5 nejlepších triků, jak předcházet striím

Strie – slovo, které je neodmyslitelně spojeno s těhotenstvím. S přirozeným přibýváním na váze se kůže napíná a mladá žena má často pocit, že už se do sebe nemůže „vejít“. Strie však mohou překvapit i jindy. Pokud přibíráte na váze skokově nebo jste příliš rychle vyrostla, nový tělesný objem se ne vždy hladce přizpůsobí pokožce. Uvnitř praská a výsledkem jsou strie. Lze se jim vyhnout?

Kožní tkáň obsahuje elastinová a kolagenová vlákna, která zajišťují její pružnost a pevnost. Prudké hormonální výkyvy, rychlý a náhlý nárůst hmotnosti a vrozená snížená elasticita způsobují, že kožní buňky neprodukují dostatek elastinu a kolagenu. V hlubších vrstvách se vytvářejí jizvičky, které se na povrchu projevují jako drobné trhlinky. Ty se dále zvětšují dalším napínáním kůže.

Netýkají se pouze těhotných

Ačkoli jsou strie „jen“ estetickým problémem, pro těhotné ženy jsou noční můrou. Ale nejen pro ně! Setkává se s nimi každý, kdo náhle přibral na váze nebo jinak změnil své tělesné míry. Znají je také dívky a chlapci a všichni mladí lidé, kteří v pubertě velmi rychle vyrostli. V jejich případě se zřídka objevují na břiše. Typická je oblast zad – strie se mohou objevit kdekoli podél páteře. Naopak pro nohy je typická oblast stehen a bočních stran kolen, protože kůže je zde kromě rychlého růstu vystavena neustálému ohýbání.

Strie se objevují také při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí a při výkyvech hladiny hormonů, například u kulturistů, kteří příliš rychle nabrali svalovou hmotu, zejména pokud k tomu použili steroidy.

Plánujete otěhotnět? Měla byste vědět, že strie se ve skutečnosti vytvářejí velmi pomalu a nenápadně již od počátku těhotenství, mnoho žen si jich všimne až ve druhém nebo třetím trimestru. Zpočátku jsou růžové, často téměř červené, později vyblednou. Protože neobsahují pigment, nelze je opálit. Nejčastěji se objevují na břiše, hýždích, stehnech, bocích a prsou.

Rozhodně stojí za to vědět, že striím je dobré předcházet. Jsou z velké části dědičné, takže pokud je má jeden z vašich rodičů, mohou se vytvořit i u vás. To však neznamená, že nad nimi stačí jen mávnout rukou. Naopak, udělejte vše, co je ve vašich silách, abyste jim předešla nebo alespoň zmírnila jejich výskyt. Jak? Zde je 5 užitečných tipů, jak na to:

1. Natírejte se krémem

Dopřejte své pleti potřebnou péči. Vzhled a výskyt strií závisí na typu pokožky a genetických předpokladech. Suchá a nedostatečně hydratovaná pokožka však rychle ztrácí pružnost a snáze se poškozuje. Prvním varovným signálem, že se kůže začala napínat, je pocit svědění nebo nepříjemného napětí v kritických oblastech. Pokud si ho všimnete na kůži, je dobré začít si ji ošetřovat speciálními přípravky. Tělovým máslem  nebo oleji – ideálně na bázi přírodního mandlového oleje, zmírníte jejich tvorbu. Budou méně výrazné a nezanechají nevzhledné stopy.

Na trhu jsou k dispozici hydratační krémy, gely a tělová mléka jako prevence proti striím. Pokožku můžete ve sprše hydratovat pomocí speciálních sprchových olejů. Rozhodujícím kritériem pro jejich výběr je složení. Vybírejte si výrobky, které obsahují co nejméně zbytečné chemie, konzervačních látek, barviv, parfémů a parabenů. Každá z těchto složek může alergizovat nebo jinak poškodit namáhanou pokožku.

Pokožku je třeba nejen hydratovat, ale také promašťovat. Dobrou volbou jsou přírodní rostlinné oleje, např. mandlový olej, ale také šípkový, jojobový nebo kokosový. Oblíbený je také klasický olivový olej nebo bambucké máslo. Můžete také vyzkoušet speciální regenerační kosmetiku obsahující panthenol, vitamín E a A, kolagen nebo kyselinu hyaluronovou, případně krémy s obsahem zinku nebo mědi. Pokud se potýkáte s těhotenskými striemi, poraďte se před jejich použitím se svým lékařem nebo lékárníkem. 

Jak se mazat? Jemnými krouživými pohyby vmasírujte přípravek do problematické oblasti, aby účinné látky pronikly hlouběji do pokožky. Během těhotenství masírujte alespoň dvakrát denně. To je velmi důležité, protože to pomůže prokrvit pokožku a zlepšit její zásobování živinami. Krevní oběh můžete podpořit také střídáním teplé a studené vody při sprchování. Pokud jste mladá matka a kojíte, nepřestávejte s krémováním a masáží. V důsledku laktace se prsa zvětšují, takže jsou i nadále ohrožena vznikem strií.

