná se o chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění, které stále častěji trápí i velmi mladé muže. Postihuje především kůži, ale napadá také klouby. Může propuknout v jakémkoli věku, obvykle však mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života. Lze ji léčit, ale ne vyléčit. Na vině je dědičnost i imunitní systém. Možná to nevíte, ale rizikovými faktory jsou akutní infekce horních cest dýchacích, injekční vpichy, chirurgické řezy, bodnutí hmyzem, úrazy, ale také stres a psychické trauma.

Projevy: Lupenka nesvědí, ale péče o pokožku je stejně náročná, protože je pokryta stříbřitě bílými zrohovatělými šupinami. Nacházejí se hlavně ve vlasaté části hlavy, na loktech a kolenou.

Léčba: Důležitá je spolupráce s dermatologem, protože lék, který jednomu pacientovi pomáhá, nemusí u jiného pacienta vůbec zabrat. Dermatologové předepisují dehtové krémy, masti, pasty a roztoky, lokální kortikosteroidy, celkovou léčbu kortikosteroidy a u nejzávažnějších forem biologickou léčbu. Pomáhá také fototerapie a balneoterapie. 

Náš tip:

Bez ohledu na krásu postavy se většina psoriatiků velmi nerada ukazuje v plavkách před ostatními. Zbavte se zábran – slunce vaší pokožce prospívá.

3. Akné

Pozůstatky dospívání dokážou potrápit i dospělé. Hormony v období dospívání podporují tvorbu kožního mazu, který se hromadí v pouzdrech těsně pod kůží, ucpává je a výsledek znáte... Pokud se akné neléčí, zanechává nevzhledné jizvy. Plánujete těhotenství a trpěla jste akné jako teenager? Pozor, může se vrátit v období bouřlivých hormonálních změn.

Projevy: Otevřené komedony na povrchu kůže obličeje nebo dekoltu. Uzavřené těsně pod povrchem a tzv. mikrouhry hlouběji v kůži. Nejzávažnější formou jsou velmi bolestivé ztvrdlé uzly.

Léčba: Přestože volně prodejné prostředky nenahrazují léky, jsou důležité pro každodenní hygienu pokožky obličeje a ramen. Pokud se vyrážka zanítí a hnisá, předepíše vám dermatolog lokální antibiotika ve formě roztoků, krémů nebo gelů. U středně těžkých forem se používají celková antibiotika a u žen cílená antikoncepce.

Náš tip:

Nejsilnější léky proti akné, retinoidy, mají vedlejší účinky, kvůli nimž se nesmí užívat během těhotenství. Pokud se rozhodnete stát se matkou, nezapomeňte se o jejich vysazení poradit se svým dermatologem.

4. Růžovka (rosacea)

Růžovku nemají jen staří lidé. Červené tváře a viditelné cévky mohou potrápit i mladé lidi. Muži to zpravidla neřeší, případně si nechávají narůst módní sexy plnovous. Pro ženy je to noční můra. Můžete ji do jisté míry zamaskovat make-upem, ale v ideálním případě byste se měla vyhnout jejím spouštěčům. Vyvolávají ji prudké výkyvy teplot, pobyt na slunci, emoční stres, horká voda, fyzická námaha, alkohol, kořeněná a horká jídla, horké nápoje, ale také dráždivé kosmetické přípravky.

Projevy: Nejčastěji se objevuje na tvářích, nose, případně na čele a bradě a může se snadno zaměnit s kožní alergickou reakcí na slunce nebo konzervační látky v kosmetice. Základním příznakem je dlouhotrvající zarudnutí obličeje a malé, ale výrazné cévky. Přidává se pálení nebo bodání, suchost kůže a zhrubnutí, zejména na nose nebo bradě, a také otoky. Mohou se přidat podrážděné, slzící, krví podlité oči přecitlivělé na světlo a oteklá oční víčka.

Léčba: Toto složité onemocnění není doposud úplně vysvětlené. Neestetické cévky na pokožce se dají do jisté míry odstranit laserovým ošetřením nebo IPL světlem.

Náš tip:

Na samotný ruměnec vám lékař může předepsat gel, který stahuje kapiláry, protože zmírňuje jejich překrvování. Počítejte s tím, že tento účinek trvá několik hodin. Krásu pleti zlepšuje život bez alkoholu, cigaret, silné kávy a příliš kořeněných jídel.

