18. týden těhotenství (18. TT): Růstový spurt

Kolik měří a váží dítě v 18. týdnu těhotenství?

V 18. týdnu těhotenství je dítě dlouhé 12,5 až 14 centimetrů, tedy asi jako fazolový lusk. Poprvé dosáhlo velikosti placenty, kterou je vyživováno. Váží přibližně 145 gramů. Jeho růst se zrychluje, protože musí před porodem nabrat dostatečnou velikost a hmotnost.

Placenta i pupečník se v této fázi intenzivního růstu přizpůsobují zvýšeným nutričním požadavkům dítěte. Pupeční šňůra je delší, silnější a pevnější, což zaručuje zvýšený průtok krve. Kromě toho slouží také jako první hračka dítěte. Cvičí si na něm úchopový reflex, takže je jasné, že musí něco vydržet.

Vývoj dítěte

V 18. týdnu těhotenství se proporce dítěte začínají podobat těm, které bude mít v době porodu. Zejména se výrazně prodlužují ruce a nohy a pokračuje osifikace, tj. tvrdnutí kostí. Zůstávají však až do porodu dostatečně měkké a pružné, aby umožnily dítěti snadný průchod porodními cestami. Na prstech se vytvářejí bříška a na jejich kůži rýhy s různými vzory – jedinečné otisky. Na hlavičce rostou první vlásky.

Krev dítěte proudí pupeční šňůrou do placenty. Zde se obohacuje o kyslík a živiny a vrací se zpět do tělíčka, aby ho mohla vyživovat. Krevní oběh matky úzce souvisí s krevním oběhem dítěte.

Jejich krev se však vzájemně nemísí. Tomu brání placentární bariéra, která slouží jako filtr a také chrání vaše miminko před negativním vlivem různých látek.

Od 18. týdne těhotenství uvidíte na ultrazvuku, jak srdíčko pumpuje krev. Lékař již může zjistit jeho případné vývojové vady. Poraďte se s ním, pokud máte vy nebo někdo z vaší rodiny problémy se srdcem a trápí vás pochybnosti.

Co se s vámi děje v 18. týdnu těhotenství?

V 18. týdnu jste akční a plná energie. Svou kreativitu využíváte zejména při snaze vytvořit bezpečný a útulný domov pro svou budoucí rodinu.

S plány na vybudování „rodinného hnízda“ to však nepřehánějte. Nemusíte za každou cenu dělat vše, co jste si předsevzala, ale raději si dopřejte více času na odpočinek. Do narození dítěte máte ještě spoustu času, ale respektujte své limity. Přestaňte zvedat a nosit těžká břemena, například dětský nábytek, a vyhněte se dlouhému sezení a stání. Šetřete nohy, abyste předešla jejich otokům, únavě a bolesti stejně jako zvýšené tvorbě cévek nebo křečových žil. Dělejte si přestávky v práci i doma, co nejčastěji si dávejte nohy nahoru a používejte speciální krémy, které podporují krevní oběh. V případě potřeby noste kompresní podkolenky nebo punčochy, ideální jsou punčochy stehenní.

Možná jste si všimla, že kvůli rostoucímu bříšku se změnilo těžiště vašeho těla, což narušuje vaši schopnost udržet rovnováhu a koordinaci. Spolu s uvolněním svalů a kloubů to může znamenat zvýšené riziko zranění. Ve stoje si procvičujte rovnováhu přenášením těžiště z nohy na nohu. Vyhněte se intenzivním sportům a silovým cvičením, ale nezanedbávejte pohyb.

Čekáte druhé nebo třetí dítě? V 18. týdnu si už pravděpodobně užíváte jeho první nezbedné pohyby. V následujících týdnech je budete pociťovat stále intenzivněji. Je to vaše první dítě? S trochou trpělivosti se jich taky dočkáte. Jsou velmi nenápadné, ale pomalu přijdete na to, kdy je to „ono“.

