Těhotenské týdny:
33. týden těhotenství (33. TT): Mozek dítěte se rychle zvětšuje
Jste ve 33. týdnu a 9. měsíci těhotenství – začíná poslední vzrušující fáze vývoje miminka před narozením. V matčině lůně se cítí dobře, má vše, co potřebuje. Nelze přesně předpovědět, kdy se mu bude chtít na svět, obrazně řečeno, má svou hlavu a plán. Většina dětí se rodí mezi 37. a 41. týdnem těhotenství, takže se připravte na velký okamžik v tomto časovém rozmezí.
Kolik měří a váží dítě ve 33. týdnu těhotenství?
Dítě měří ve 33. týdnu 43,5 až 43,8 centimetrů. Je velké asi jako papája, které se tvarem trochu podobá. Toto exotické ovoce je na jednom konci protáhlé a na druhém širší.
Váží přibližně 1980 gramů, takže brzy překročí hranici dvou kilogramů. Pokud si chcete udělat lepší představu o jeho váze, vězte, že už teď je těžké skoro jako dva balíčky mouky a stále přibývá na hmotnosti. Do konce svého „pobytu“ v bříšku může ještě zdvojnásobit svou váhu, i když už nemusí až tolik přibrat. Porodní váha stejně jako velikost je u každého novorozence velmi individuální.
Vývoj dítěte
Rozvíjejí se nejen tělesné orgány, ale také smysly – s výjimkou čichu. Děťátko vidí prostředí, které ho obklopuje, slyší tlukot vašeho srdce, hlasy lidí, se kterými mluvíte, vnímá chuť plodové vody, kterou polyká, a vnímá dotek, například když si cucá paleček. Chybí pouze pátý smysl, čich, protože pachy se v plodovém vaku nemohou šířit. V děloze není vzduch, který by přenášel čichové vjemy. Teprve po narození je začne vnímat a zpracovávat.
Pokud by se dítě narodilo předčasně ve 33. týdnu těhotenství, mělo by velkou šanci na další zdravý vývoj. Protože však stále nedokáže regulovat svou tělesnou teplotu a nemá dostatek podkožního tuku, muselo by strávit nějaký čas ve speciálně vyhřívaném inkubátoru.
Mozek se ve 33. týdnu těhotenství vyvíjí velmi rychle. Neurony v mozku a spojení mezi jeho různými centry se množí. Zvětšuje se nejen objem mozku, ale také obvod hlavy, který tento týden naroste přibližně o 1,3 cm a bude růst až do narození. Na lebce je šest fontanel, okvětních lístků, které chrání zvětšující se mozek. V místě, kde se lebeční kosti stýkají, totiž lebku neohraničuje kostní tkáň, ale vazy. Proto jsou fontanely velmi pružné a během porodu se překrývají, aby hlavička dítěte bezpečně prošla úzkými porodními cestami. Po narození poskytují dostatek prostoru pro další růst mozku v lebce. Většinou však lze nahmatat pouze dvě fontanely. Malá fontanela v zadní části hlavy novorozence má trojúhelníkový tvar a uzavře se během prvních tří měsíců po narození. Velká fontanela se nachází uprostřed lebky, má tvar kosočtverce a během prvního roku života se postupně uzavírá.
Dozrává také kosterní systém. Kosti dítěte musí ještě trochu ztvrdnout, aby vydržely kontrakce a tlak při porodu. Ani po narození však nejsou zcela pevné, jejich tvrdnutí pokračuje několik prvních týdnů a měsíců. Vývoj kostí stejně jako smyslů, reflexů, pohybového aparátu, střevního systému, růstu a hmotnosti novorozence již bude sledovat pediatr.
Gynekolog pomocí ultrazvuku pravidelně kontroluje aktuální polohu dítěte v děloze. Většina dětí se ve 33. týdnu otočí hlavičkou dolů směrem k porodním cestám. Pokud se tak ještě nestalo, stále existuje možnost, že se do porodu přetočí. Pouze v malém počtu případů se stává, že tlačí na děložní branku pánví, nohama nebo kolínky.
Co se s vámi děje ve 33. týdnu těhotenství?
Fundus dělohy, tedy vzdálenost od horního okraje stydké kosti k vrcholu dělohy, je ve 33. týdnu těhotenství asi tři prsty pod žeberním obloukem. To vytváří obrovský tlak na bránici, plíce, žaludek a močový měchýř. Důsledkem je zvýšená dušnost, pálení žáhy a nutkání na močení. Problémy s dýcháním však neznamenají, že vy nebo dítě trpíte nedostatkem kyslíku. Přibližně tři týdny před porodem se dítě přesune hlouběji do pánve, děloha klesne níže, takže její tlak na plíce se zmírní a dušnost ustoupí.