5. Kontaktní alergie (kontaktní dermatitida)

Nosíte bižuterii, milujete piercingy, nechala jste si udělat kérku, zbožňujete stále stejné parfémy, nebo je každou chvíli měníte a na ulici nevyjdete bez make-upu? Žádný z těchto faktorů není špatný, ale každý z nich může být spouštěčem kontaktních alergií. Vyvolávají ji látky různého původu, které jsou v přímém kontaktu s kůží – rostliny, písek, ovoce, zelenina, ale také guma, kovy v kosmetice nebo potravinách, parfémy, barviva a další chemikálie. Kontaktní alergie může být vyvolána již dvanáct hodin po prvním kontaktu kůže s alergenem, ale také o několik dní později. Často ji získáte na celý život.

Projevy: Typické je prudké zarudnutí, intenzivní svědění a pálení kůže, ale mohou vás překvapit i malé puchýřky, praskliny, otoky. Vzhledem k výraznému svědění a následnému podráždění kůže může být kontaktní alergie zaměněna za atopický ekzém. Její projevy se však objevují pouze v místě kontaktu, nejde o souměrné postižení jako u atopického ekzému.

Léčba: Vyhnout se přímému kontaktu s alergeny je obtížné. Mnohé z nich se nacházejí jak ve výrobcích a potravinách, tak bohužel i v životním prostředí. Alergolog vás otestuje na kontaktní alergie. Pokud již víte, že jste přecitlivělá například na nikl nebo chrom, zapomeňte na šperky. Noste šperky ze zlata, stříbra nebo chirurgické oceli. Dávejte si pozor na knoflíky u kalhot – neměly by se dotýkat vašeho holého břicha. Dobrou volbou není ani piercing v ušních lalůčcích, nose nebo pupíku. Neodborné tetování také způsobuje silnou dotykovou alergii. Barviva mohou vyvolat alergii a kontakt se slunečním světlem může vyvolat fotoalergickou reakci.

Náš tip:

Pozor také na „black henna tatoo“, které je oblíbené zejména v prázdninových destinacích. Na rozdíl od přírodní hnědé nebo zelené henny se do černé henny přidávají chemické látky, které kromě kontaktní dermatitidy způsobují také alergické reakce. 

6. Solární kopřivka (solární alergie)

Postihuje místa, která po většinu roku nevystavujete slunečnímu záření – dekolt, ramena, krk, záhyby ramen a nohou. Někdy to bolí jen na začátku léta, a když si kůže zvykne na slunce, zmizí. Může se však objevit i uprostřed dovolené u moře a její zbytek prosedíte pod slunečníkem nebo v hotelovém pokoji. Pokud vás každoročně trápí sluneční alergie, poraďte se před sezonou s kožním lékařem nebo alergologem o prevenci.

Projevy: Příznaky se objeví několik hodin nebo dní po pobytu na slunci. Na kůži se objevují svědivé vyrážky připomínající kopřivku, pálivé červené skvrny nebo puchýře.

Léčba: Nejlepší je solární kopřivce předcházet. Před letní sezonou připravte svou pokožku – samozřejmě v rozumné míře – na pobyt na slunci. Preventivně užívejte beta-karoten, který pomáhá snižovat přecitlivělost kůže. Vhodné jsou doplňky stravy obsahující antioxidanty, jako jsou vitaminy E nebo C. Užívání antihistaminik dva týdny před odjezdem na dovolenou může kopřivku zmírnit nebo jí dokonce zabránit. Co dělat, když už ji máte? Vyhýbejte se slunci, jak jen to jde. Noste klobouk, sluneční brýle s filtrem a dlouhé rukávy. Užívání antihistaminik zmírňuje svědění. Vhodné jsou chladivé gely s obsahem antihistaminika, v extrémních případech lokální kortikoidové masti s protizánětlivým účinkem. Pomůže také kalciová mast a zklidňující pěnový sprej s obsahem panthenolu. Obklady z černého nebo zeleného čaje nebo zakysané smetany zklidní zanícenou pokožku.

Náš tip:

Opalujte se dříve ráno a v podvečer a vynechejte všechny fáze silných poledních a denních paprsků. Neopalujte se přímo na trávě. Nikdy nepoužívejte parfém před opalováním. Pokud se malujete, používejte hypoalergenní kosmetiku. Při užívání antibiotik se vyhýbejte slunci. Užíváte současně léky? Pečlivě si přečtěte příbalové letáky. Upozorní vás na možnou fotoalergickou reakci. V závislosti na svém fototypu pleti používejte krémy s vysokou UV ochranou.

