Mladá a krásná – ideálně navždy

Péče o pleť neznamená ztrácet čas. Mladá pleť by měla být nejen svůdná a přitažlivá, ale také zdravá. Zdraví jí dává schopnost chránit vás před útoky bakterií, virů a dalších škodlivin. Znáte 10 faktorů, které nejvíce ovlivňují kvalitu a stav i velmi mladé pleti? 

Ano, naše kůže je ovlivněna prohřešky, kterých se dopouštíme. Nejzávažnějším je jistě kouření. Má na svědomí ochabování, nerovnoměrný tón, vrásky a předčasné stárnutí pleti. Pravděpodobně velkou část z nás trápí občasná lenost a uléhání večer do postele bez důkladného odlíčení. Nečistota na pleti neznamená jen make-up na povlečení –  je to dobrá živná půda pro mikroby.

Pleť se vyplatí jemně čistit i ráno. Osvěžte ji pleťovým mlékem a tonikem, abyste odstranila noční nečistoty, kožní maz, odumřelé kožní buňky a pot. V tomto stavu je mnohem lépe připravena přijímat každodenní pleťové přípravky.

Jistě víte, že žádný extrém není dobrý. Zanedbávání čištění ani přílišné umývání. Časté a dlouhé sprchování nebo koupele v horké vodě vedou ke ztrátě přirozených hydratačních faktorů a povrchových lipidů pokožky. Pokožka se může snadněji vysušovat a hrubnout.

Pokud toto všechno víte, dodržujete to a navzdory svému nízkému věku nemáte pleť jako nestárnoucí hvězdy, problém může být jinde. Ukážeme vám 10 nejčastějších faktorů, které ovlivňují zdraví a krásu pleti každého z nás a které lze alespoň částečně ovlivnit dobrými stereotypy životního stylu: 

1. Hormony

Pleť ovlivňují především: 

  • Progesteron – ovlivňuje spánek, imunitu, funkci mozku, těhotenství a schopnost udržet těhotenství. Pokud ho máte málo, může vás překvapit akné.
  • Estrogen – stimuluje tvorbu kolagenu, bílkoviny zodpovědné za pevnost a pružnost pokožky. Spolu s progesteronem rozjasňuje pleť a působí na správnou hydrataci. 
  • Testosteron je sice mužský pohlavní hormon, ale produkuje ho i ženské tělo. Pokud je ho příliš mnoho, zvyšuje se aktivita mazových žláz a růst nežádoucího ochlupení.
  • Hormon nadledvinek DHEA – podporuje zdravý spánek a celkovou pohodu. Chrání před oxidačním stresem, který rovněž urychluje stárnutí pleti.
  • Lidský růstový hormon – zvyšuje pružnost pokožky a pečuje o zdravé vlasy. Syntetizuje v noci. Pokud ho chcete mít dostatek, neponocujte příliš často.

2. Síla imunity

Pokud imunita nefunguje na 100 %, kůže to prozradí. Mnoho žen reaguje na viry a stres vyrážkami a bolestivými vřídky.

Jak si můžete pomoci? Posilujte svůj imunitní systém. Otužujte se, sportujte, jezte více ovoce a zeleniny, pijte hodně vody nebo bylinných čajů. V době vyšší nemocnosti si dopřejte přípravky z propolisu, hlívy ústřičné, probiotik, více vitaminu C a D. Pomoci mohou také přípravky obsahující zinek a vitaminy skupiny B.  Důležité je zlepšit stravu, dostatečně spát a odpočívat. 

3. Dědičnost a prostředí

Genetická výbava určuje typ vaší pleti, tj. zda máte normální, suchou, mastnou nebo smíšenou pleť, váš sklon k onemocněním, jako je atopický ekzém, a také ovlivňuje celkový stav vaší pleti. Genetika ovlivňuje také její biologické stárnutí. Neztotožňujte ji však s předčasným stárnutím. To je ovlivněno především vnějšími faktory, a právě zde hraje důležitou roli vhodná péče. 

Vzhled pokožky ovlivňují také povětrnostní podmínky, zejména venkovní teplota. Neprospívají jí náhlé výkyvy teplot, na které se nestihne adaptovat, nevítá příliš silné severní větry ani extrémní teploty, ať už minusové, nebo plusové.

4. Pitný režim

Pokožka si žádá vodu – zvenčí i zevnitř. Ani ty nejlepší krémy a séra vám nezaručí zářivou a vypnutou pleť, pokud nemáte dostatek tekutin uvnitř buněk. Dehydratovaná pleť má šedavou barvu a prohloubené kontury vrásek.