Můžete mít následující příznaky

Máte problémy s tlakem

Příležitostně můžete pociťovat závratě, které jsou způsobeny nižším krevním tlakem. Vaše tělo je s přibývajícími týdny těhotenství stále více zatěžováno. Přenáší zvýšený objem krve cévami, což se může projevit prudkým poklesem krevního tlaku. V takovém případě si rychle sedněte nebo lehněte a dejte nohy do zvýšené polohy. Po chvíli se vám uleví.

Gynekolog při pravidelných návštěvách těhotenské poradny zjistí, zda je váš krevní tlak trvale nízký. K vyrovnání zpravidla stačí konzervativní terapie, která se týká úpravy denního rytmu a režimu. Pomoci může také žilní gymnastika, při které střídavě napínáte a uvolňujete svaly nohou. Ta je také užitečná při prevenci vzniku křečových žil.

Nastávající matky jsou více ohroženy vysokým krevním tlakem. Vzniká především ve 2. a 3. trimestru a je třeba ho řešit s lékařem. Gynekolog vám bude měřit tlak při každé návštěvě těhotenské poradny. Pokud zjistí, že jeho hodnoty jsou vyšší, poradí vám, co máte dělat. Je dobré si pravidelně měřit krevní tlak doma – stále více gynekologů to budoucím maminkám doporučuje. Nejzávažnější komplikací spojenou s tlakem je preeklampsie. Postihuje pouze 6 až 8 procent těhotných žen a obvykle se objevuje spíše v závěrečných fázích těhotenství, ale je záludná a je dobré mít o ní informace – mimo jiné pravidelným sledováním krevního tlaku. Je doprovázena bolestmi hlavy, otoky a přítomností bílkovin v moči.

Náš tip

Při nízkém tlaku pomáhá kofein v kávě a tein v čaji. Můžete bez výčitek vypít jeden nebo dva šálky kávy nebo černého či zeleného čaje denně.

Když se bouří žaludek

Pálení žáhy je jedním z prvních příznaků těhotenství, ale některé ženy jím trpí po celých devět měsíců. Po porodu obvykle zmizí. Zácpa je způsobena zvýšenou produkcí žaludečních kyselin, které přecházejí ze žaludku do jícnu. Druhou příčinou – zejména v pokročilých stadiích těhotenství – je tlak rostoucí dělohy na žaludek. Projevuje se pálením nebo bolestí za hrudní kostí a nepříjemným pocitem v ústech jako po zvracení.

Existuje řada tipů, jak si ulevit od pálení žáhy. To, co funguje na vaši těhotnou kamarádku, však nemusí pomoci vám a naopak. Vyzkoušejte osvědčené recepty, jako jsou mléko, citronová šťáva, kousek chleba nebo sucharu, mandle nebo ovesná kaše. Jezte nedráždivé potraviny v malých porcích, ale několikrát denně. Neexperimentujte ve vašem stavu s jedlou sodou. V případě potřeby vám lékař doporučí antacida – léky na neutralizaci kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Neužívejte je však bez konzultace s ním. Po jejich užití pocítíte úlevu od příznaků, ale neléčí a mohou mít – jako všechny léky – vedlejší účinky. Vyhýbejte se alkoholu, kávě, tučným jídlům, rajčatům a horkým nápojům. Při spánku si podložte záda polštáři, některým lidem pomáhá poloha v polosedě.

Zmáhá vás únava

Je naprosto normální, že se cítíte unavenější, přece jen se toho ve vašem těle děje hodně. Během těhotenství má tělo zvýšené požadavky na živiny, mimo jiné na příjem železa. Železo váže kyslík v krvi a zajišťuje, abyste ho vy i dítě měla v těle dostatek. Jezte potraviny bohaté na tento prvek a pijte ovocné šťávy, které jej obsahují ve zvýšeném množství, například ředěnou šťávu z červeného ovoce.

