Vašemu čipernému batoleti je už 13 měsíců a je na čase se zaměřit na jeho mléčné zoubky. Jak je čistit, aby se nekazily? Jak batoleti správně nabízet mléko, aby netrpěla zubní sklovina, a co naservírovat dobrého k jídlu a pití, aby pěkně prospívalo, se dočtete v dalším dílu seriálu o dětské výživě.
Výživa batolat od ukončeného 13. měsíce

Jak čistit mléčné zoubky
Jakmile zjistíte, že je v dětské puse objevil zoubek, začínáme s péčí proti zubnímu plaku a kazu. Ze začátku, když vidíme jenom řezáky, stačí povrch zubů otřít stočenou vatou nebo látkovým kapesníkem. Děťátko si také zvykne, že mu “někdo něco dělá v puse” a první návštěva zubaře nebude takovým šokem.
Když se objeví první stolička, je na čase pořídit také první zubní kartáček a zavádět rituál čištění zubů 2x denně - ráno po probuzení a večer před spaním. Kartáček by měl mít co nejmenší hlavičku a jemné štětinky. Do 3 let věku požívejte jen velmi malé množství dětské pasty (velikost hrášku) a buďte trpělivá - ze začátku bude čistění zubů připomínat spíše souboj než rutinní hygienický úkon.
TIP: Zkuste dát batoleti při tom, co mu sama čistíte zuby, do ruky příruční zrcátko. Může se tak koukat, co vlastně děláte, učit se, jak na to, a zároveň ho zaujmete, aby zůstalo chvíli v klidu.
TIP: Až půjdete příště na zubní prohlídku, vezměte potomka s sebou, ať se pomalu seznamuje s prostředím zubařské ordinace.
Lahvičku před spaním nahraďte hrnečkem
Mnoho dětí v tomto věku stále rádo usíná s lahvičkou mléka v puse. Není to však dobré pro jejich zoubky, kterým dlouhý a častý kontakt se sacharidy v mléce způsobuje zubní kaz. Je proto opravdu nejvyšší čas přesedlat natrvalo na hrneček s oušky. Spokojenému spinkání pomohou vedle batolecího mléka HiPP JUNIOR Combiotik®, speciálně vyvinutého pro potřeby dětí od 1 roku věku, také mléčné BIO kaše na dobrou noc s vitamíny a celozrnnými obilnými vločkami.
Pitný režim batolat
Batole by mělo vypít menší množství tekutiny zhruba 6-8krát za den - klidně i více, pokud je parné počasí. Mezi jídly je pro správnou hydrataci nejvhodnější mléko nebo voda, ale pozor aby se nám dítě příliš nepřepilo a pak neodmítalo papání.
K jídlu je vhodný naředěný ovocný džus, protože v něm obsažený vitamín C pomáhá organismu vstřebat železo z masa a zeleniny. Děti, které nechtějí pít obyčejnou vodu, zase můžeme trochu převézt tím, že jim postupně džusík čím dál více ředíme. Příliš slazené nápoje nebo koncentrované džusy podávejte opravdu spíše výjimečně, a to společně s hlavním jídlem - právě kvůli zdravým zoubkům.
Jídelníček batolete v uk. 13. měsíci
Jídelníček se neliší od jídelníčku 12 měsíčního batolete.
- Ráno začněte kojením, nebo náhradní mléčnou výživou HiPP 3 JUNIOR Combiotik®, pokud si již batole nezvyklo sníst celou porci tuhé stravy.
- Dopoledne se jako svačina bude hodit obilná kaše a čerstvé ovoce, nebo skleničky, dává-li vaše dítě stále přednost spíše kašovité stravě.
- K obědu nabídněte malému mlsounovi BIO dětské těstoviny, nebo polévku. Jako dezert si pochutná na ovocné tyčince nebo kapsičce s ovocným pyré.
- Odpoledne přichystejte obilnou kaši. Na odpolední chroupání se budou hodit BIO ovocné keksy.
- Večer zasytí před spaním HiPP mléčná kaše na dobrou noc, ovoce, nebo kousky chleba rozmočené v mléce.
TIP: Batole stále preferuje spíše kašovitou stravu na úkor tuhé stravy a učí se žvýkat? Zkuste mu třeba 3 dny v týdnu, ráno, nebo večer, nabídnout kousek chleba z jemně mleté celozrnné mouky a v ostatních dnech dále podávejte kaši. Další cestou je při každém jídle připravit i malé množství pevné stravy, které postupně zvyšujete.