Náš tip:

Existuje jednoduchý test, který vám pomůže zjistit aktuální stav hydratace vaší pleti: zatlačte prstem do pokožky na obličeji, odtáhněte ho a sledujte reakci. Pokud se okamžitě nenapne, měla byste pít více. Ideální je dodržovat schéma 0,4 litru tekutin na 10 kilogramů tělesné hmotnosti denně. Pokud pijete kávu nebo se chystáte na večírek, kde se alkoholu nevyhnete, zvyšte příjem tekutin. Oba typy nápojů mají dehydratační účinek.

A co vlastně pít? Optimálním nápojem je obyčejná i minerální voda nebo bylinné čaje. Nemáte během dne žízeň? Postavte si láhev s vodou do výšky očí a kdykoli na ni padne zrak, několikrát si lokněte. Snažte se pít rovnoměrně během dne. Není dobré dohánět pitný režim nárazově, a už vůbec ne večer. Ale pozor: dostatečný pitný režim neznamená vypít 4 litry vody denně. To už je příliš, zejména pro ledviny. V důsledku nadměrného pití může klesnout obsah soli v krvi a může vás překvapit nepříjemná bolest hlavy.

Věděla jste?

Milujete kolové nápoje? Vypijete jich i 1,5 litru denně? Tento druh tekutin odvodňuje. Na kvalitě pleti se negativně projevuje také dehydratace způsobená nadměrným množstvím kolových nápojů. Již po dvacátém roce života se mohou objevit první jemné vrásky. Pokud zvýšíte pitný režim, uvidíte pozitivní změny na své pleti za méně než měsíc.

5. Strava 

Pokud máte ráda těžká jídla, sladké nápoje, polotovary nebo uzeniny, vaše pleť postupně ztrácí přirozenou svěžest. Trávení „dostává zabrat“ a pokožka reaguje vyrážkami, mastnými skvrnami, zarudnutím, otoky, nebo dokonce ekzémy. Toxiny z těchto potravin zůstávají v těle déle, hromadí se a tělo s nimi nemůže účinně bojovat. O změně stravovacích návyků platí okřídlená fráze: můžete začít kdykoli, ale nejlépe už dnes.

6. Spánek

Dospělý člověk by měl spát alespoň 7-8 hodin denně. Hlídejte si to. Díky spánku mozek ukládá získané informace a vzpomínky do dlouhodobé paměti. Když spíte dostatečně dlouho, klesá vám tělesná teplota, krevní tlak a zpomaluje se dýchání. Svaly se uvolní, prokrví a zregenerují. S nočním odpočinkem se také obnovuje energie a hormonální rovnováha. Je jasné, že se to odráží i na stavu a kvalitě vaší pokožky.

Co riskujete, když se nebudete starat o svůj spánkový režim?

  • Nedostatek spánku zhoršuje stávající kožní problémy, akné, ekzémy nebo alergickou dermatitidu. Neprospívá ani citlivé pleti.   
  • Urychluje se proces stárnutí. Pokud nespíte dostatečně dlouho, připravujete se také o fáze hlubokého spánku. Bez nich tělo nevytváří dostatek růstových hormonů, které doslova opravují poškozené buňky. Důsledkem tohoto jevu jsou viditelné známky stárnutí.
  • Absence nočního odpočinku má negativní vliv na množství kolagenu a kyseliny hyaluronové v kůži. Jsou to látky, které dodávají pleti lesk, hydrataci a hladkost. 
  • Chronický nedostatek spánku zvyšuje riziko onemocnění srdce, ledvin a vysokého krevního tlaku. Hrozí také riziko obezity nebo cukrovky, potíže s rozhodováním, soustředěním, regulací emocí a chováním.

7. Pohyb

Nemusíte se každý den dřít v posilovně nebo zvládnout 15 kilometrů běhu. I půlhodinová procházka ve městě nebo v lese je zdraví prospěšná. Pokud vám to nestačí, zkuste běh, bruslení nebo tabatu. Jen se ujistěte, že sportujete pravidelně. Proč?

  • Pravidelné sportování patří k nejúčinnějším antiaging metodám. Výrazně zpomaluje proces stárnutí a zkrášluje pleť.
  • Při pohybu se zapotíte. Kůže reaguje otevřením pórů. Tímto způsobem se zbavuje nahromaděných nečistot a toxinů. 
  • Pleť bude lépe prokrvená a vyživená, získá pružnější a pevnější vzhled.   
  • Při sportu se uvolňují endorfiny neboli hormony štěstí. Budete mít lepší náladu, ale také posílíte svou imunitu, srdce, prospějete cévám, svalům, dýchání a metabolismu.  
  • Cvičení a pohyb rozproudí krev a metabolismus v těle. I ty nejjemnější vlásečnice a samozřejmě celá pokožka pocítí intenzivnější prokrvení. Cvičení rozproudí lymfu, která pomáhá odvádět toxiny.

