Přibírání a cvičení v těhotenství

Zatímco u jedné nastávající maminky skoro nepoznáte, že je těhotná až do pokročilé fáze těhotenství, druhá maminka se začne brzy výrazně zakulacovat. Jaké přibírání na váze je stále v rámci normy a jaké už je varovným signálem? A jak si udržovat kondici v těhotenství, abyste neohrozila sebe a miminko?

Správná váha v těhotenství

Pro sledování přibírání na váze v těhotenství doporučujeme využít naši kalkulačku hmotnosti. Ukáže vám, zda se váš váhový přírůstek pohybuje v doporučeném rozsahu a kolik byste do termínu porodu měla ideálně přibrat.

Jelikož doporučený váhový přírůstek závisí na vašem BMI indexu před těhotenstvím, potřebujete pro výpočet zadat svou hmotnost před otěhotněním a tělesnou výšku.

Neohrozí mé miminko cvičení v těhotenství?

Je pravdou, že některé vysoce náročné nebo adrenalinové sportovní aktivity vám v těhotenství nedoporučujeme - jde např. o jízdu na koni, jízdu na kole, surfování nebo sjezdové lyžování, protože riziko pádu je příliš vysoké. A co squash, tenis nebo golf?  Tyto sporty rovněž nejsou vhodné, protože vyžadují trhavé pohyby.

Naopak doporučujeme gymnastiku, jógu, lehký aerobik a strečink a chůzi. Běhání v těhotenství není zapovězené, ale zvolte spíše rekreační tempo. Sporty, které obnášejí hodně tvrdých dopadů, nárazů a skoků raději zkonzultujte se svým lékařem.

Hubnutí v těhotenství

Rozhodně nedržte během těhotenství žádné diety a nesnažte se za každou cenu nepřibrat. Pokud máte pocit, že je vaše váha mnohem vyšší, než je průměr pro vaše BMI před otěhotněním, poraďte se se svým lékařem. Lepší než diety je vyvážený a zdravý jídelníček, který prospívá vám i vašemu nenarozenému miminku.

Celkově ovšem můžeme sport a cvičení v těhotenství jen doporučit, protože porod sám je úctyhodným fyzickým výkonem. Zaměřte se hlavně na procvičování svalů pánevního dna a hlubokých svalů, díky kterým budete umět při porodu silně zatlačit téměř na povel. Prospěšnost fyzické aktivity v těhotenství potvrdily i nejnovější výzkumy - ženy, které mírně, ale pravidelně sportují, rodí obvykle silnější a zdravější děti než neaktivní matky.