7. Pigmentové skvrny (chloazmy)

Myslíte si, že se týkají pouze čtyřicátníků nebo těhotných žen? Omyl. Od dvaceti a třiceti let věku souvisí především s intenzivním opalováním, častými návštěvami solária, hormonální antikoncepcí, užíváním léků, které reagují na slunce, agresivnějšími parfémy a kosmetickými přípravky. Mohou se také objevit, když se vystavíte slunečním paprskům po kosmetickém zákroku nebo když se jizva zahojí pigmentací, tj. ztmavnutím.

Projevy: Na čele, tvářích, spáncích a dekoltu, na hřbetech rukou a předloktí a po spálení také na zádech a ramenou se tvoří nevzhledné hnědé skvrny.

Léčba: V mírných případech stačí k odstranění pigmentových skvrn bělicí krémy. Kupujte je pouze v lékárnách a po konzultaci s kožním lékařem. Používejte je v podzimních a zimních měsících, během zesvětlování se neopalujte. Nečekejte však zázrak – odstraňují pouze pigment z vrchní vrstvy kůže. Nejlepší je kombinovat je se specializovaným ošetřením, jako je například ošetření světlem IPL nebo laserem. Můžete také vyzkoušet povrchovou dermabrazi, ale ta není příliš účinná. Další možností je ovocný peeling – výraznějšího efektu dosáhnete, pokud navštívíte zařízení estetické dermatologie, nikoli běžný kosmetický salon. Jednou za dva až tři týdny na podzim nebo v zimě se nechte ošetřit.

Náš tip:

Jedinou osvědčenou prevencí je vyhýbat se slunci a chránit se opalovacími krémy s vysokým UV faktorem.

8. Mateřská znaménka (névy)

Nezaměňujte pigmentové skvrny s pigmentovými znaménky. Znaménka se nesmí bělit. Ideální je svěřit je odbornému pohledu dermatologa, který ověří, zda jsou neškodná. Pokud se na obličeji nachází znaménko, obraťte se na plastického chirurga, aby vám ho odstranil. Po odstranění ho také odešle na histologické vyšetření, aby se potvrdilo, že bylo zcela odstraněno a není třeba další léčby.

Projevy: Můžete jich mít na obličeji nebo na těle jen několik, ale také jich můžete mít hodně. Všimněte si, zda jsou znaménka symetrická, pravidelně ohraničená, jestli neztmavla, nezměnila barvu nebo zda vystupují nad úroveň kůže a rozšiřují se. Nebezpečné je, pokud znaménko svědí, pálí nebo krvácí. Z takového útvaru se může vyvinout zhoubný kožní nádor.

Léčba: Pokud máte jakékoli obavy, navštivte se svým mateřským znaménkem dermatologa nebo plastického chirurga. Včasné podchycení dokáže zabránit rozvoji rakoviny kůže.

Náš tip:

Na tvorbu mateřských znamének má velký vliv UV záření, proto je pravidelně kontrolujte po každé letní sezoně.

9. Jizvy

Jizvy z dětství mají tendenci v dospělosti kůži více napínat a stahovat. Kůže roste rychleji než jizva, zejména v pubertě, v období růstového spurtu. Jizvy vznikají po operacích a úrazech, ale také po akné a neštovicích, které postihují zejména děti, dospívající a mladé dospělé. Strie jsou zvláštní kategorií. Objevují se hlavně v období puberty u dívek i chlapců nebo později v těhotenství. Velmi problematické jsou jizvy po odstranění tetování.

Projevy: Akné zanechává na obličeji a dekoltu výrazné, ztluštělé jizvy. Jizvy po neštovicích jsou také nejvíce patrné v obličeji. Strie se objevují na místech, kde je kůže nejvíce namáhána. U dospívajících, zejména chlapců, kteří rychle rostou, je to oblast boků, zad a kloubů, u dívek a mladých žen spíše prsa, břicho, stehna a hýždě. Nejrizikovějšími místy pro vznik jizev po operačním zákroku jsou místa nad hrudní kostí, na ramenou, zádech, holeních a v řezu vedeném proti přirozeným vráskám a záhybům kůže.

Léčba: Několik týdnů po zákroku můžete jizvu natírat speciálními volně prodejnými krémy z lékárny. Podporují počáteční hojení, ale nepůsobí proti vzniku jizev. U starších jizev krémy vůbec nefungují. Můžete se pokusit nechat si je odstranit nebo aspoň zjemnit. Výběr metody nechte na dermatologovi nebo plastickém chirurgovi. Posoudí, zda postačí silikonové krémy a speciální ploténky, pravidelné masáže nebo zda je lepší jizvu mechanicky obrousit, použít laser, či ji dokonce vyříznout. Pro zákroky zvolte zimní měsíce.