8. Stres

Jeho následkem bývají hormonální výkyvy, které se projevují i na pleti. Kůže reaguje na mnoho povinností a stresu zvýšenou citlivostí, produkcí kožního mazu, zánětlivými procesy a tvorbou akné. Pokud stres trvá příliš dlouho, vede k tvorbě vrásek a tmavých kruhů pod očima. 

Co s tím?

Stresu se nedá zcela vyhnout, ale lze ho určitým způsobem zvládnout. Snižte pracovní zátěž, sportujte, jezte zdravě, věnujte se koníčkům nebo používejte relaxační techniky.  

Věděla jste? Co se děje s pletí mezi dvacátým a pětatřicátým rokem života?

Po odeznění puberty, na prahu dvacítky, se hladina pohlavních hormonů dostává do rovnováhy, pubertální akné ustupuje, pleť se dostává do nejlepší kondice. Během menstruace může být sušší, méně prokrvená, citlivější a mohou se na ní objevit zánětlivé vyrážky. U ovulace je tomu naopak – během ovulace je pokožka v nejlepší kondici. Hydratovaná, znovu bez akné, protože hladina hormonů je v rovnováze. Kolem třicátého roku věku klesá produkce růstového hormonu, což vede ke zklidnění mazových žláz. V koutcích očí a úst se mohou tvořit jemné vrásky. Pokud zasáhnete rychle, nemusí se prohloubit. Třicítka je obvykle obdobím zvýšeného stresu a produkce stresových hormonů. Souvisí to s prací, vztahy, životním tempem. Po třicítce pokožka hůře zadržuje vodu, bývá sušší a napjatější. Hormonální změny typické pro těhotenství mají tendenci podepisovat se na kůži zejména v podobě pigmentových skvrn.

9. Léky 

Máte najednou citlivější pokožku se sklonem k vysušování a rozhodně nemáte žízeň? Problémy mohou vyvolat také některé léky na předpis a lokální přípravky na akné.

Co s tím? 

Pokud vám to zdravotní stav dovolí, zvyšte pitný režim. K ošetření všech typů suché a šupinaté pokožky používejte hydratační pleťové vody, krémy, soli a olejové přísady do koupele. Drsnějších a sušších částí se můžete zbavit také peelingem. Používejte ho maximálně jednou týdně, ale vyhněte se mu, pokud máte zanícenou a poškozenou pleť.

10. UV záření

Je největším nepřítelem pleti a příčinou tzv. fotostárnutí, které je zodpovědné za většinu viditelných nežádoucích změn na pleti. Vrásky, jemné linky, pigmentové skvrny, ale také poškození kolagenových vláken, snížená elasticita pokožky, drsná a nerovnoměrná struktura pleti, rozšířené cévky, pihy. Sluneční paprsky obsahují několik typů záření. UVA a UVB paprsky pronikají atmosférou a působí na kůži. Pokud jste někdy zapomněla, že jste byla na slunci bez SPF, a nepříjemně se spálila, mohly za to UVB paprsky. UVA paprsky naopak pronikají hluboko do kůže a poškozují kolagenová vlákna.

Náš tip: Jak se chránit?

Sluneční paprsky potřebujeme k tvorbě vitaminu D. Nemůžeme a neměli bychom se před nimi zcela skrývat. Inspirujte se u jižanů – i v těch nejteplejších dnech nosí vzdušné kalhoty a tuniky s dlouhými rukávy z přírodních materiálů. Nezapomínejte na opalovací krém a sáhněte po denních krémech s SPF k běžné kosmetice.

Nemusíte číst, sledovat a komentovat úplně všechno

Dopřejte si digitální detox. V opačném případě hrozí, že se budete mračit stále více, což může skončit vznikem drobných vrásek na čele nebo kolem úst. Nemusíte číst vše, co pípne na vašem smartphonu. Klikejte také na pozitivní zprávy a obecně – pečlivě si vybírejte, čemu a komu věnujete svůj čas. Vaše psychika i pleť vám poděkují. Mimochodem, chytré telefony a počítače vyzařují nezdravé modré světlo. Ani to není pro vaši pleť dobré – rozkládá kolagen a má negativní vliv na její pružnost.