Náš tip navíc: Masírujte si tělo i nasucho

Suché masáže kritických míst speciálními kartáčky nebo měkkými houbičkami také pomohou vaši pokožku prokrvit. Aplikujte je před sprchováním, vždy od nohou směrem k srdci. Vhodné jsou jemné masážní pomůcky, ale na boky, stehna a ramena můžete použít i dřevěný masážní kartáč. 

2. Kontrolujte si svou hmotnost

V těhotenství, ale nejen během něj. Přibírání na váze v těhotenství je fyziologické – tělo ženy si vytváří energetické zásoby, které využívá během těhotenství, pak během porodu a v obtížném období po něm. Na konci těhotenství přibere mladá žena v průměru 11 až 16 kilogramů. Jedná se o tabulkové údaje, běžně se uvádějí dvě až tři kila navíc.

Zdraví pokožky neprospívají radikální diety v žádné fázi života. Rizikové je jak rychlé a velké přibývání na váze, tak rychlé hubnutí.

Plánujete otěhotnět? Obáváte se strií a přemýšlíte, z čeho vlastně přiberete? K přibývání na váze nepřispívá jen tuk v oblasti břicha, boků, prsou a hýždí. Ke kilům navíc je třeba připočítat váhu plodové vody, stále se zvětšující placentu, vyvíjející se mléčné žlázy a samozřejmě váhu dítěte, které bude až do porodu neustále přibývat na váze. Kromě toho tělo v tomto období zadržuje více vody.

3. Jezte zdravě

Pružnost a pevnost pokožky v problematických oblastech ovlivňuje také strava. Jezte vyváženou a pestrou stravu bohatou na antioxidanty, vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu. Nejlepšími potravinami jsou ovoce a zelenina, ideálně pokud jsou sezonní a z místních zdrojů.

Vyhýbejte se potravinám s prázdnými kaloriemi, tj. s vysokým obsahem cukrů a nezdravých tuků. Jedná se především o tučná a smažená jídla, uzeniny, polotovary a rychlé občerstvení. Patříte mezi lidi, kteří si často nevědí rady s vlčím hladem nebo neodolatelnou chutí na sladké? I při největším nutkání nejezte za dva, ale vždy se najezte dvakrát zdravěji. Před sušenkami, piškoty nebo čokoládovými tyčinkami volte raději ovoce, zeleninu, ořechy, semínka nebo hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa.

Osvojte si zvyk jíst pravidelně a po menších porcích. Samozřejmě nemusíte mít výčitky svědomí kvůli občasným dietním prohřeškům; užijte si je, jen aby jich nebylo příliš mnoho.

4. Hydratujte tělo zevnitř

Pokud vám pravidelný pitný režim nic neříká, zařaďte ho do svého života. Zajistí vám hydrataci těla, a tedy i pokožky zevnitř. Standardem by měl být jeden a půl až dva litry tekutiny denně. Samozřejmě pijte pravidelně po malých doušcích. Dvě až tři hodiny před spaním omezte příjem tekutin.

Vždy je nejlepší pít vodu, kterou můžete střídat s nesycenou minerální vodou s nízkým obsahem sodíku, zeleninovými a ovocnými šťávami a čaji, kromě černého, zeleného a některých bylinných čajů. Přestaňte pít sladké nápoje. Možná to nevíte, ale jsou jednou z nejčastějších příčin obezity a nadměrného rychlého přibývání na váze.

5. Hýbejte se

Pravidelně sportujte i v těhotenství – pokud to není rizikové. Pohyb vás udrží v kondici, odstraní z těla toxiny a podpoří zdravý krevní oběh, což se projeví i na pružnosti pokožky. Čím pružnější je, tím méně je náchylná ke vzniku strií. Kromě toho vám vyčistí hlavu od stresu a podpoří vaši duševní pohodu. Pozitivní myšlení a dobrá nálada se projevují i na pleti.

Plánujete otěhotnět? V období těhotenství odložte akční sportovní aktivity. Zaměřte se na různé typy cvičení pro těhotné. Vhodná je také rychlá chůze, plavání a ve vyšších fázích těhotenství procházky v přírodě.

Proti striím se vyplatí aktivně bránit

Přemýšleli jste o tom, co byste mohla udělat proti striím? Protože strie jsou jizvy, jejich zbroušení nepomůže. Naopak, zanechalo by strupy a další jizvy. Strie lze do určité míry korigovat estetickými zákroky. Pokud hledáte odpověď na otázku, co dělat se striemi po těhotenství, odborníci vám doporučí počkat s řešením, dokud neukončíte kojení, a i když nekojíte, alespoň do konce šestinedělí. Můžete vyzkoušet chemický peeling, frakční jehlovou radiofrekvenci, pulzní laser s dynamickým ochlazováním pokožky nebo jiné laserové ošetření. Je však zapotřebí několika sezení a konečný efekt závisí na mnoha faktorech – nikdo jej nemůže předem zaručit.

Viditelnost strií je možné zmírnit vyhlazením nebo zesvětlením, ale není možné se jich zcela zbavit. A to je hlavní důvod, proč stojí za to podniknout všechny malé kroky, které je mohou omezit. Každý z našich tipů proti striím je navíc tipem pro zdraví celého těla. Vyzkoušení žádného z nich nebudete litovat.