Skip to main content

Těhotenské týdny:

39. týden těhotenství (39. TT): Den D může nastat kdykoli

Jste ve 39. týdnu a 10. měsíci. Termín porodu se blíží – možná to nevíte, ale většina dětí přichází na svět právě v tomto týdnu. Bojujete s těžkým bříškem i s těžkými myšlenkami, které se točí hlavně kolem porodu a zdraví dítěte. Vaše obavy jsou přirozené, ale snažte se jim nepodléhat. Odpočívejte a vnímejte své tělo.

Kolik měří a váží dítě ve 39. týdnu těhotenství?

Vaše dítě měří asi 50 centimetrů, což je přibližně velikost oválného melounu. Váží cca 3250 gramů. Průměrná délka novorozence je 50 až 52 centimetrů a hmotnost 3200 až 3500 gramů. Bude vaše dítě menší, nebo větší? Lehčí, nebo těžší? Rozhodující roli hrají genetické vlastnosti zděděné po rodičích a doba narození.

Vývoj dítěte

Dítě je baculaté, protože má již nahromaděné dostatečné tukové zásoby, které využije po narození. Díky gravitaci se posouvá stále níže a níže do pánve. Leží stočené v děloze v embryonální poloze a připravené na svou velkou cestu do světa.

Dozrávání orgánů a systémů je dokončeno. Ihned po narození začnou pracovat na plný výkon, aby dítě mělo vše, co potřebuje k životu. Patří sem metabolické procesy, které jsou zodpovědné za přeměnu přijaté potravy na látky, které tělo využívá pro své fungování a vývoj.

Ve 39. týdnu je mozek dítěte již plně vyvinutý – hned po narození může převzít všechny řídicí funkce organismu. Je chráněn lebečními kostmi, které se mohou během porodu překrývat a posouvat. Umožňuje to fontanela, pružný vaz, který leží mezi nimi. Lebka se zužuje a hlava dítěte může snadněji projít porodními cestami. Také plíce, kde se tvoří stále více surfaktantu, jsou připraveny převzít svou roli.

Placenta, která se ve vašem bříšku starala o výživu dítěte, postupně ztrácí svou funkci. Plodová voda a pupeční šňůra, která měří asi 50 cm, tedy stejně jako dítě, brzy přestanou fungovat. Ve střevech budoucího novorozence se hromadí odpadní látky. Po porodu jsou vyloučeny v podobě mazlavé hmoty zelenočerné barvy jako první stolice, mekonium. Obvod bříška je v současné době větší než obvod hlavy, která je mírně stlačená, protože tělíčko klesá vlivem gravitace a kontrakcí stále níže do pánevního pletence.

Ke konci těhotenství se množství plodové vody také snižuje, její zbytek odteče při prasknutí plodového vaku nebo přímo při porodu spolu s dítětem.

V duchu jistě přemýšlíte, jak bude váš potomek vypadat. Říká se, že všichni novorozenci mají společný rys – podobají se svým otcům. Tento osvědčený aforismus nabádá otce, aby si k dítěti vytvořili citové pouto a měli potřebu se o ně starat. V následujících týdnech a měsících získá dítě jedinečný individuální vzhled s rysy zděděnými po obou rodičích. Tento vzhled se bude měnit, jednou se vám bude zdát, že je malé „celý tatínek“, jindy zase „celá maminka“.

Rodiče jsou také zvědaví na barvu očí a vlasů svých potomků. Oči dítěte mají po narození neurčitou tmavou barvu, někdy jsou více modré, jindy v nich převládá šedá. Na otázku: „Po kom zdědilo dítě barvu očí?“ dostanete odpověď až za 12 až 18 měsíců. I když je barva na počátku vývoje daná, oční pigment potřebuje k dokončení procesu denní světlo. Váš potomek může mít po narození – bez ohledu na barvu a kvalitu vlasů rodičů – husté strniště, nebo naopak může být téměř plešatý. To však nic neznamená, první vlásky mu po několika měsících vypadají a narostou nové. Mění se také jejich barva.

Co se s vámi děje ve 39. týdnu těhotenství?

Ve 39. týdnu je těhotenství již obrovskou zátěží. Děloha zabírá celý prostor pánve a tlačí na okolní orgány. Každou chvíli jste na toaletě, bolí vás záda, nemůžete spát, máte oteklé nohy a jen vstát z pohovky je velká námaha. Postupně se přestáváte porodu obávat a stále intenzivněji si přejete, abyste to už měla za sebou. 

Samotná děloha již dosáhla svého maxima, dále se nezvětšuje, i když dítě stále mírně přibývá. Může také trochu růst, ale ne tak intenzivně jako v předchozích týdnech.

V posledních okamžicích pobytu v bříšku může být dítě velmi aktivní, nebo naopak velmi klidné. Některé děti jsou aktivní i během porodu, jiné se zdají, jako by stále spali. V každém případě byste však měla dítě cítit v nepravidelných intervalech.

