Jak si vybrat kosmetiku – víte, co by neměla obsahovat?

Buďme upřímné – chceme vypadat dokonale. Vyhlazení, zpevnění a hydrataci pleti napomáhá především používání kosmetických přípravků. Chceme-li pečovat o svou pleť, aby byla krásná a zdravá, vyplatí se dobře zvážit, co na ni naneseme. Víte, které látky by se na ni neměly používat a že kosmetika určená pro miminka je výbornou volbou i pro nás – již dospělé ženy?

Možná se to nezdá, ale složení kosmetiky bychom měli věnovat stejnou pozornost jako složení naší stravy. Vše, co naneseme na kůži, se dostává do těla a může ovlivnit procesy v něm probíhající. I když vás jednotlivé značky lákají na vyhlazení vrásek nebo dokonalou hydrataci, nezapomeňte se podívat na složení konkrétních produktů a zkontrolovat, zda neobsahují zdraví škodlivé látky.

Věděla jste?

Trh s kosmetickými přípravky v členských státech EU je regulován. Požadavky na výrobu, dovoz a uvádění kosmetických výrobků na trh jsou stanoveny v nařízeních vlády a na výskyt nebezpečných výrobků upozorňuje také oddělení SZÚ Národní referenční centrum pro kosmetiku. To však neznamená, že výrobky obsahující látky, které mohou způsobit nežádoucí účinky (např. alergické reakce), nejsou u prodejců dostupné.

6 složek, které v kvalitní kosmetice nenajdete

Existuje mnoho látek, které nepatří na seznam zakázaných látek v kosmetických přípravcích, ale přesto se jejich častá aplikace nedoporučuje. Pravděpodobně jste již slyšela, že byste se měla vyhýbat minerálním olejům, alkoholům, silikonům nebo umělým barvivům.

Kromě nich jsme vybrali 6 složek, které byste ve skutečně přírodní, a zejména biokosmetice, neměla najít, ale vyskytují se v mnoha běžně prodávaných produktech. Jejich pravidelné užívání může prokazatelně vést ke zdravotním problémům a nemocem. Které látky to jsou?

  • Parabeny (methyl, butyl, propyl, ethyl) se používají jako konzervační látky v kosmetice nebo léčivých přípravcích. Jejich časté používání však může způsobit alergie nebo ovlivnit pokožku. Naštěstí mnoho společností, stejně jako Hipp , vyrábějí výrobky bez parabenů nebo používají jejich zdravější alternativy. Patří mezi ně výtažky z grapefruitových semínek nebo rozmarýnu, esenciální oleje z tymiánu, oregána a tea tree nebo fenoxyethanol či benzoan sodný. 
  • PEG a PPG. Pod těmito zkratkami se skrývají sloučeniny polyetylen glycol a polypropylen glycol. Kvalitní kosmetické přípravky volí alternativní cukerné tenzidy (jedná se o povrchově aktivní látky, které usnadňují mísení vody a olejových čisticích složek v kosmetice), jako je lauryl glucoside nebo caprylyl glucoside. 
  • Ftaláty – mnohé z nich jsou sice v Evropské unii v kosmetice zakázány, ale například ve Spojených státech amerických mají jiný názor na to, které mohou být škodlivé a které ne. Pokud si tedy objednáváte výrobek přes internet, není od věci si zkontrolovat jejich výskyt. Ftaláty bývají součástí vonných směsí a také změkčovadel používaných při výrobě plastových obalů. Mohou se uvolňovat do kosmetického přípravku a způsobovat alergie nebo astma, ohrožovat játra, ledviny, hormonální rovnováhu a plodnost.
  • Dioxiny jsou látky, které se uvolňují při bělení tamponů, menstruačních vložek, hygienických vložek nebo plenek chlórem. Existuje jich více než 200 druhů a mnohé z nich jsou toxické. Jedná se o látky, které mohou narušovat imunitní systém, hormonální rovnováhu a plodnost. Jsou spojeny s poruchami nervového a kardiovaskulárního systému. Proto je ideální používat produkty z přírodních vláken . 
  • SLS (sodium lauryl sulfate) a SLES (sodium laureth sulfate) jsou sírany patřící mezi tenzidy, tj. výše uvedené povrchově aktivní látky, které usnadňují rozpouštění a odstraňují nečistoty. Jsou oblíbené, protože pění a odmašťují pokožku, ale zároveň ji vysušují, dráždí nebo podporují tvorbu lupů. Přírodními náhražkami jsou například coco sulfát sodný (SCS) a coco glucoside získané z kokosového oleje. 
  • Alkohol – Alkohol, který znáte jako nápoj nebo dezinfekční prostředek, od určité koncentrace zbavuje pokožku mastnoty, a tím ji vysušuje. Složky cetearylalkohol, cetylalkohol, behenylalkohol a myristylalkohol, které se používají v kosmetice, se s ním však nedají porovnávat. Tyto látky mají vlastnost převádět olej a vodu, jež ve skutečnosti nejsou mísitelné, do mísitelné formy (emulgátor), například v krému. Zároveň zajišťují stabilitu směsi, aby se olej nemohl usazovat. Tyto látky pokožku nevysušují.