Mění se vaše vnímání těla

S nadšením a vzrušením sledujete, jak se vám zvětšuje bříško. Současně se mění i vaše vnímání vlastního těla. Nyní je zcela normální, že se vám hůř chodí. Vaše nohy nejsou tak lehké jako dříve a při chůzi potřebujete více přestávek.

Máte problémy se spánkem

Ve 2. trimestru již můžete mít potíže s usínáním nebo se spánkem. Nemůžete najít správnou polohu na spaní, protože jste dříve spala na břiše? Ani poloha vleže na zádech není nejvhodnější, protože rostoucí bříško vyvíjí tlak na orgány a cévy, navíc může vyvolat zácpu. Alternativou je podepřít si hlavu a horní část těla polštáři. Nejlepší je naučit se a zvyknout si ležet na boku. Pod hlavu si dejte kvalitní polštář, mezi kolena menší a pod břicho další. Můžete také vyzkoušet speciální těhotenský nebo kojicí polštář.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Trpíte přerušovaným spánkem nebo nemůžete usnout? Vyzkoušejte těhotenský nebo kojicí polštář.
  • Jezte potraviny s vyšším obsahem železa.
  • Kdykoli můžete, dejte si nohy do zvýšené polohy. Určitě se vám uleví. Při chůzi si dělejte přestávky.
  • Pravidelně cvičte žilní gymnastiku. Prospívá žilám i celému kardiovaskulárnímu systému a pomáhá zmírnit závratě.
  • Přibývající kila a otoky způsobené hormonálními změnami v těhotenství způsobují pocit těžkých, napjatých a případně bolestivých nohou. Dočasně odložte boty na vysokém podpatku, ale také baleríny nebo žabky. Kupte si boty s nižšími podpatky nebo tenčí platformou. Pokud máte plochou nohu, pořiďte si ortopedické vložky. Nenoste klasické ponožky se stahovací gumou, lepší jsou kotníkové. Vhodné jsou kompresní podkolenky třídy 1, které lze zakoupit bez předpisu. Potřebujete kvůli křečovým žilám zdravotní s vyšší hustotou? Ty vám předepíše lékař.
  • Pomalu si sestavte seznam věcí, které budete pro dítě potřebovat.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

 

Proč bych měla dělat žilní gymnastiku?

Tyto jednoduché cviky posílí svaly nohou, rozproudí krev a zpevní žilní stěny. Zabraňují vzniku těžkých a oteklých nohou a jsou prevencí křečových žil. Poraďte se s cévním nebo praktickým lékařem, gynekologem nebo porodní asistentkou. Konkrétní cviky se můžete naučit na kurzech pro těhotné, ale najdete je také na internetu nebo v letácích v ordinaci lékaře. Je důležité pravidelně cvičit, zejména pokud se u vás křečové žíly vyskytly v rodině. V lékárně si můžete koupit krémy na prokrvení dolních končetin nebo speciální doplňky stravy. O jejich užívání se poraďte se svým lékařem. Může vám také doporučit venofarmaka, léky na podporu žilního onemocnění.

 

Mám se už připravit na porod?

Zeptejte se své porodní asistentky na kurzy pro těhotné ženy. Obvykle začínají na začátku 3. trimestru, tedy přibližně kolem 29. týdne těhotenství. Dozvíte se vše o průběhu porodu a připravíte se na něj. Pozvěte na kurz partnera nebo přítelkyni, kteří vás mohou během porodu podpořit.

 

Jak mohu stabilizovat svůj krevní tlak?

Lékař vás bude informovat o možnostech úpravy vašeho nízkého nebo vysokého krevního tlaku. Pomoci mohou i jednoduchá cvičení – například jednoduchá jízda na kole vleže ihned po probuzení. Jednoduchý pohyb rozproudí krev v nohách i v celém těle a má pozitivní vliv na nízký krevní tlak.