Můžete mít následující projevy

Jestliže je váš porod z různých důvodů plánovaný, pravděpodobně půjdete do porodnice již tento týden. Přirozený porod však nelze naplánovat, ani nelze předem vědět, jak bude probíhat. Pokud se porod rozběhne spontánně odtokem plodové vody, neodkládejte cestu do porodnice. Udělejte to, i když se skutečné kontrakce nedostavily. Jakmile se kontrakce objeví, počkejte, až se budou opakovat v pěti- až osmiminutových intervalech. Teprve poté jeďte do porodnice. Může se stát, že několik hodin můžete pociťovat kontrakce, ale nebudete se otevírat. V každém případě zachovejte klid, dýchejte pomalu a zhluboka a snažte se co nejvíce uvolnit. Techniky znáte z předporodního kurzu. Pokud máte k dispozici porodní asistentku, ať už naživo, nebo online, její pomoc se vám v této fázi jistě bude hodit.

Trpíte nevolností, průjmem nebo bolestmi břicha 

Zřejmě se úzkostlivě pozorujete a pečlivě sledujete všechny procesy ve svém těle. Mnoho věcí si vykládáte jako příznaky porodu, i když jimi nejsou – například výtok bez známek krve, bolesti hlavy nebo jiné potíže. Příznaky jako nevolnost, průjem nebo silné bolesti břicha však mohou být předzvěstí porodu.

Objevují se příznaky nachlazení

Váš imunitní systém může být v tuto chvíli oslaben, protože tělo věnuje veškerou energii blížícímu se porodu. Můžete mít mírné příznaky nachlazení, ale nemusíte se obávat. Nezabrání porodu a neublíží ani dítěti, protože jeho vlastní imunitní obrana již začala fungovat.

Cítíte mravenčení v nohách

Cítíte se někdy velmi nepříjemně, jako by vám po nohách lezli mravenci? Příčinou je skutečnost, že dítě a děloha jsou již těžké a utlačují nervy v malé pánvi. Poškození nervových buněk vede k chybným informacím v mozku. Vznikají falešné pocity, které se projevují jako parestézie, tj. brnění, pálení, píchání, někdy i jako ztráta citlivosti na dotek. Nelekejte se, tento příznak je v pokročilém těhotenství považován za normální a nevyžaduje léčbu. Je to dočasné, jakmile porodíte, uleví se vám a funkce nervů se obnoví.

Červená vám obličej

Výrazné zatížení krevního oběhu v posledních týdnech těhotenství může způsobit intenzivní červenání v obličeji. Nemusíte se však obávat, zarudnutí po porodu rychle zmizí.

Nejlepší tipy ve zkratce

  • Mravenčí vám v nohách? Položte je do vyšší polohy a potřete je mastí s výtažkem z kaštanu koňského.
  • V tomto týdnu může dojít k falešnému poplachu. Pocítíte sérii bolestivých kontrakcí, které jsou nepravidelné a postihují pouze jednu část těla, například záda, podbřišek nebo pánev. Jsou silnější než cvičné kontrakce, tedy kontrakce poslíčků, ale ne tak silné jako skutečné děložní kontrakce. Intervaly mezi nimi se zatím nezkracují. Nelekejte se a nejezděte zbytečně do porodnice. Snažte se je prodýchat, jak jste se naučila v předporodním kurzu. Po krátké době tyto falešné kontrakce ustoupí, až zcela ustanou. 
  • Na předporodním přípravném kurzu jste se jistě podrobně seznámila s průběhem porodu. Ve 39. týdnu však nebude od věci připomenout si, jak probíhají jednotlivé fáze porodu a co je třeba udělat. Znovu si také projděte porodní plán, který předložíte zdravotníkům v porodnici. Připravte se však také na to, že porod může proběhnout jinak, než jste plánovala.

Zeptejte se lékaře nebo porodní asistentky

Dá se porod vyvolat spontánně?

S blížícím se termínem porodu budete stále častěji navštěvovat prenatální poradnu. Neznamená to, že je něco špatně, jde o preventivní vyšetření. Gynekolog bude sledovat ozvy miminka a děložní stahy na CTG monitoru, zkontroluje váš krevní tlak, moč, stav plodu a plodové vody a případně zjistí, zda již nepřenášíte. V případě, že je nutné porod vyvolat, je k dispozici několik lékařských postupů.

Zařídila jste si porodní asistentku? Po dohodě vás může pravidelně navštěvovat krátce před porodem. Pokud máte časté, ale nepravidelné kontrakce, které ještě nelze považovat za pravé, poradí vám přirozené metody, jak porod urychlit nebo alespoň přiblížit jeho termín.

Sex s partnerem představuje přirozený způsob, jak nastartovat porod. Mužské sperma působí jako přírodní prostaglandin, který může změkčit děložní hrdlo a urychlit jeho otevření. Sex samozřejmě provozujte jen tehdy, když se na něj cítíte, nemáte bolesti a neodtekla vám plodová voda.

Stejně účinná je i stimulace bradavek, podobně jako při milování. Intenzivní hlazení způsobuje, že se ve vašem těle uvolňuje hormon oxytocin, který spouští porod. Opět pouze v případě, že jste na porod připravena a cítíte se na něj.

Náš tip

Snažte se být klidná a bez stresu. Hodně pijte a dbejte na dostatečný přísun vitaminu K. Pověřte také svého partnera, aby vás podpořil, a v případě potřeby požádejte o masáž nohou nebo bříška. Některé ženy však tento typ pozornosti nevyhledávají, spíše potřebují vést rozhovor o všedních věcech – naladit partnera na svou vlnovou délku nebo společně připravit textovou zprávu, kterou rodině a blízkým oznámíte narození vytouženého potomka.