Proti jizvám a jizvičkám nemůžete preventivně udělat téměř nic. Důležitější je, jak budou vypadat, až dozrají. To závisí na věku, umístění, rozsahu a individuálních vlastnostech. Někteří lidé mají méně pružnou kůži a jizva se jim neúměrně roztáhne. U jiných se hojí tzv. keloidem, který se odstraňuje nejobtížněji.

Náš tip:

Pravidelným krémováním a masážemi pleťovými oleji na bázi přírodního mandlového oleje můžete do jisté míry zabránit riziku vzniku růstových a v budoucnu i těhotenských strií. Masáže navíc pokožku hýčkají, pomáhají jí uvolnit se a neztratit pružnost.

10. Plísně (mykózy)

Pozor, mykóza je infekční, tj. nakažlivé onemocnění. Zimní bazén a letní koupaliště jsou obvyklými zdroji tohoto plísňového onemocnění kůže, i když ne jedinými. Můžete ji chytit, i když se vám v nevhodné obuvi hodně potí nohy. Vaginální mykózou často trpí zejména mladší ženy.

Projevy: Plíseň se nejčastěji vyskytuje na nehtech rukou a nohou, ale také mezi prsty. Nehty nejprve zežloutnou, pak zesílí, odlupují se a lámou. 

Léčba: Mykóza nehtů a mezi prsty vyžaduje jako první pomoc léčbu antimykotiky. V lékárně si můžete koupit volně prodejné roztoky, krémy, masti nebo laky, které se aplikují přímo na postižené místo. Pokud nepomohou, navštivte dermatologa, který vám předepíše cílenou léčbu.

Náš tip:

Nechoďte naboso ani nenoste nevhodnou obuv. Při pedikúře, stejně jako ve sprchách a wellness zařízeních, používejte pouze vlastní pomůcky a věci. Užíváte antibiotika? Nezapomeňte užívat probiotika, která obsahují bakterie prospěšné pro vaše tělo. Zařaďte do svého jídelníčku každý den ty, které se nacházejí přímo v potravinách – jogurt, kefír, acidofilní mléka, kysané zelí.

Pečujte o svou pokožku – o své zdraví

Plocha kůže průměrně štíhlého člověka je 1,5 až 1,8 metru čtverečního a váží 4 až 5 kilogramů. Kůže a pokožka nejsou totéž, i když v běžné mluvě je normální a přijatelné považovat je za synonyma. V odborné terminologii je epidermis pouze jednou ze tří vrstev kůže. Celek se skládá z částí:

  • Pokožka. Je to vrchní vrstva kůže, která obsahuje několik typů buněk. Vrchní část je tvořena zrohovatělými, odumřelými buňkami a pod ní se tvoří nové buňky. Aktivní kožní buňky chrání před infekcemi, jsou důležité pro tvorbu kožního pigmentu, tvoří bariéru proti škodlivému slunečnímu záření a určují barvu kůže, vlasů a chlupů. V kůži se nacházejí také buňky hmatového vnímání.
  • Škára. Je druhá vrstva kůže. Obsahuje krevní kapiláry, lymfatické cévy a tělíska se smyslovou funkcí. V nejspodnější vrstvě kůže se tvoří elastická a kolagenová vlákna, která jsou zodpovědná za pružnost a pevnost kůže, a také nervová zakončení, potní a mazové žlázy. Obsahuje také vlasové folikuly.
  • Najspodnější vrstvou kůže je podkožní vazivo. Je tvořeno především tukovými buňkami, ale obsahuje také nervy a cévy.

Nejdůležitější je vědět, že o pleť je třeba pravidelně pečovat, věnovat pozornost jejímu vzhledu a nepodceňovat žádná její specifika. Je dobré, když jste zdědila „dobré geny“, a díky nim máte krásnou pleť a žádná nehoda se vám nezahojí nevzhlednou jizvou. Pokud však nepatříte mezi ty, které mají od přírody štěstí, nezatracujte se. Nikdo nikdy neřekl, že dokonalá pleť je pleť, která po svém nositeli nic nechce. Naopak, někdo moudrý kdysi řekl, že být šťastný znamená milovat život ve vlastní kůži. Na tomto místě zbývá jen dodat, že i s námahou, která je s tím spojená.