Pro vaši informaci: Není konzervace jako konzervace.

Kosmetické výrobky musí být mikrobiologicky stabilní, a proto jsou konzervační látky důležité pro bezpečnost a trvanlivost kosmetických výrobků. Konzervace je nutná u výrobků, které obsahují vodu, protože bez vody nemohou mikroorganismy žít ani se množit. Ve výrobcích obsahujících vodu mohou bakterie, kvasinky nebo plísně produkovat  toxické látky a způsobovat onemocnění. Aby byly některé produkty bezpečné, je třeba je konzervovat. Konzervanty jsou proto důležitými pomocnými látkami v kosmetice. Chrání výrobky před mikroorganismy během výroby, skladování a používání a určují jejich trvanlivost. Některé výrobky nevyžadují konzervační látky – např. koupelový přípravek HiPP nebo šampon obsahují mycí látky známé jako povrchově aktivní látky, které mají rovněž konzervační účinek. HiPP Balzám proti větru a dešti, Dětský olej, Balzám na rty a Masážní olej  neobsahují vodu. Proto u těchto přípravků nejsou zapotřebí žádné konzervační látky.

Vhodná pro děti – vhodná pro každého

Kosmetika, jejíž regulace je nejpřísnější, je kosmetika určená těm nejzranitelnějším – nejmenším. Krémy, tělová mléka, oleje, mycí kosmetika a další jemné čisticí přípravky pro kojence a děti jsou určeny pro citlivou a jemnou pokožku. Neobsahují minerální oleje ani aromatické látky, jež mohou způsobovat alergické reakce. Nenajdete v nich drsné konzervační látky, PEG emulgátory, parabeny, barviva ani zbytečnou parfemaci. 

Hlavní složkou dětské kosmetiky HiPP je BIO mandlový olej, který je lisovaný za studena a dozrává na slunném španělském pobřeží. Výsledný produkt je plný vitamínů A, E, F a minerálů. Má antioxidační účinky, je vhodný pro suchou a citlivou pleť, kterou vyživuje a chrání před nepříznivými vnějšími vlivy.

Pokud jste si právě řekla, že „dobrůtky“ s tímto složením a vlastnostmi by byly dobré i pro vaši pleť, nemyslíte si to špatně. Co je dobré pro dítě, je dobré i pro mladou ženu a každý typ pleti, a vlastně pro celou rodinu. Balzám na rty s obsahem bio mandlového, jojobového a kokosového oleje, bambuckého másla a včelího vosku zvláčňuje a hydratuje rty. Sprchové gely, krémy a koupelové přípravky s výtažkem z pravých sladkých mandlí vyživují pokožku, zachovávají její pružnost a vláčnost. Pro použití ve sprše nebo ve vaně je skvělou volbou pleťový olej, který zanechává pokožku jemnou a hydratovanou. Některé výrobky jsou navíc vhodné i pro intimní hygienu, protože mají neutrální pH. A to je pro čerstvou třicátnici dostatečné lákadlo, ne?

Věděla jste?

Šetrná sklizeň mandlí a pečlivě sledovaný proces výroby oleje nejsou jedinými znaky ekologického smýšlení společnosti HiPP. Značka používá pouze suroviny z ekologického zemědělství, spoléhá na recyklované materiály a elektřinu z obnovitelných zdrojů. Výrobky jsou vyráběny v CO2 neutrálním závodě  a před uvedením na trh procházejí přísnými kontrolami. Společnost začala s ekologickým hospodařením už  před 60 lety a disponuje vlastní pečetí biokvality.