Výživa kojence od 6. ukončeného měsíce věku

Starší děťátko si už vedle mateřského mléka a prvních zeleninových a ovocných příkrmů může začít pochutnávat také na obilovinách a větších kouscích. Naučí se tak papat příkrmy s pro ně nezvyklou texturou a obvykle se současně prořezávají první zoubky, aby ty nové, křupavější dobroty mohly pořádně rozkousat. I bez zoubků ale děťátko zvládne všechny dobroty vhodné pro jeho věk v pohodě rozmělnit.

Zavádění příkrmů s obilovanami

Je na čase seznámit děťátko s obilovinami, a to nejlépe formou obilných a mléčno-obilných ovocných příkrmů s celozrnnou rýží, dětskými keksy a celozrnnými obilovinami. Řada příkrmů HiPP Ovoce & Cereálie je vhodná už pro děti od ukončeného 4. měsíce věku, protože má nízký obsah složek, které by mohly vyvolat alergie. Příkrmy s obilovinami od 5. měsíce věku navíc obsahují ještě lepek, se kterým by se dítě mělo seznámit ideálně do 7. ukončeného měsíce.

Jak je to s lepkem?

Dle posledních doporučení Evropské Společnosti pro Dětskou Výživu (ESPGHAN) není doporučováno ani brzké uvádění potravin, které obsahují lepek (7 měsíců). Potraviny s lepkem by měly být uvedeny ještě v době, kdy své miminko kojíte – kojení má totiž ochranný efekt proti vzniku alergií – a v malém množství, které postupně v příkrmech zvyšujete.

Rýži a těstoviny mohou děti ochutnat také formou kompletních menu HiPP spolu se zeleninou a masem, z nichž některé lahvičky obsahují také lepek. Jako u řady Ovoce & Cereálie je samozřejmostí BIO kvalita.

Dětské kaše s obilovinami

Další příležitosti, jak ochutnat obiloviny přináší řada dětských obilných kaší bez lepku i s lepkem. Navíc obsahují vitamín B1 důležitý pro vývoj nervového systému a suroviny v BIO kvalitě. Před spaním děťátko zasytí mléčné kaše na dobrou noc se suchary, dětskými keksy a ovsem, které najdete také v podobě praktických skleniček.

Pokračovací mléčná výživa

Pokud kojení nejde, s ukončeným 6. měsícem je také čas přesunout se z počáteční mléčné výživy na pokračovací, která je ideální pro období přikrmování. Pokračovací mléčná kojenecká výživa HiPP 2 BIO Combiotik® obsahuje galaktooligosacharidy GOS a probiotické kultury mléčného kvašení – složky, které se přirozeně vyskytují v mateřském mléce, omega-3 mastné kyseliny pro rozvoj nervové soustavy a zdravý růst děťátka a vitaminy A, C, D pro rozvoj imunitního systému.

Pozor na lahvičku

Jestliže se děťátku už klubou zoubky, dejte pozor na příliš častý a dlouhý kontakt zubů s tekutinou obsahující sacharidy přes kojeneckou láhev. Zoubky by se mohly začít kazit. Nikdy proto nenechávejte dítěti láhev místo dudlíka, držte ji vždy sama a dávejte dítěti napít. Postupně pak učte dítě pít z hrnečku.

Jídelníček kojence v tomto období

  • Ráno a dopoledne děťátko nakojte, nebo nakrmte pokračovacím kojeneckým mlékem. Dopoledne můžete také jídelníček zpestřit mléčnou kaší nebo ovocem.
  • K obědu nabídněte malému hodovníkovi kompletní menu a jako sladkou tečkou ovoce formou ovocného příkrmu, ovocné kapsičky nebo ovoce v kelímcích.
  • K odpolední svačince naservírujte obilnou kaši a ovoce.
  • Před usnutím se k zasycení děťátka a spokojenému spánku hodí mléčná kaše na dobrou noc.