Můžete mít následující projevy a příznaky
Oteklé končetiny
Protože váš organismus stále více zadržuje vodu, která se hromadí v tělesných dutinách a tkáních, vaše nohy a chodidla vám budou pravděpodobně častěji otékat. K otoku se může přidat i bolest. Základní prevencí je podporou odlehčovat nohy, cvičit žilní gymnastiku, pít hodně tekutin a v případě potřeby nosit zdravotní kompresní punčochy nebo punčocháče.
Pohyby dítěte jsou stále výraznější
Dítě se ve vašem lůně zmítá a otáčí tak intenzivně, že vám to někdy vyrazí dech a musíte se zastavit. Pokud čekáte dvojčata, tento pocit ještě zesílí – jako by ve vás zuřilo tornádo. Nebojte se, tato zvýšená aktivita je naprosto normální a důležitá. Dítě hledá optimální polohu pro porod.
Vaše myšlenky se točí kolem dítěte
Každodenní život je stále těsněji spojen s miminkem v bříšku. Většina vašich myšlenek se točí kolem něj. Možná jsou dost chaotické a vy je zatím neumíte ovládat. Stupňují se i vaše obavy z porodu a pochybnosti, zda zvládnete šestinedělí. Pravděpodobně jste se již od ostatních matek dozvěděla, jak bolestivý je porod a jak náročné mohou být první týdny života s novorozencem. Nebojte se. Každý to může snášet jinak. Navíc příroda zařídila, že žena podvědomě vytěsní negativní zážitky spojené s bolestí a stresem již několik dní nebo měsíců po porodu a v její mysli zůstanou jen hezké vzpomínky. Později neodmítá možné další těhotenství.
Sbalila jste si už tašku do porodnice? Je nejvyšší čas! Určitě už máte připravenou výbavičku pro novorozence na první týdny po porodu a věci pro sebe. Možná ještě s partnerem dolaďujete pokojík nebo spíše první koutek pro očekávaný zázrak. Nezapomeňte, že bezpečnost je důležitější než pěkné dekorace v interiéru. Odstraňte z místnosti všechny nepotřebné ozdobné předměty, zvažte všechny polštáře, kožešiny nebo plyšová zvířátka. Hrozí riziko přehřátí nebo udušení dítěte
Cvičné kontrakce jsou přípravou na porod
Ve 33. týdnu těhotenství vám bříško stále častěji tvrdne. Cvičné kontrakce, „poslíčci“, by měly trvat ještě krátce, asi půl minuty. Během těchto kontrakcí nedochází k otevírání porodních cest. Brzy však zesílí a postupně se změní na pravé, tj. předporodní kontrakce. Děloha začne postupně klesat do malé pánve, takže se sníží tlak na některé vnitřní orgány, například plíce. Dýchavičnost ustoupí a vy se budete stále více těšit na okamžik, kdy budete poprvé držet dítě v náručí.
Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky
Břicho mi tvrdne stále intenzivněji. Jedná se stále o cvičné kontrakce?
Vaše tělo, zejména břišní svaly se usilovně připravují na porod, takže se můžete cítit nejistě. Znovu a znovu se ptáte, zda máte stále cvičné děložní kontrakce, nebo zda máte opravdové kontrakce před porodem. Pro jistotu se zeptejte ošetřujícího gynekologa nebo porodní asistentky na kritéria, podle kterých můžete kontrakce posoudit a rozlišit.
Je lepší se zeptat a případně vyvolat falešný poplach, než nedělat nic a něco důležitého zmeškat. Vaše obavy, že něco není v pořádku, mohou být oprávněné. Jsou kontrakce bolestivé nebo při nich krvácíte? Pociťujete bolesti podobné menstruaci, celkové bolesti břicha nebo zad? Máte nevolnost nebo průjem? Pokud ano, okamžitě se poraďte se svým lékařem a informujte svou porodní asistentku, pokud s ní spolupracujete.
Vaše děťátko by mělo ještě několik týdnů dozrávat v děloze, dokud nebude připraveno na porod a život „tam venku“. Proto je velmi důležité včas rozpoznat skutečné kontrakce, aby se předešlo předčasnému porodu.